Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  I psychická pohoda ve zdravotnických zařízeních pomáhá léčit

I psychická pohoda ve zdravotnických zařízeních pomáhá léčit

10.8.2017 - redakce Babinet.cz

Prostředí klasických nemocnic nepůsobí na lidskou psychiku zrovna harmonicky. Jejich neosobnost u většiny lidí vyvolává strach a obavy ještě před samotnou návštěvou. Přitom právě psychická pohoda pacienta má velký vliv i na samotný průběh léčby a ovlivňuje jeho uzdravování.  Jednou z možností, jak zdravotnické zařízení zharmonizovat a udělat ho pro lidskou psychiku příznivější, je zařídit ho podle zásad Feng shui. Tato východní filozofie vychází z předpokladu, že rozmístění nábytku, dekorací či výmalba stěn může ovlivnit tok všudypřítomné energie, která přináší zdraví a harmonii do našeho života. Na základě těchto principů byla navržena i reprodukční a genetická klinika Repromeda v Brně.

Lepší proudění energie a eliminace stresu

S ohledem na funkčnost jsou často nemocnice a kliniky navrhovány jako budovy s bílými zdmi, kovovým nábytkem a silnými zářivkami. Takové prostředí však nemusí působit nejlépe, vyvolává v nás často neklid a stres. Naopak celé učení Feng shui se opírá o tok energie čchi, která je všudypřítomná a vyživuje prostor kolem nás. Množství a kvalita energie čchi mají přímý vliv na naše zdraví a vitalitu.

„Klienti k nám přicházejí v komplikované životní situaci řešit své složité zdravotní problémy. Klasické nemocniční prostředí jim na pohodě moc nepřidávalo. Proto naše rozhodnutí využít učení Feng shui v interiéru bylo jasné od začátku. Po přestěhování do nových prostor jsme chtěli, aby se pacienti cítili dobře a neměli z léčby stres. Vycházeli jsme z hlavní zásady postavené na Wu Xing harmonii pěti elementů – voda, země, oheň, dřevo a kov. Voda působí zklidňujícím dojmem, vnáší do našeho života lehkost, dřevo podporuje vitalitu a růst. Oheň u lidí povzbuzuje vnitřní oheň a sexuální energii,“ vysvětluje koncept kliniky ředitelka MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Filozofie Feng shui se před čtyřmi tisíci lety objevila v Číně, dnes jsou však její zásady využívány architekty a designéry po celém světě a také u nás. V případě kliniky Repromeda přiřadili architekti a designéři každý element k jednotlivým oddělením a službám, které klinika nabízí. Klienti si mohou při návštěvě vybrat, zda chtějí být ošetřeni v ordinaci s označením Voda, Oheň, Země nebo Dřevo. Barevně propojili i vizualizaci informačních materiálů daných oddělení a služeb. Oddělení výzkumu je znázorněno elementem kovu a barvami stříbrné a zlaté, naopak IVF metody léčby zastřešuje element země a barvy tělové. Citlivě byl vyřešen i prostor čekárny, kde je umístěna stěna se živou zelení –  rostliny symbolizují život a uvolňují ustarané myšlenky.

Feng shui se doplňuje i s dalšími celostními přístupy

Východní medicína obecně usiluje o to, aby byl člověk v rovnováze. A to nejen podle Feng shui, které klade důraz na prostředí – rovnováhu je třeba nastavit i v samotném těle. Jednotlivé orgány tedy musí správně fungovat, aby mohlo dojít k bezproblémovému početí a donošení dítěte. Pokud postupy moderní medicíny při léčbě neplodnosti nezabírají, může se v takových případech využít například fytoterapie či biorezonance. „Východní medicína dokáže naše moderní přístupy skvěle doplnit, protože mimo jiné pracuje s člověkem jako s celkem a nezaměřuje se pouze na konkrétní problém či nemoc. Vzhledem k tomu, že kombinace celostní medicíny s moderní západní pomáhá k vyšší úspěšnosti léčby neplodnosti, nabízíme ji jako doplňkovou službu přímo na klinice. V současnosti toho využívá až třetina pacientek,“ popisuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz