Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Jak být zdravě sebevědomá? 5 tipů, které okamžitě fungují

Jak být zdravě sebevědomá? 5 tipů, které okamžitě fungují

30.3.2018 - redakce Babinet.cz

Se zdravým sebevědomím jste se nenarodila. Pomineme teď prostředí, ve kterém jste vyrůstala a které vás utvářelo. Nebudeme se zabývat ani tím, jestli jste introvert, nebo společenský typ. Mrkneme na vaše sebevědomí, které z vás vyzařuje. Protože příliš nízké sebevědomí vám k užitku nikdy nebude. Vždycky vás potáhne dolů a prošvihnete kvůli tomu spoustu životních šancí. Jak ale na sebevědomí pracovat a více si věřit?

Jak sama sebe vidíte?

Máte problém udržovat oční kontakt, když s někým mluvíte? Není vám úplně dobře, když máte předstoupit před více lidí? A co teprve když jste nechtěně středem pozornosti a všichni k vám upínají zrak? A proč by si vás vlastně někdo vůbec všímal?

Vy jste přece zralá tak akorát na to zalézt si někam pod stůl a být neviditelná, že? Máte přece moc silná stehna, velký předkus, malý zadek, povislé břicho, moc malá, nebo naopak zase moc velká prsa, nesouměrné obočí, krátké řasy, nebo červené žilky na obličejové pokožce, neumíte vtipkovat a ani matika vám nikdy pořádně nešla. Takže co vlastně s vámi, ne?

Takhle o sobě přemýšlíte? Opravdu máte tak nízkou hodnotu, abyste o sobě smýšlela takhle katastrofálně? Tak tohle si od dnešního dne honem rychle zakažte. A okamžitě, ale okamžitě si uvědomte své plusy. Proč? Protože je máte. Když dokážete přikládat tolik významu svým nedostatkům, proč nedokážete tak stejně poukazovat na své přednosti?

O sobě pochybuje úplně každý

Buďte si na milion procent jistá, že úplně každý člověk o sobě někdy pochybuje. A to i ten, který tvrdí, že ne.

Na pochybnostech není nic špatného. Mohou být naopak velkým přínosem. Pochybnosti totiž můžeme brát, jako hozenou rukavici. Pochybujete, že něco dokážete? Tak to zkuste. Co horšího se může stát, než to, že to nevyjde? A to, že něco nevyšlo, přece není konec světa. Není to dokonce ani ostuda. Naopak. Měla jste pochybnosti i strach, ale překonala jste to. Jste přece za projevenou snahu zatraceně dobrá.

Se strachem však opatrně.

Strach není dobrým pánem

Strach může zafungovat jako správný ukazatel, ale pokud vás paralyzuje, je zle. A přesně takhle je to i s nízkým sebevědomím. Jak chcete posílit sebevědomí a docílit toho, aby si vás ostatní vážili, když vy sama o sobě přemýšlíte v těch nejhorších možných negativismech?

Chcete jen existovat a nic neprožít?

Svoje sebevědomí berte jako pevný sloup, o který se můžete opřít, když si nejste jistá v kramflecích. Jako sloup, který váš strach, nebo obavy ustojí. Když budete sedět jako ušlapaná a nesebevědomá hromádka neštěstí někde v koutě, uteče vám spousta zajímavých lidí, se kterými se můžete seznámit. Propásnete spoustu krásných situací, kterých byste se mohla účastnit, kdybyste si více věřila. Tak si konečně věřte. Jak?

5 tipů, jak posilovat sebevědomí teď hned

  • Vzhled opravdu není všechno. Musíte si uvědomit, že září vaše osobnost a laskavé vlastnosti. Za vaši ideální váhu vás nikdo na rukou nosit nebude. Kdežto třeba za skvostný smysl pro humor už ano.
  • Rozhlédněte se někdy okolo sebe. Podívejte se na ulici na normální ženy. Opravdu jste ten nejhorší exemplář? To tedy rozhodně ne!
  • Nevzdávejte všechno dopředu. Jak můžete vědět, že zrovna vy něco nedokážete, když o tom zatím jen mluvíte? Vždyť jste to ani nezkusila.
  • Kritiku berte s rezervou. Každý má právo na svůj názor. Někomu se na vás něco nelíbí? No bóže. Vám se na všech přece taky všechno nelíbí. Nezabývejte se škodolibou kritikou víc, než je nutné. Posuďte, jestli na kritice něco je. Pokud ano, konstruktivní prvky si z ní vezměte. A když není, přejděte ji.
  • Víte, že existuje také slovo NE? Naučte se ho říkat. Nemusíte být po ruce, vždy, kdykoliv si někdo umyslí. Věřte, že ten dotyčný to přežije a navíc si všimne, že i pro vás jsou některé vaše osobní věci důležité.

 

Napsala: Bára Klímová

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip