Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Od početí do šestinedělí VI. - Sex v těhotenství

Od početí do šestinedělí VI. - Sex v těhotenství

Redakce Babinet

Těhotenství neznamená zákaz pohlavního života. Pohlavní styk je normální a bezpečný v celém období těhotenství. Mnoho žen jej prožívá intenzivněji a jejich prožitek se zvyšuje. Je to způsobeno zvýšenou hladinou ženských pohlavních hormonů a těhotenských hormonů.

V I. trimestru může ale zvýšené prokrvení a citlivost zevních rodidel a prsů způsobit negativní pocity. Někdy také počátek těhotenství u ženy vytvoří pocit nepotřebnosti a nedůležitosti sexu. Jsou to většinou přechodné pocity, které se budou rychle měnit. Je nutné o všem s partnerem mluvit a při pohlavním styku volit takové polohy, které vedou k uspokojení obou.

Pohlavní styk není vhodný když:

- krvácíte

- hrozí potrat

- hrozí předčasný porod

- máte opakovaný výtok

Pro pohlavní styk jsou vhodné tyto polohy,

kdy nedochází k tlaku na břicho a prsa:

- na boku

- v kleku

- v sedě

- žena nahoře

Toto jsou obecná pravidla, ale je zapotřebí vždy přihlížet k vašemu aktuálnímu stavu a pocitu. Samozřejmě je třeba připomenout nutnost zvýšené hygieny, protože přes pochvu se tzv. vzestupnou cestou může dostávat infekce až k plodovým obalům a následně by mohl vzniknout zánět, který by byl pro plod nebezpečný. V těhotenství se zájem ženy při sexu odvíjí od jiných počátečních pocitů. Většinou žena potřebuje více něhy a lásky a tedy delší předehru.

Začínejte intimními doteky a něžnostmi. Používejte olej, kterým se budete masírovat. Pokud je zapotřebí, používejte lubrikační gel na zvlhčení pochvy. Dotýkejte se jemnými pohyby bříška a hlaďte tak své děťátko, ono to velice dobře a příjemně vnímá. Velice prospěšná je masáž nohou a chodidel, která trpí tím, že jsou stále a hodně namáhána.

Magdalena Mikulandová – Těhotenství a porod – průvodce české ženy od početí do šestinedělí

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip