Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Advent na zámku Loučeň

Advent na zámku Loučeň

1.12.2017 - redakce Babinet.cz

Advent, dobu předvánoční, zahájili na zámku Loučeň 25. listopadu křtem největšího adventního věnce u nás. Zámek bude v tu dobu vánočně vyzdoben a prohlídky se rovněž obohatí o sváteční atmosféru. Každou adventní sobotu bude připraven tematický program pro rodiny s dětmi. Chybět nebude Mikuláš s andělem a čertem 2.prosince, Strom splněných přání 9. prosince, ani Mše vánoční Jakuba Jana Ryby 16. prosince. Se svým jubilejním rokem se zámek rozloučí se všemi svými návštěvníky 31. prosince oblíbenou akcí Silvestr v jednu.

„První adventní sobotu návštěvníci nepřijdou ani o prohlídky krásně vánočně vyzdobených zámeckých komnat. Aby odcházeli plně naladěni na vánoční vlně, přichystané pro ně máme perníčky, které si budou moci dětští návštěvníci v rámci prohlídky vlastnoručně vyzdobit. A aby šlo zdobení hezky od ruky, pro velké bude připravené svařené víno nebo zámecký punč, který vaří sama Bílá paní dle receptu děděného u Thurn-Taxisů z generace na generaci. Pro ty nejmenší bude připraven čaj s bezovou šťávou ze zámecké zahrady,“ uvádí Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň. „První adventní sobotou to u nás na zámku vše teprve začne. Každý další adventní víkend si připomeneme nějakou českou tradici, jako Mikuláše s čertem nebo Českou mši vánoční,“ dodává Kateřina Šrámková.

Adventní program zámku Loučeň:

02.12.   Mikuláš, anděl a čert
09.12.   Strom splněných přání
16.12.   Rybova česká mše vánoční
31.12.   Silvestr v jednu

Advent se Křtem největšího adventního věnce

V sobotu 25. listopadu se zámek Loučeň představí návštěvníkům ve vánočním hávu. Zajít sem mohou na odpolední křest největšího adventního věnce v celém Česku. K Vánocům, svátkům klidu a rodinné pohody neodmyslitelně patří také tradice a zvyky. Jedním takovým je beze sporu zapalování svíček na adventním věnci. Zapálení každé ze čtyř svíček symbolizuje brzký příchod Vánoc, na které se celý rok těšíme. Advent je na Loučeni tradiční akcí, při které na návštěvníky čeká kouzelný pohled na zámek zahalený do bílého roucha. Kromě samotného křtu největšího adventního věnce, zapsaného do České knihy rekordů, se všichni mohou těšit na vyzdobenou zámeckou expozici.

Křest věnce čtyřmi anděly je nezapomenutelným rituálem, jenž každý představuje jeden z adventních týdnů, proběhne v prostorách zámeckého parku a slibuje opravdu zajímavou a emocionální podívanou. Na celý průběh křtu adventního věnce bude dohlížet Bílá
paní, dobrý duch zámku Loučeň. První svíčku na adventním věnci bude správně zapalovat už v sobotu 25. listopadu, neboť dle dob minulých začínal nový den východem první hvězdy dne předcházejícího. Program bude připraven od 14:00.

Mikuláš, čert a anděl
V sobotu 2.12. bude na všechny hodné i ty méně hodné děti čekat Mikuláš, čert a anděl. Pokud je v některé rodině malé zlobidlo, mohou ho rodiče přivést na zámek. Zámecký čert ho jistě napraví. Pokud doma nikdo nezlobí tím lépe.  Pro tyto děti má odměnu anděl nebo Mikuláš. V 11:30, 12:30 a ve 14:30 doprovodí návštěvníky na prohlídkách zámku anděl, Mikuláš a čert. Čert zavede  zájemce i do pekla v zámeckém sklepení. Nebude chybět ani  zdobení perníčků v rámci prohlídky. Ti nejmenší neodejdou s prázdnou, kromě nových zážitků a perníčků dostanou také malý dáreček. Ve 14. hodin bude zapálena druhá adventní svíčka. Kromě adventních prohlídek bude čokoládová prohlídka v 15. hodin.

Pokud se rozhodnete jít na zámek Loučeň bez dětí, jsou připraveny speciální adventní prohlídky, během kterých se dozvíte spoustu zajímavých věcí o tradičních patronech adventu, jako jsou sv. Ondřej, sv. Lucie, sv. Barbora, sv. Mikuláš či sv. Štěpán. Kostýmovaný průvodce vás také seznámí s dalšími zvyky a obyčeji.

Strom splněných přání
Třetí adventní sobota nabídne návštěvníkům akci Strom splněných přání.
V zámeckých interiérech  se objeví strom přání, pod který budou děti moci vkládat přáníčka se svými vánočními sny. Kníže, komorník či zámecká kuchařka Aninka provádí celé rodiny zámkem. Uprostřed prohlídky se objeví princezna Marie, která vyzví od dětí jejich vánoční přání. Společně je namalují, nebo napíší a pověsí na vánoční stromek.  Všechny děti si z prohlídky slavnostně vyzdobeného zámku odnesou malý dáreček. Třetí adventní svíčka na adventním věnci bude zapálena opět ve 14. hodin. Kromě adventních prohlídek bude připravena také čokoládová prohlídka v 15. hodin.

Rybova Česká Mše Vánoční

Čtvrtou adventní sobotu 16.12. ve 14. hodin  ožije barokní zámecký kostel Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby   v podání pěveckého sboru a orchestru Gymnázia Jiřího z Poděbrad pod vedením sbormistryně PhDr. Jaroslavy Dunovské. V tento den si budu moci také návštěvníci odnést Betlémské světlo – symbol pokoje a míru - až do svých domovů.
Ti, kdo mají v oblibě faunu, jsou zváni ve 13. hodin na krmení lesních zvířátek s panem nadlesním.
Nebudou chybět ani adventní prohlídky zámku se zdobením perníčků a ovocným čajem či svařeným vínem. Během prohlídky jeho výsost kněžna Marie zpříjemní dětem adventní čas předčítáním vánoční pohádky. Kromě adventních prohlídek bude připravena také prohlídka s Bílou Paní loučeňskou   v 15. hodin.

Zámecká sezona bude ukončena akcí - SILVESTR V JEDNU

31.12. se na Loučeni bude začínat ve 13 hodin. I tentokrát navštíví zúčastnění tři  kulturně odlišné země světa. Ani u této akce nebude chybět Bílá paní s novoročními přípitky. Knížecí rodina Thurn Taxisů, které zámek patřil, byla velmi světácká, kosmopolitní. Silvestr v jednu začnou převážně slavit rodiny s dětmi na zámeckém nádvoří, plných 11 hodin před českou půlnocí. Jedním z prvních míst na zeměkouli, kam přichází Nový rok, je tichomořské souostroví Kiribati.

O hodinu později přesídlí účastníci z tropického ráje  do nejchladnějších pustin naší planety. Nový rok oslaví spolu s obyvateli nejstudenějších trvale osídlených míst na světě v oblasti východní Sibiře.  Z ledové pustiny východního Ruska se v 15:00 přesunou na druhou stranu zeměkoule. Společně se ocitnou na přeplněné slunné tichomořské pláži největšího města Austrálie v Sydney . I letos budou mít možnost návštěvníci okusit kuchařské experimenty zámecké kuchařky Aninky. První silvestrovská veselice na zámku Loučeň skončí v půl čtvrté rozlučkovým proslovem. Zámek Loučeň je otevřen 365 dní v roce. Tedy i na Silvestra můžete navštívit zámeckou expozici.

Novou již 11. sezonu zahájí na zámku Loučeň hned na Nový rok, otevřeno bude od 10:00 do 17:00 hod a připraveny budou speciální novoroční prohlídky zámku.

Více informací včetně podrobného programu na www.zamekloucen.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip