Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Do zahraničí ve třech aneb Na co si dát pozor, když jedete poprvé s dítětem na dovolenou

Do zahraničí ve třech aneb Na co si dát pozor, když jedete poprvé s dítětem na dovolenou

1.8.2017 - redakce Babinet.cz

Pryč jsou časy, kdy cestování do zahraničí s malým dítětem bylo pro většinu rodičů tabu. Zvýšil se komfort dopravních prostředků i produktů určených pro pohodlí malých cestovatelů. Stále však zůstává hodně věcí, na které by se lidé před první cestou za hranice měli připravit. A to již u samotného plánování.

Pas i pro kojence

Dnes již všichni musí mít svůj vlastní cestovní doklad. Dítěti je tedy nutné vyřídit na úřadě s rozšířenou působností cestovní pas, případně tzv. dětský občanský průkaz (platí v rámci EU a v některých dalších zemích). Je potřeba si také uvědomit, že úřad má na vyřízení žádosti o doklad 30 dnů. Potřebujete-li doklad na poslední chvíli, můžete požádat o expresní vyřízení pasu. Ten se vám však prodraží. Stojí čtyři tisíce pro dospělého a dva tisíce pro dítě. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda do vybrané destinace nepotřebujete vízum. Mnoho zemí navíc požaduje, aby cestovní doklad platil ještě určitou dobu po plánovaném příjezdu či odjezdu.

Cestovní připojištění je jistota

Komerční cestovní připojištění je základem pohodové dovolené. Ve státech Evropské unie nám sice průkaz pojištěnce zaručuje bezodkladnou zdravotní péči za stejných podmínek, jako mají občané daného státu, jen to však nestačí. Jak říká Marek Orawski z První klubové pojišťovny: „Ve státech unie sice máme stejné podmínky ošetření jako residenti. To však například v případě neodkladné operace může znamenat spoluúčast pacienta ve výši stovek tisíc korun.“ Cestování mimo unii nebo za sportem je pak bez připojištění hazardem.

Očkování řeště s předstihem

O nutnosti očkování dítěte je potřeba se vždy poradit s pediatrem. Záleží především na zvolené destinaci. Při cestách do exotických zemí se navíc často musí očkovat i rodiče. Běžné je například očkování proti malárii, břišnímu tyfu nebo proti žloutenkám. Očkování je potřeba řešit ještě s větším předstihem než cestovní doklady. Problémem je, že většinou neúčinkuje ihned a někdy je potřeba aplikovat několik vakcín.

Autem po vlastní ose, ale bezpečně

Jedete-li autem, nechte si ho dopředu zkontrolovat v odborném servisu. Není nic horšího, než uvíznout v Chorvatsku na rozpálené dálnici s nepojízdným autem a plačícím dítětem na zadní sedačce. Pokud se vám i přesto auto na dálnici porouchá, okamžitě jej odstavte, zapněte výstražné osvětlení, oblečte si reflexní vestu a umístěte výstražný trojúhelník v dostatečné vzdálenosti od auta. Poté ihned z bezpečného místa zavolejte asistenční službu. Asistenční služba je u kvalitních připojištění hrazena a nemusíte se tak bát faktury.

Jedete-li ve společném autě například se známými, může se vám hodit pojištění sedadel. V případě způsobení dopravní nehody pak za vás pojišťovna uhradí i náklady za jejich ošetření, ztrátu jejich příjmů po dobu léčby nebo odškodné za dlouhodobé následky. „Pojištění sedadel je jistota, pokud cestujete na dovolenou ve větší skupině. Pojištění se nevztahuje na konkrétní osoby, nýbrž na konkrétní počet sedadel uvedených v technickém průkazu vozidla a neřeší, kdo nehodu zavinil. Případné vyplácení je tedy rychlejší než v případě povinného ručení a eventuálních soudních procesů,” osvětluje výhody Marek Orawski z První klubové pojišťovny.

Last minute s klidným srdcem

Chcete-li na dovolenou s dítětem letět, není věk dítěte zásadní překážkou. Ideální je se o cestě poradit s vaším pediatrem. Určitě je dobré se na první let pořádně připravit. Rozhodně si zabalte oblečení pro sebe i dítě, vezměte i věci na převlečení, jídlo, pleny, hračky a případné léky. Při stoupání a klesání pak menší děti ocení dudlík nebo křupky pro vyrovnávání změn tlaku v uších. Pomůžou jim od bolesti.

ti často onemocnění v těch nejméně vhodných okamžicích, a proto doporučuji pečlivě zvážit připojištění stornovacích poplatků zájezdu. Lze zde nastavit výši spoluúčasti a limitů, která vám v případě nenadálé události pojišťovna vrátí. V případě cestování s dítětem lze uplatit pojistku pro všechny účastníky zájezdu,” radí Marek Orawski z První klubové pojišťovny.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip