Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Svěží i v parném létě. Jak na to?

Svěží i v parném létě. Jak na to?

4.8.2017 - redakce Babinet.cz

K horkému létu sice patří, ale vítaný obvykle není. Natož v případě, kdy se vyskytuje ve větší míře, která nepolevuje ani s klesajícími teplotami. Řeč je o potu. Jednou z jeho funkcí je regulovat teplotu našeho těla, ale pro nás většinou bývá důležitější regulovat samotný pot. Co můžete vyzkoušet, aby vám léto nekazily obavy z nevzhledných známek potu na oblečení? Třeba bylinky!

Letní výbava…

Snad nejznámějšími pomocníky v boji s potem jsou antiperspiranty a deodoranty. Působí však pouze v oblastech, kde se aplikují, tedy nejčastěji v podpaží, a tak nemohou zcela řešit problém celkového pocení. Rozhodně proto nepodceňujte pravidelnou hygienu a dopřejte si v létě sprchu dvakrát denně. Zaměřte se i na volbu oblečení tak, abyste během dne mohli postupně odkládat zrovna nepotřebné vrstvy. Ideální je v této souvislosti vybírat svršky s co největším podílem přírodních materiálů. Pokud víte, že se potíte více, je i pro váš lepší pocit vhodné nosit s sebou ještě další oblečení, do kterého se můžete v průběhu dne převléknout. Většinou stačí náhradní tričko či top.

… i menu

Pokud se více potíte, zkuste omezit konzumaci pokrmů, které mohou k vyšší míře pocení přispívat. Patří k nim například pikantní a výrazně kořeněná jídla. V rámci jídelníčku si hlídejte také suroviny, které samy o sobě sice nemusí přímo přispívat k většímu množství vylučovaného potu, ale mohou se postarat o jeho nepříjemný zápach. Patří k nim například česnek nebo cibule.

Inspirace z přírody

Dobrou zprávou je, že k potlačení nadměrného pocení mohou přispět bylinky. Patří k nim v přírodní léčbě hojně používaná šalvěj lékařská. V souvislosti s tématem pocení jsou zajímavé tzv. fytoestrogeny, které tato aromatická trvalka obsahuje. Přispívají totiž ke zmírnění nadměrného pocení, a to i při stresových situacích. Užitečná je také méně známá bylinka, kterou je yzop lékařský. Její řecký název Hyssopus znamená v překladu Svatá rostlina, možná proto, že se yzop ve středověku pěstoval v klášterních zahradách. Připisován mu je posilující účinek na celé tělo. Příznivý vliv yzopu a šalvěje se v případě omezení míry pocení dobře doplňuje, a proto je dobré tyto byliny kombinovat.

Kombinaci těchto bylinek využívaných mimo jiné k potlačení nadměrného denního i nočního pocení nabízí doplněk stravy Liftea Šalvěj+yzop. Přípravek české značky doplňků stravy založených na síle přírodních látek je vhodný také při návalech horka v období klimaktéria. Příznivě působí i ke zlepšení zažívání. Více informací najdete na www.zdravi-liftea.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip