Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  AUDIO: Knižní novinka Swich z říše za monitorem chce edukovat, bavit i vést debatu

AUDIO: Knižní novinka Swich z říše za monitorem chce edukovat, bavit i vést debatu

12.7.2017 - redakce Babinet.cz

Moderní technologie 21. století, jejich neustálý vývoj, otevřenost světu skrze chytrá zařízení a internet a k tomu posouvání hranic kyberkriminality - to není scénář sci-fi filmu, ale realita dnešních dní. Realita, které se zatím nepřikládal přílišný význam, ale která je stále více alarmující, a to především pro děti a mladistvé spadající do nejvíce ohrožené skupiny. Právě s tímto tématem nyní přichází knižní novinka Lidije Zavoralové Swich z říše za monitorem, která by se měla stát nezbytnou četbou pro rodiče s dětmi od 4 do 10 let. Nový projekt, jediný svého druhu na světě, chce bavit, přinášet dětem příběh a napětí, ale zároveň nenásilnou formou edukovat, a hlavně otevírat debatu o rizicích a hrozbách skrytých v pomyslné „říši za monitorem“.

Poslechněte si audio rozhovor a autorkou Lidijí Zavoralovou, která má za sebou více jak 15letou kariéru v oblasti IT a která je zároveň matkou tří malých dětí, cítila napsání knih jako nutnost a svoji společenskou odpovědnost. Právě tématiku dětí a jejich bezpečí ve světě chytrých zařízení a internetu vnímá jako aktuálně nejžhavější téma, o kterém je třeba mluvit.

Knihy jsou výsledkem více jak 4letého průzkumu a studie mezi rodiči a dětmi a jsou koncipovány tak, aby na žádný akutní problém nebylo zapomenuto. Nalezneme mezi nimi tedy knihy s názvy Herní závisláci (o tom, že i dítě může být na chytrých zařízeních závislé a že se jeho závislost příliš neliší od závislosti na alkoholu či drogách), Falešná výhra (o zneužití dětské důvěřivost a finanční ztrátě), Zrádná fotka (o kyberšikaně mezi dětmi s ohledem na sílu sociálních sítí), Hororové video (o riziku užití tabletu bez dozoru dospělých a nebezpečí pro dítě při sledování náhodných videí na internetu), Princezna chlap (o riziku plynoucího z dopisování si s cizími lidmi prostřednictvím sociálních sítí), Ztracené peníze (o riziku vycházejícího z užívání notebooku rodičů bez jejich dovolení a následné finanční škodě), Počítačoví piráti (o problematice hackerských útoků) a Virová pohroma (o nebezpečí otevírání e-mailů a klikání na odkazy nebo přílohy v nich).

Každá z knih je zároveň doplněna o Kodex pro rodiče, který lze chápat jako takzvané desatero rad, jak na výchovu a přístup k dětem v oblasti užívání chytrých zařízení. Kodex zároveň rovněž vychází z letitého průzkumu autorky, aby ostatním rodičům dala jasný návod a zjednodušila výchovu, tak, aby pro děti stále zůstali kamarády a ne, jen někým, kdo jim dává příkazy a zákazy, protože, jak sama říká, z role nepřítele se dítě těžko vychovává.

Moderní doba postupuje, technologická společnost jde stále dále, což dává ve velkém prostor právě šíření kyberkriminality, ať už to jsou hackerské útoky, nebo dokonce i hry a aplikace útočící na zdraví a život. A jejich snadným cílem jsou právě děti a dospívající, kteří často i s minimálním nátlakem udělají cokoli. Role rodičů je děti předem edukovat, protože na nové problémy dnešní společnosti ještě neexistuje správný lék, proto je prevence prozatím nejlepším řešením.

www.risezamonitorem.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip