Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Karlovarský kraj  /  Zahájení lázeňské sezóny v Jáchymově

Zahájení lázeňské sezóny v Jáchymově

17.5.2018 - redakce Babinet.cz

Léčebné lázně Jáchymov se letos chystají oslavit začátek nové sezóny ve velkém stylu, proto se má každý, kdo sem o posledním květnovém víkendu (26. a 27. 5.) zavítá, opravdu na co těšit. Připraven je především bohatý kulturní a sportovní program.

Zahájení nové lázeňské sezóny v Lázních Jáchymov se letos nese v duchu dvou významných výročí, a sice 100 let vzniku Československé republiky a 500 let založení dolu Svornost. Ten je dnes nejstarším funkčním dolem v Evropě a zároveň nejstarším uranovým dolem na světě.

Lázně Jáchymov jsou už více než sto let místem, kam jezdí lidé z celého světa za výjimečnou a hlavně mimořádně účinnou radonovou léčbou. Svou polohou v malebném krušnohorském údolí zároveň nabízejí nekonečné možnosti pro sportovní vyžití i relaxaci. Lázeňští hosté, ale i turisté a další návštěvníci navíc oceňují, že si i v dnešní, přetechnizované době Lázně Jáchymov zachovaly svůj kulturní a společenský rozměr. Přesvědčivým důkazem je i program připravený k zahájení nové lázeňské sezóny.

Sobota 26. 5. 2018

Kulturní program proběhne v Hotelu Astoria a lázeňském parku. V případě nepříznivého počasí se hudební program uskuteční v Kulturním domě Jáchymov.

10.00 - Bergmannische Blasskapelle Johstadt Grumbach – hornická kapela

11.00 - Mažoretky Ostrov – atraktivní vystoupení skupiny mažoretek

11.30-12.30 – O pohár Madam Curie – závod pro silniční cyklisty z řad široké veřejnosti a trasou o délce 4 km

13.00 – Vlasta Véber – zábavný program pro děti

13.30 – Spolek panstva – přehlídka dobových módních trendů

14.20 – Slavnostní zahájení – svěcení lázeňského pramene

15.00 – Kabát Revival Varnsdorf – koncert populární revival skupiny

16.15 – Adam Mišík s kapelou – koncert populárního interpreta spojený s autogramiádou

Neděle 27. 5. 2018

Lázeňský park, Agricola

9.00 – Cvičení v trávě – originálně pojatá ranní rozcvička

10.00-13.00 – Cyklovýlet bez námahy – lanovkou na Klínovec, lesní cestou zpět,; celková trasa měří 20 km

10.30 – Nordic walking – vycházka s instruktorem; trasa měří 5 km

12.00-16.00 – Běh o stošest – akce pro dospělé i děti (více na www.behostosest.cz)

13.00-16.00 – Lonča gang – koncert populární country kapely

Důl Svornost, štola č. 1

Automobilové závody do vrchu:

8.15 -10.00 – trénink

11.00-14.00 – jízdy

17.00 – předání cen

(více na www.automotosportosek.cz)


Věděli jste, že ...

Italia 90

V pátek 25. května uplyne 90 let od havárie vzducholodi Italia při její cestě na Severní pól. Vědeckým členem posádky byl akademik František Běhounek, jako expert na kosmické záření. Stal se tak prvním Čechem, který přeletěl Severní pól. Po nehodě našel potřebné přístroje a několikatýdennímu pobytu na ledové kře pokračoval v pravidelném pozorování. Naměřené hodnoty se pak po zpracování staly významným vědecky přínosným výsledkem celé výpravy.

Národní technické muzeum ve spolupráci s radioklibemOK1KLV výročí 90 let od expedice vzducholodi Italia připomíná celou řadou aktivit. V pátek 25. května od 17:30 hod. budou v pražském kině  Ponrepo uvedeny dokumentární filmy o výpravě vzducholodi Italia. Autorem filmů je režisér Vladimír Kabelík. Úvodní slovo přednese Mgr. Petr Sládeček, PhD.

Série akcí bude zakončena setkáním zájemců o výpravu vzducholodi Italia, které se bude konat ve středu 30. května 2018 od 17 hodin. v Národním technickém muzea v Praze. Na programu budou přednášky o výpravě vzducholodi Italia, promítání dobových fotografií a původní elektrizační komora Františka Běhounka, která byla spolu s trosečníky zachráněna z ledové kry spolu s trosečníky. Na programu je také ukázka historické radiostanice a večer radioamatérské vysílání pod speciální značkou.

František Běhounek opakovaně působil také v jáchymovských lázních a jako žák Marie Curie svým dílem přispěl k rozvoji jáchymovských radonových lázní. Na jeho památku získal jeho jméno lázeňský hotel postavený v roce 1975. Je nám ctím, že se k připomínkové akci můžeme připojit tím, že v neděli 27. května bude vysílání historické vysílačky probíhat přímo z hotelu Běhounek v Jáchymově. Zájemci se mohou přijít podívat nejen na samotní vysílání, ale i na projekci zajímavých fotografií a videí.

Podrobné informace najdete na www.italia-90.cz


více na www.laznejachymov.cz/zls

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Julča78
30.7.2020 08:33

Pěkné. My jsme teď byli kousek tu https://www.honourandgrace.com/cs/ a to bylo super. Do Jáchymova jsme se šli projít a to tedy všem doporučuji. Moc pěkné městečko.

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip