Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak pěstovat ty nejkrásnější muškáty? Osvědčené rady 3x jinak

Jak pěstovat ty nejkrásnější muškáty? Osvědčené rady 3x jinak

18.7.2018 - redakce Babinet.cz

Pelargonie, nebo li muškáty. Dá se jim vůbec něco vytknout? Jsou to snad ty nejkrásnější květiny na českých balkonech. Muškáty jsou pastvou pro oko. Syté a pestré barvy vzbuzují u pozorovatelů radost a vyvolávají pozitivní pocity. Vodopády okouzlujících muškátů jsou jednoduše nádherné. I vy chcete mít tuto záplavu pelargonií? Dnes si letem světem ukážeme, jak na to.

Nenáročné, ale s pravidly

Muškáty vás potěší nejen bohatými květy a omamnou vůní, ale také svou nenáročností. Pelargonie a jejich odolnost je úžasná. Škůdci i různé choroby se jim téměř úplně vyhýbají.

Naše klima, počasí a podmínky jsou ideální k tomu, aby se i ve vašem okně muškáty objevily. I přes svou nenáročnost však mají muškáty jistá pravidla, které je dobré dodržovat. Nebo se o to alespoň snažit.

 • Zbavujte muškáty pravidelně suchých částí. To se týká jak lístků, tak květů.
 • Pravidelným prořezáváním podporujete růst dalších květů.
 • Nezapomínejte udržovat nástroje, se kterými na muškátech pracujete, v čistotě. Když ne pokaždé, tak alespoň čas od času použijte dezinfekci.
 • Nástroje by měly být ostré.
 • Nikdy muškáty nepřelévejte. Zbytečně mokrá půda jim škodí a mají pak tendenci uhnívat, chřadnout a celkově se jim nedaří.  Milují spíše sucho, teplo a slunce.

Osvědčené rady 3x jinak

Každý má svůj supertip, díky kterému mu muškáty kvetou před očima. Tak se podíváme na vyzkoušené triky pěkně z blízka. Právě teď.

 1. 1. Cukrová voda s kvasnicemi

Domácí výživnou zálivku, určenou speciálně pro muškáty, si můžete připravit v kuchyni. Nepotřebujete nic jiného, než kostku droždí a cukr. Lžičkou cukru zasypte kvasnice a rozmíchejte na hladkou kaši. Ze začátku to nebude vypadat jako dobrý nápad. Spíš, jako bychom se v textu spletli. Ale opravdu se pokuste droždí vymíchat. Uvidíte, nakonec to půjde. Tuhle kaši poté zalijte 3 l vlažné vody. Nejlepší je uzavíratelná sklenice. Směs pak uložte na teplé místo. Občas protřepte. Nakonec vždy, když budete muškáty zalévat, přidejte do vody i trošku směsi. Zhruba menší sklenici.

 1. 2. Sušené banánové slupky

Tento způsob půdu muškátům báječně prokypří a vyživí zároveň. Nemusíte udělat nic jiného, než nechat usušit pár banánových slupek. Ty poté rozmixujte, nebo rozdrťte na prášek. Ten už pak jen stačí po částech smísit s půdou.

 1. 3. Jód

Tento způsob, podle naší paní květinářky, zaručuje muškátům nekonečné a bohaté kvetení. Do litru vody přikápněte kapku čistého jódu. Jodové hnojivo ale používejte jednou, maximálně dvakrát týdně. Nikdy ho nelejte na květy, ani na listy. Nesnažte se nic uspěchat a muškátům dopřát. Jódem, kterého bude moc, muškátům spálíte kořeny.

 

Napsala Bára Klímová

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
 • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

 • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

 • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

 • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

 • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

 • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.