Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Mateřská dovolená: Tramvaj do stanice BLÁZINEC? Nemusí být!

Mateřská dovolená: Tramvaj do stanice BLÁZINEC? Nemusí být!

28.5.2018 - redakce Babinet.cz

Po devíti dlouhých měsících očekávání si to jednoho dne z porodnice přifrčí ta pokrčená, růžová, buclatá minivěc, která se bez vás ani sama nepřevalí na bok. Máte svoje představy o tom, že zrovna vaše dítě bude ten nejhodnější mrňous na světě. Když ne na světě, tak alespoň ve vaší ulici. Nebo takto jste si to alespoň naplánovali. Ale dny začnou plynout a vy zjistíte, že dítě, které existovalo ve vašich scestných představách, se tomu skutečnému ani trochu nepodobá.

Blázníte? Tak neblázněte

Prvních pár dnů je fajn. Učíte se za pochodu, zkoušíte, sbíráte zkušenosti a chcete všechno zvládnout. Čekáte, že dítě bude jen jíst, spát a bezdůvodně se roztomile řechtat na vlající záclonu. Ale postupně ztrácíte iluze. Z rozkošného vrnění miminka se stane na nervy jdoucí kňourání, které trvá třeba celé dny. Z nočního vstávání, o kterém jste tvrdila, že je naprosto v pohodě, je najednou protivná povinnost plná vstávání a uléhání, únavy, hledání dudlíku i ponožek, které si miminko záhadným způsobem vždy spolehlivě sundá. Sice nemá ani potuchy o tom, kdo je táta, nebo kde má vlastní nos, ale s ponožkami to tedy umí.

A tak postupně krmíte, přebalujete, hlídáte, utěšujete, konejšíte, učíte, rozesmíváte, perete, uklízíte, vaříte, pečete, nespíte, blázníte, blázníte, blázníte. Tak neblázněte. Jak? Nesnažte se být SUPERMÁMA. Jednak se vám to nikdy nemůže povést a pak, supermámy jsme si vymyslely my samy. Je to hrdinka dospělých ženských.

Někdy by se sice taková supermáma, která by za nás obyčejné matky zaskočila, hodila, ale dítě by ji samo velmi rychle vyšťouchalo ze dveří. A ještě že tak. Váš mrňous totiž supermámu nepotřebuje a nestojí o ni. Má vás. Tak si to společně užijte a nesnažte se o dokonalost. Ta neexistuje.

Matka ano, Matka Tereza už ne

Pokud se budete chtít rozkrájet jen a výhradně pro dítě a být nesmyslně dokonalá, je to spolehlivá cesta do blázince. Začnete ztrácet pevnou půdu pod nohama, ztratíte nervy, lehkost a ženskost, smysl pro humor, energii, v neposlední řadě i šmrnc sobě vlastní a v těch nejhorších případech, ztratíte i manžela.

Ale vy opravdu nejste jen matka. Jste i žena. Také manželka, dcera, kamarádka, bývalá kolegyně, snacha, sousedka, sestra. Máte přece mnoho rolí. Nejste jen matka, chůva, kuchařka a uklizečka. Nezapomínejte na to.

I když je mateřská dovolená pěkně jízlivý název, zkuste někdy jako na té dovolené přemýšlet. Dejte prostě dovolenou představám o supermámě a buďte sama sebou.

Napsala Bára Klímová

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip