Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Nečtete? Přečtete! Když se slovní zásoba ztenčuje aneb 3 knihy, které chcete mít

Nečtete? Přečtete! Když se slovní zásoba ztenčuje aneb 3 knihy, které chcete mít

3.6.2018 - redakce Babinet.cz

Osudové knížky v ženě dlouho doznívají. Nemám na mysli ty vkladní, jak by jistě poznamenal každý druhý muž. Povznášející, krásné, dechberoucí knihy. Měla jste ale zatím ve svém knižním životě smůlu a nenarazila jste na stránky, které by se vám zaryly hluboko pod kůži? Třeba vám pomůže náš kabelkový seznam. Tyhle knihy by se rozhodně, tedy vedle vaší peněženky, žvýkaček, náhradního oblečení pro děti, křížového šroubováku a pudru, měly v kabelce jednou objevit.

Už nevím, co jsem chtěla říct

Na nočním stolku vám už sto let leží knížka, na kterou se pořád chystáte. Ale teď nevyšel čas, dnes jste byla unavená, jindy vás bolela hlava a zítra si pustíte film. A tak to jde pořád a pořád dokola.

Prach na knize se vrství a vrství a vrství a vaše slovní zásoba se ztenčuje a ztenčuje a ztenčuje. Častěji nemůžete najít správné slovo, pak nevíte, jak dokončit větu a nakonec zapomenete úplně i to, co jste chtěla říct a proč.

Kniha dokáže zprostředkovat velkou dávku emocí, čtením trénujete mozek. Taky si pěkně odpočinete a existujete pár minut jen ve vlastním světě. Takových pár minut pro sebe si rozhodně zasloužíte.

Nečtete? Budete

O kterých knížkách je řeč? Které zažloutlé a vonící stránky stojí za to, abyste k nim odbíhala mezi péčí o ratolesti, domácností, manželem, prací a chvilkami na kávu?

A hory odpověděly

Prašná a vyprahlá půda afghánské vesničky Šádbágh. Tam se vše začne odehrávat. Poutavý příběh do detailu vykresluje tamní ztěžklý život. Také to, že v opravdovém životě někdy člověk stojí před nesnesitelně těžkou volbou a důsledky jeho rozhodnutí se vrací, jako bumerang. Během celého příběhu se vám vystřídá tisíc nálad. Budete doufat, budete soucítit s postavami, naštvou vás jejich osudy i jejich rozhodnutí, a na konci vás čeká němý úžas.

Napsal: Khaled Hosseini

Dům v Bretani

Bude vám rozhodně velkým, každodenním potěšením sdílet s noblesní hrdinkou pár chvil. Padesátiletá žena, která v naší zemi se vším sekne a ze dne na den se odstěhuje na okraj Francie. S obdivem budete pohlížet na její elán a zápal pro tu a tu věc. Jednoduše, co si ta ženská usmyslí, to dokáže. Ale než dojde k cíli, je ztracená, jako malá holka. Její paličatost jí také v mnohém pomohla, ale současně si díky tomu sama naházela hromady klacků pod nohy. Dost možná se zamilujete i do jejího muže. Ale stačí pár kapitol, a necháte si toho svého. Stránky srší vtipem a pohladí po duši.

Napsala: Marta Davouze

Ještě mě nezabíjej

Casey byla zvyklá na luxus, zázemí, schopného a dokonalého manžela. Ale nehoda není náhoda. Casey po srážce s autem upadá do komátu a velmi pomalu a jistojistě umírá zaživa. Jenže všechno slyší. Knize naprosto propadnete, když zjistíte, co všechno se dá od svých nejbližších vyslechnout v momentě, kdy si myslí, že prakticky nežijete. Pohltí vás každý odstavec a s napětím se budete rychle a ještě rychleji pročítat k dalším kapitolám. U Joy je všeobecně dobré, když jste s ní sama a čas pro vás není bič. Když se jí oddáte, ona vám to na milion procent vrátí i s úroky. Nebraňte se jí, nepřemýšlejte a jen s ní buďte.

Napsala: Joy Fieldingová

 

Napsala Bára Klímová

 

Přečtěte si také

Jak ochladit panelákový byt aneb 6 tipů, které vás v létě nenechají trpět

Nedaří se u vás květinám v truhlíku? 4 triky, po kterých pokvetou, jako šílené!

Jak na spokojené manželství aneb Snaha a trpělivost

 

 

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip