Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Imunita aneb jemně vyvážený systém

Imunita aneb jemně vyvážený systém

6.10.2016 - redakce Babinet.cz

Zatímco poslanci získávají imunitu současně se zvolením do parlamentu, my obyčejní smrtelníci ji musíme opečovávat a pěstovat, aby nás ochránila od rýmy, chřipky i jiných zákeřnějších chorob. A to zejména na podzim, kdy se jen těžko smiřujeme s tím, že teploty jsou nižší a s menším přídělem sluníčka jsme náchylnější k nejrůznějším onemocněním. Naše imunita je systém, který potřebuje jiný přístup v každém ročním období a který trochu připomíná karmu – podle toho, jak se k ní chováme, naděluje nám buď pohodu a zdraví, nebo se vlečeme od jednoho neduhu ke druhému.

Imunita je, když...

Imunita je schopnost organismu bránit se proti látkám pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak zevnitř našeho těla. Imunitní systém spouští imunitní odpověď, tedy snahu o zapuzení nežádoucích látek. Imunitní reakcí se nemocem brání nejen lidé, ale i ostatní živočichové či dokonce rostliny. Nejdůležitější je vědět, co imunitní systém posílí a co ho naopak oslabuje. Nejtěžší je pak umět se podle těchto pouček i chovat.

Posily pro imunitu

Aktivní pohyb,  sport, pobyt v přírodě nebo například otužování – to vše posiluje naši imunitu a pomyslně ji nabíjí energií, aby se jako ochranný štít vyrovnala s jakoukoliv hrozbou. Dodržování pitného režimu zajišťuje vyplavování škodlivých látek z těla, čímž pomáhá k detoxikaci organizmu a zabraňuje dlouhodobému přetížení imunitního systému. Odborníci doporučují konzumaci 2-3 litrů vody denně v závislosti na teplotě a vynaložené námaze.

Vyvážená strava

Jedním z nejdůležitějších aspektů dobré imunity je bezesporu vyvážená strava zásobující naše tělo správnou kombinací důležitých látek a vitamínů, které jsou základními stavebními kameny pro dobrý imunitní systém.  Dlouhodobé výzkumy ukazují, že velké množství těchto látek se nachází v mase mořských ryb - a to zejména vitamín D, fosfor a omega-3 mastné kyseliny. Pro našince však konzumace těchto ryb v čerstvém stavu není zrovna levná záležitost.

Severský rituál

Ti, kdo nemají svěřenecký účet po strýčkovi z Ameriky, mohou snadno najít plnohodnotnou náhradu. Například v podobě rybího oleje nebo kapslí obsahujících omega-3 mastné kyseliny. Obyvatelé skandinávských zemí si zakládají na ranním rituálu v podobě lžičky rybího oleje, nejlépe z tresčích jater… a na jejich zdraví je to znát.

Trocha špíny není na škodu

Imunita bývá často spojena s otázkou nedostatečné, či naopak přílišné hygieny. Pamatujme si, že pokaždé, kdy se ušpiníme, vyprodukuje imunitní systém více protilátek, které nám pomáhají vést lepší boj s nemocemi. Nic se tedy nesmí přehánět, ani příliš časté mytí rukou a nadměrné používání antibakteriálních přípravků. Proto je dobře, když rodiče malým dětem občas umožní se trochu ušpinit, vložit si umazaný prst do úst a podobně.  Brzký kontakt se zvířaty také není na škodu – interakce s jejich bakteriemi pomáhá produkci imunitních látek. Dotyčný člověk ale samozřejmě nesmí trpět alergií na dané zvíře.

Co nemá imunita ráda aneb Klid a nohy v teple

Kromě pozitivních rad je ale třeba si říci, jaké činnosti a nežádoucí látky naopak imunitě škodí a imunitní systém narušují. Asi každý dnes tuší, že nadměrná konzumace alkoholu, kávy a případné kouření imunitě zrovna nepřidá. I stres a nezdravá jídla z fastfoodů mohou dlouhodobě škodit. Méně známý je fakt, že imunitu narušuje i dlouhodobá samota, nadměrná fyzická zátěž anebo příliš vytopené místnosti na spaní. Příjemný chládek v ložnici pomáhá, ale nesmí se to přehánět, například prochladlé horní i dolní končetiny mohou způsobovat častá onemocnění chřipkou či rýmou.

S přicházejícím podzimem se tedy více zaměřte na podporu imunity pestrou stravou s alespoň jednou rybou týdně, nebo každodenní dávkou rybího oleje. Vyhýbejte se prochladnutí a přidejte si nějakou tu hodinku spánku navíc. Bavte se a smějte se s přáteli, ale nezapomeňte i odpočívat.  Nakonec si s přicházejícími mrazivými večery naordinujte i obyčejný „klid a nohy v teple“.

AUDIO: Jak se starat o svou imunitu poradí imunoložka Eva Daňková a rybí olej z Norska představí  Ivana Maršáková.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

janule_p
14.11.2016 10:56

S rybím olejem zatím zkušenost nemám, ale na doporučení kámošky jsem zkusila 5PreveMax tabletky od Imunitu a super, nemoci se mi vyhýbají a co se týká jahodové příchutě tak taky dobrý.

Klariska
30.1.2017 10:44

Když slyším rybí olej tak mám osypky :-) ale s 5prevemax mám též dobrou zkušenost, díky betaglukanům je opravdu účinný a moje imunita statečně odolává bacilům :-)

Iva Kamasová
28.2.2017 12:20

Za sebe musím říct že 5prevemax je nejlepší na posílení imunity a úleva od počátečních příznacích nachlazení co jsem kdy měla, jeho účinek je rychlý a chutove je super.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip