Babinet.cz  /  Tajemno  /  Znáte svatojánské koření?

Znáte svatojánské koření?

31.5.2018 - redakce Babinet.cz

O sv. Janu (24. 6.) bylo vždy zvykem sbírat bylinky s mimořádně léčivou a kouzelnou mocí. S tímto svátkem a osobou mocného světce je zvláště spojována jedna bylinka, i dnes oblíbená a poměrně hojná třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum). Bezpečně se pozná podle toho, že po rozmáčknutí květu z něj vyteče červená šťáva. Tak není tuto rostlinu možné nikdy zaměnit za jinou. V lidové medicíně se například její listy a kvetoucí špičky výhonů (max. 20 cm dlouhé) užívají k přípravě nálevu proti nervovému rozrušení a nespavosti.

Dalším svatojánským kořením je, jak jinak, kapraď samec (Dryopteris filix-mas). I to je velmi mocná bylina, hlavně ovšem proto, že je jedovatá. V lidovém léčitelství se používala zcela specificky, k vypuzení tasemnic.

Svatojánskou bylinou je i prvosenka jarní (Primula veris). Ta je o sv. Janu samozřejmě dávno odkvetlá a do souvislosti s ním se dostala zřejmě přes světlušky, svatojánské broučky. Kvetoucí prvosence se totiž lidově také někdy říká „svatojánky“. Květy s kalichy se tradičně používají k přípravě nálevu, podzemní oddenek, ve středověku nazývaný rajský kořen, se užívá do nálevových směsí při migréně a melancholii.

Velmi oblíbený merlík všedobr (Chenopodium imperatorium), lidově známý jako ruka sv. Jana. Snad proto, že kam se „položí“, tam léčí.  Odvar z oddenku se užívá k usnadnění odkašlávání a při menstruačních poruchách.

Nezaměnitelný pelyněk pravý (Artemisia absinthium)jako známá žaludeční droga podporuje trávení a dodává chuť k jídlu, pomáhá proti plynatosti a staví průjem.  Používá se do bylinkového vína a do různých likérů (např. absintu).

Tzv. pás sv. Jana, čili plavuň vidlačka (Lycopodium clavatum) svými výtrusy přispívá k hojení ran a opruzenin, v odvaru pomáhá při dně a revmatismu, křečových žilách, chorobách močového měchýře a menstruačních obtížích. Účinnější je plavuň čerstvě nasbíraná.

Pro všechny léčivé byliny, i ty svatojánské, však platí jedno – než se rozhodnete pro jejich použití, pečlivě si o nich nastudujte příslušné informace a případně se pora%dte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Jitka Lenková

další články autora si můžete přečíst ZDE v časopise Záhady života

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip