Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Liberecký kraj  /  Zámek Svijany opět otevírá brány pro veřejnost

Zámek Svijany opět otevírá brány pro veřejnost

18.4.2017 - redakce Babinet.cz

Druhou sezónu po nákladné rekonstrukci zahájí zámek Svijany v sobotu 22. dubna v 9:00 hodin. Zámeckou kapli s restaurovanými freskami, výstavu o historii zámku a jeho pánů, unikátní archeologickou expozici s nálezy z okolí Svijan a další atrakce zámku by letos mělo navštívit nejméně 15 tisíc hostů.

První den nové sezóny se zámek stane místem setkání historických vozidel. Výstavu veteránů na zámeckém nádvoří a hvězdicové jízdy historických vozů zámek připravil ve spolupráci s 1. Pražským klubem historických vozidel. V sobotu 22. dubna budou po celý den otevřeny všechny zámecké expozice i zahrada, v níž se budou pro účastníky srazu veteránů konat různé soutěže.

Zámek Svijany v těsné blízkosti známého pivovaru byl až do nedávna v havarijním stavu. Před čtyřmi lety jej pivovar odkoupil a rozhodl se z něj vytvořit atraktivní centrum kulturního dění. Za necelé tři roky pak léta chátrajícímu zámku za přispění grantu z EHP a Norských fondů vrátil podobu z přelomu 17. a 18. století. „Celkem si první etapa obnovy zámku vyhodnocená jako Stavba roku Libereckého kraje vyžádala náklady přes 60 milionů korun. Díky ní se nám chátrající stavbu podařilo přeměnit na jeden z nejpřitažlivějších rodinných výletních cílů v celém Pojizeří,“ řekl Roman Havlík, ředitel Pivovaru Svijany. „Během loňské sezóny zámek po slavnostním otevření v polovině června navštívilo na deset tisíc hostů. Věřím, že letos zajímavé zámecké expozice a zahradu zámku zařadí do seznamu památek ještě daleko více lidí.“

Zajímavé expozice a bohatý doprovodný program

Při pravidelných prohlídkách mohou návštěvníci zámku obdivovat zámeckou kapli s pečlivě zrestaurovanými freskami, výstavní prostory přibližující historii zámku a jeho pánů - Valdštejnů a Vartenberků - nebo unikátní archeologickou expozici s nálezy z okolí obce Svijany z doby bronzové. Nejhodnotnějším nálezem je zcela neporušená, tři tisíce let stará bronzová jehlice, objevená během archeologického průzkumu přímo v zahradě zámku. K zajímavostem zámku patří například také tajná podzemní chodba.

Rozlehlá zahrada zámku prošla výraznými úpravami tak, aby nabídla prostor pro odpočinek a zábavu. Nejmenší návštěvníci na ní najdou pískoviště sloužící zároveň jako malé archeologické naleziště. Součástí zahrady je mimo jiné i pec na chleba a pec na bronzové odlitky.

Vedle standardních prohlídek bude hosty během celé sezóny čekat celá řada zajímavých akcí jak přímo na zámku, tak i v interaktivní expozici historie pivovarnictví a lazebnictví, informačním centru s dětským koutkem nebo ve velkoryse zrekonstruované zámecké zahradě. Od června pak budou mít na rozdíl od loňské sezóny k dispozici i nově otevřenou zámeckou restauraci s venkovním grilem. Bude-li se někdo chtít zdržet déle, pro toho bude připraveno stylové ubytování přímo v horních patrech zámku. „Ubytovací prostor s kapacitou 43 lůžek v rámci druhé etapy obnovy zámku zprovozníme v červnu. Vše je podřízeno hlavnímu cíli - aby se návštěvníci na zámku cítili co nejlépe a aby se k nám rádi vraceli,“ dodal Roman Havlík.

KDE: zámek Svijany

KDY: 22. dubna 2017 od 9:00 hod

ZA KOLIK: prohlídky: 90 Kč pro dospělé, snížené 50 Kč, rodinná 250 Kč.

www.zameksvijany.cz

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip