Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Muzejní noc v Huti František v Sázavě

Muzejní noc v Huti František v Sázavě

22.5.2018 - redakce Babinet.cz

Ryteckou dílnu a foukání skla pro veřejnost, předvádění vinutí perel, korálkování pro děti i vernisáž výstavy rytého skla nabídne Muzejní noc v Huti František v Sázavě. Návštěvníkům slibuje nevšední podívanou na pozadí rozžhavené pánvové pece i speciální světelnou instalaci.

„Atmosféra v huti bude určitě jiná než při běžné denní prohlídce. Zážitkem bude už jen pozorovat skláře při práci u rozžhavené pánvové pece, když okolí huti bude ponořeno do tmy. Vystupovat ze tmy bude i komín huti, na který připravujeme zajímavou světelnou instalaci,“ prozradil Václav Pošmurný, ředitel společnosti CESTY SKLA o.p.s., která sázavskou huť provozuje. Zájemci podle něj nepřijdou ani o možnost vyfouknout si kouli nebo vyrobit skleněnou květinu pod dohledem mistrů sklářů. Kromě prohlídky stálé expozice se mohou těšit také na nový muzejní obchod.

Muzejní noc v Huti František zahájí v 18.00 vernisáž putovní výstavy výsledků 7. mezinárodního sympozia rytého skla, které se konalo loni v září v Kamenickém Šenově. Aktivně se ho zúčastnily téměř tři desítky výtvarníků a studentů, zastupujících domácí, evropskou i americkou scénu. Účastníky vybírala odborná komise složená z renomovaných umělců, sklářských výtvarníků, designérů, kurátorů a teoretiků moderního a současného skla. Na základě jejich výběru do Kamenického Šenova přijeli autoři například z Belgie, Bulharska, Francie, Japonska, Lotyšska, Polska, Rumunska či již tradičně z Rakouska a Německa.

Účast na šenovském setkání je považována za vysoce prestižní záležitost. Jeho nedílnou součástí je teoretické sympozium, které přináší odborné poznání českého i světového rytého skla a také informace o dění v tomto oboru v muzeích a výzkumných institucích. Šenovské setkání bylo založeno před 20 lety. Jubileum připomíná publikace Dvacet let mezinárodních sympozií rytého skla v Kamenickém Šenově.

Bývalou sklářskou Huť František postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě ale její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. Rekonstruovala ji nákladem přes 130 milionů korun s pomocí dotace z Integrovaného operačního programu. V Huti František je k vidění mimo jiné část unikátní sbírky moderního skla vytvořené sklářskými výtvarníky na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru v letech 1982 až 2006. Huť nabízí vzdělávací programy pro školy, rezidenční a tvůrčí pobyty pro studenty, začínající umělce, odborníky i širokou veřejnost.

KDE: Huť František v Sázavě

KDY: 25.5.2018 od 18 do 24 hodin 

ZA KOLIK: zdarma

www.cestyskla.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip