Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  V politické symfonii nepoteče krev

V politické symfonii nepoteče krev

Radana Šatánková

PRAHA: Divadlo Rokoko uvede čtvrtou premiéru této sezóny. V sobotu 4.února 2006 odehraje premiéru hry MÁ VLAST. Autorkou aktuální, politické a satirické hry je Iva Klestilová. MÁ VLAST dá na frak všem politickým stranám.

MÁ VLAST se skládá ze tří částí. Standa má problém – pojednává o lásce mezi mužem a ženou, Paroubek je kamaráth – ukazuje lásku k vlasti a Strejda nás má všechny rád – vyobrazí lásku k moci. Za povšimnutí stojí i některé skutečnosti – například Bohumil Klepl v trojroli Miloše Zemana, Vladimíra Špidly a Jiřího Paroubka. Herecké role se ujme také manažerka divadla Jana Burianová. Na jevišti stane celý herecký soubor Divadla Rokoko včetně režiséra Thomase Zielinského a dramaturga Vladimíra Čepka. Na režii hry MÁ VLAST se podílí režiséři dva: již zmíněný Thomas Zielinski a Tomáš Svoboda, stejně tak dramaturgický podíl patří kromě Vladimíra Čepka ještě Valerii Schulczové. Výpravu si vzal na starost Jaroslav Bönisch.

Hra vznikla jak z pragmatických, tak z emocionálních důvodů. „Blíží se volby, tím jsme aktuální. Máme potřebu vyjádřit se nejen jako divadelníci, ale také jako občané, kteří platí daně,“ uvedla Valeria Schulczová. „Dále je známo, že tady v Rokoku končíme,“ promluvila Valeria Schulczová za dosavadní umělecké vedení divadla. I to se na kontextu hry podepíše. Třetím hlavním důvodem je propagování současné hry. „Současná hra je dobrá věc, vyplatila se oboustranně spolupráce s živým autorem,“ hodnotí Schulczová. „Snažili jsme se o to, aby to lidi brali vážně. Ve finále to bude něco jako politický kabaret. Děj se odehrává na Malé Straně. Nadsázka je obsažena v textu,“ prozradil Thomas Zielinski. Všechno, co kdy politici vypustili z úst, stojí za zaznamenání. Slovo se musí vrátit tam, kam patří. Do úst. Aféry, kauzy, úsměvné a často i tragické životní příběhy na naší politické scéně (že by v naší vlasti jako v NAŠÍ VLASTI?) jsou za zenitem jen zdánlivě. Jedna kauza skončí, začíná druhá, třetí, zkrátka stále se děje totéž v jiných barvách. To vše umocněno divadelní konfrontací pak paradoxně získává hloubku a stává se tak reálnou výpovědí o stavu české politické kultury. A protagonisté divadelní hry Ivy Klestilové? Stanislav Gross, Šárka Grossová, Jiří Paroubek, Vladimír Špidla, Miloš Zeman, Miroslav Kalousek, Milada Emmerová, Mirek Topolánek, Petra Buzková, Václav Klaus, David Rath, František Bublan, Michal Kraus, Radovan Krejčíř, Vítězslav Jandák, Pavel Němec, Petr Zgarba, Libuše Barková, Miroslav Grebeníček, Marie Benešová, Jiřina Musílková a Pavel Bém. „Pokryji tři role. Zemana umím parodovat, problém mám s Paroubkem. Nejjednodušší je pro mě Špidla, na toho jsem dokonce podobný,“ žertuje Bohumil Klepl. „Jednou na benzínce mi paní řekla: Špidla, jste frajer, že jezdíte ve Fabii,“ dokazuje svou podobnost na Vladimíra Špidlu herec Bohumil Klepl. „Jestli mě po tomto představení neuvidíte, tak tady ta demokracie není,“ dodává Klepl, který by role státníků a politiků (jmenovitě Milouše Jakeše) i v budoucnu uvítal – zjevně za to může jeho dlouhodobý pobyt v Rusku.

O tom, že Divadlo Rokoko bude 4. února praskat ve švech, není pochyb. Je vyprodáno. Byli pozváni i ti, kterých se MÁ VLAST týká! Kolik skutečných „předloh pro hru“ se dostaví, je ve hvězdách. Stanislav Gross vzkazuje, že by svou přítomností nechtěl herce rozhodit. Představitel Stanislava Grosse Petr Lněnička odpověděl: „Nerozhodí mě to.“

Hrají: Bohumil Klepl, Petr Lněnička, Václav Mareš, Jelena Juklová, Jan Bidlas, Ivo Šmoldas, Jana Stryková, Alena Štréblová, Tomáš Matonoha a další

Reprízy představení: 13.2., 28.2, 9.3. a 24.3. rovněž od 19:00 hodin

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip