Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Praha  /  Masopust na Toulcově dvoře ve stylu První republiky

Masopust na Toulcově dvoře ve stylu První republiky

16.1.2018 - redakce Babinet.cz

V hostivařském Toulcově dvoře se uskuteční setkání masek při oslavě masopustu. Letos, vzhledem ke sto letům vzniku naší republiky, budou mnohé akce Toulcova dvora připomínat toto výročí a masopustní rej bude ve stylu první republiky. Samozřejmě budou připraveny masopustní lahůdky. Ke zpěvu, tanci a poslechu zahrají harmonikář, kapely Patrola Šlapeto a Koty a renesanční soubor Villanella. Návštěvníky čeká představení tradičních masek, průvod starou Hostivaří, tanec, a scénky. Ti, kteří doma žádnou masku nemají, mohou přijít dříve a jednoduchou škrabošku si vyrobit. Setkání zakončíme v duchu tradic - inscenovanou popravou Masopusta.

Masopust na Toulcově dvoře má dlouholetou tradici. Letos zavzpomínáme na masopust prvorepublikový. Pro návštěvníky bude připraveno masopustní občerstvení jak v naší zdravé jídelně a ve stájích, tak i na dvoře. I letos bude možnost nejen nakoupit a ochutnat jídla teplá, ale i studená si koupit sebou domů. Samozřejmostí budou masné výrobky podle staročeských receptur - jitrnice, jelita, tlačenky, zabijačkový guláš, klobásy, maso... , ale i koblihy, koláče, perníčky či trdlo, pro ty co mají raději sladké. Teplá medovina, svařák nebo káva zahřeje dospělé, horké jablíčko děti.

Samozřejmě nebude chybět odměnění zajímavých masek z řad návštěvníků. Drobný dárek si odnesou všechny děti, které přijdou v masce.

Pro ty, kteří nemají čas masku pro děti shánět nabízíme možnost, aby si ji u nás (v době  11:00 až 13:00) vyrobili. Půjde o jednoduchou papírovou škrabošku, jakou zvládne dítě s rodičem vyrobit samo.

Příjemnou atmosféru pomohou vytvořit muzikanti. Potěšit Vás přijede harmonikář pan Ladislav Kavalír, kapely Patrola Šlapeto a Koty s  nejen s prvorepublikovými písněmi a soubor renesanční hudby Villanella s tanečním souborem dětí   ZUŠ  Elišky Trojanové, kteří počítají se zapojením dětí i dospělých z řad veřejnosti.

„Každoroční masopustní setkání na Toulcově dvoře je připraveno v duchu lidových Masopustů a jejich tradic. Samozřejmostí jsou obřadní masky – medvěd, kobyla, smrt a mnohé další. Jsou návštěvníkům postupně představeny a je vyzdvižena jejich důležitá úloha. Maškaráci předvedou své rozpustilé kousky, snaží se navodit příjemnou atmosféru a vtáhnout návštěvníky mezi sebe - rozpoutat veselí. Podle tradice mají na svých „bedrech“ zajištění plodnosti hospodářských zvířat i lidí, zdraví, blahobyt.

I zakončení společného setkání se uskuteční v souladu s tradicí – inscenovanou popravou a pochováním  Masopusta.“ uvedla hlavní koordinátorka akcí pro veřejnost na Toulcově dvoře Marie Moravcová.

„Masopust byl vždy v minulosti ve srovnání s ostatními svátky zvláštní. Oblíbily si ho všechny vrstvy obyvatel, od nejchudších až po panovníky. Oslavy byly vždy společenskou událostí a lidé se při nich dobře bavili. Anonymita škrabošky umožňovala mluvit pravdu, či zesměšňovat špatné lidské vlastnosti … Každý se snažil si užít masopustních radovánek jak nejlépe uměl i za První republiky. “ uzavírá Marie Moravcová pozvánku na masopustní setkání.

Program:

11:00 - 13:00 Výroba škrabošek do průvodu za 30,-/kus (Velká přednášková místnost)

13:00 -  Muzika – harmonika, k tanci a poslechu hraje p. Kavalír  (13:00 - 14:00)

-  Muzika – Kapela Patrola Šlapeto z Prahy - (do 15:30)                                              

-  Občerstvení - jídelna a stáje, stánky s masopustním zbožím

13:05Zahájení Masopustu - Laufr zahájí Masopustní veselí, tak  jak velí dobrý mrav a tradice, požádáním  starosty o jeho povolení

-   Představení tradičních masek

13: 30 -  Masopustní průvod starou Hostivaří - doprovodí Kapela Patrola Šlapeto

13:30  -  Otevření Špýcharu – prohlídka (do 17:00)

14:00  -  V lidovém rytmu s kapelou Koty – p. Michael Kotas (do 15:55)

Ponávratu z Hostivaře cca ve 14:15 -  Scénka "poprava kobyly".

Poté - Tanec pro zúčastněné masky

-   Volba nejzajímavějších dětských a dospělých masek + drobná odměna pro všechny zúčastněné dětské masky

... a veselí pokračuje. Zpěv a i nadále tanec s kapelou Patrola Šlpeto na dvoře (až do 15:30)

14:30 -  Otevření Rodinného centra – zázemí pro rodiny s malými dětmi

15:15Strejček Míla slaví  masopusthry, tanec, zpěv, soutěže

16:00 -  Masopust má již namále - V rytmu renesance se souborem Villanella, J. Sochová + vystoupení dětí z 1. ročníku ZUŠ  E. Trojanové a společné tancování s veřejností.

16:55  - Scénka "Pochování Masopusta" – uskuteční se v Sále

17:00Ukončení masopustu

---------------------------------------------------------------------

KDE: Toulcův dvůr v Praze

KDY: 27. ledna 2018 od 13 do 17. hodin

ZA KOLIK: stupné dobrovolné

Více informací o akci naleznete na: www.toulcuvdvur.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip