Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Červená

Filmová recenze: Červená

30.8.2017 - redakce Babinet.cz

Olga Sommerová přichází do našich kin se svým novým dokumentárním snímkem Červená. Už jenom pomyšlení na tu barvu vášně a radosti, člověku zvedne náladu. A což teprve když zjistí, že hlavní postavou je světově proslulá operní pěvkyně Soňa Červená! Stále usměvavá, energická a plná života.

Ročník 1925, období prosperující tzv. první republiky, již napovídá, že se zřejmě jedná o zcela výjimečnou osobnost. Paní Soňa se narodila coby pravnučka výrobce žesťových nástrojů Václava Červeného do rodiny pražského advokáta a zakladatele kabaretu Pražské sedmy Jiřího Červeného. Pokud se budete toulat malebnou Kampou a pro svoji procházku si vyberete spíše zastrčené tiché uličky, zřejmě narazíte i na jednu, pojmenovanou právě po něm. A paní Soňa vám povypráví jak k jejímu pojmenování došlo.

Olga Sommerová pojala sdílení se Soňou Červenou jako její zcela osobní intimní příběh a zároveň nás provází velkými evropskými dějinami tehdejší doby. Intelektuální prostředí, láska k hudbě, píle a oddanost umění a všemu krásnému dovedly paní Soňu do prostředí, kde každá talentovaná žena touží být. Osobní štěstí a celková spokojenost byly fatálně narušeny nacistickou okupací a následně druhou světovou válku. Nacisté nekompromisně likvidovali intelektuály a vše krásné a duchem bohaté. Tatínek paní Soni byl transportován do transitního tábora v Terezíně a její matka skončila v koncentračním táboře Ravensbrucku.

Život se s paní Soňou skutečně nemazlil. Člověk tehdejšího doby a navíc tak výjimečného talentu se jednoduše nemohl vyhnout politickým událostem. Ať už její život brutálně ztěžovali nacisté, či následně komunisté, láska k hudbě, zpěvu a celkově k životu ji dávala sílu tím vším projít.

Co více dodat? Nový dokument Olgy Sommerové a sama paní Soňa s vámi skutečně posdílí naprosto vše. Dovoluji si tvrdit, že jedno oko nezůstane suché a zároveň se zasmějete. Jde o velmi inspirativní život ženy, která zanedlouho bude mít na svém narozeninovém dortu další svíčku. Jak říká, jejím šťastným číslem je devítka. Narodila se právě 9. září.

Tudíž se pohodlně usaďte v sedačce vašeho oblíbeného kina a nechejte se paní Soňou provést jejím fascinujícím životem. Přeji vám silný divácký zážitek.

ČR 2017

Žánr: dokument

Režie a scénář: Olga Sommerová

Kamera: Olga Špátová

Zdroj foto: http://www.aerofilms.cz/filmy/330-Cervena/

Trailer:  https://www.youtube.com/watch?v=kniFbg17H3Q&feature=youtu.be

Napsala: Hana Kasalová

Týden se Soňou Červenou

Světoznámá operní pěvkyně a herečka, jedna z největších osobností české kultury 20. a 21. století, Soňa Červená oslaví své 92. narozeniny 9. září.

Právě době jejích narozenin od 7. září do 13. září započne akcí „Týden se Soňou Červenou“ cesta nového celovečerního dokumentu režisérky Olgy Sommerové Červená do českých kin.

SEZNAM KIN TÝDNE SE SOŇOU ČERVENOU: http://evolutionfilms.cz/?evofolio=cervena

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip