Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Kam sluníčko nemůže a kde chybí déčko, musí doktor!

Kam sluníčko nemůže a kde chybí déčko, musí doktor!

29.9.2016 - redakce Babinet.cz

Tato slova našich babiček jsou stále aktuální. Během podzimu svítí slunce méně a zároveň ztrácí sílu. Nejde však jen o naše nálady, ale také o vitamín D, který nám chybí. Jeho nedostatek se projevuje oslabenou imunitou i dalšími závažnými onemocněními. Přesto na déčko lidé zapomínají a pak se diví, že spolu se sychravým počasím přicházejí nachlazení a nemoc.

Také spoléháte na to, že jste se během léta dostatečně slunili a chytali bronz? Myslíte si, že jste si udělali slunečního vitamínu, jak se déčku přezdívá, zásobu, jenže tak to nefunguje. Protože ruku na srdce, kdo z nás v létě tráví delší čas na přímém slunci bez použití opalovacího krému? Například již přípravek s faktorem 8 snižuje produkci vitamínu D v kůži až o 97 %. Navíc v době, kdy se stále častěji mluví o rakovině kůže, si téměř nikdo z nás netroufne vystavit se přímému slunci bez ochrany. Takže zásoba není a přísun jednoho z nejdůležitějších vitamínů z běžné potravy ani z daleka nestačí. I proto je nedostatek vitamínu D v současnosti velkým problémem na celém světě a to i v zemích s velkým množstvím slunečných dnů.

Na problém s nedostatkem déčka se snaží dlouhodobě upozorňovat odborníci. Ti věnují mnoho času výzkumu a došli například k závěru, že jeho nedostatek může stát za více něž polovinou úmrtí ve světě[1]. Zatím to však nevypadá, že by si lidé varování lékařů brali k srdci a něco s tím dělali. Epidemie nedostatku déčka si tak stále vybírá další a další oběti.

Co supervitamín D dokáže

Většina z nás ví, že déčko pomáhá ke vstřebávání vápníku do kostí či posiluje imunitu. Jenže to není ani zdaleka vše. Vitamín D totiž ovlivňuje celou řadu závažných nemocí, jakými jsou kardiovaskulární onemocnění, rakovina, roztroušená skleróza či diabetes. Právě nedostatek déčka může stát za vznikem nádoru či cévní příhodou, ale také za vašimi nervovými potížemi, jakými jsou podrážděnost, neustálý pesimismus, sklony k depresi a poruchy spánku. Naopak jeho dostatečný přísun pak dokáže těmto chorobám a potížím předcházet či alespoň snižuje riziko jejich vzniku.

Pestrá strava nestačí

Pokud jste si právě dali předsevzetí, že začnete jíst více tučných ryb a mléčných výrobků, tak jistě prospějete svému tělu, ale přesto to nebude stačit, abyste deficit supervitamínu dohnali. To si uvědomují i lékaři, proto lidem radí, aby chybějící déčko svému tělu dodávali prostřednictvím kvalitních doplňků stravy. Takovým je i kanadský Swiss Vitamín D3-Efekt. U něj stačí jedna tableta denně a máte jistotu, že máte potřebnou denní dávku důležitého vitamínu zajištěnou. Více se o preparátu dočtete zde.

První signály

Největší problém nedostatku vitamínu D jsou nejednoznačné příznaky. To je důvod, proč je mnoho lidí přesvědčených, že oni jsou v „bezpečí“ a žádný zdravotní problém jim nehrozí. Jenže i taková banální chřipka, opakující se nachlazení může být signálem, že něco není v pořádku. Podle lékařů se totiž nedostatek déčka může projevit i respiračními onemocněními. Takže raději nenechávejte nic náhodě a supervitamín si naordinujte ještě dnes, vaše tělo a zdraví jej ocení.[1] Zdroj: výzkum zveřejněný v časopise European Journal of Clinical Nutrition

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip