Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Čističky vzduchu a ozon. Jak je to s ním doopravdy?

Čističky vzduchu a ozon. Jak je to s ním doopravdy?

8.8.2016 - redakce Babinet.cz

Světovým internetem posledních cca 10 let kolují zprávy tvrdící, že čističky vzduchu mohou být zdraví nebezpečné, protože produkuji škodlivý ozon. Jak už to tak ale bývá, nic na světě není černobílé – a tyto poplašné informace jsou pořádně zkreslené.

Jaká koncentrace je bezpečná?

Nebudeme vás teď zatěžovat složitými chemickými vzorečky a výpočty, co přesně je to ozon a jak vzniká, to si sami přečtěte na české Wikipedii. Pro účely tohoto článku stačí vědět, že ozon (O3) je přirozenou součástí naší atmosféry a dýcháme ho úplně všichni – už jen proto, že jsme se narodili na planetě Zemi.

Důležité je ale vědět, jaká koncentrace ozonu v ovzduší je pro nás bezpečná a jaká už nikoliv. Koncentrace ozonu se běžně měří v ppm (parts per milion), ppb (parts per billion) anebo v g (mg, µg) /m3 vzduchu.

Když vyrazíte do panensky čisté přírody, daleko od veškeré dopravy, průmyslu a civilizace, bude mít zdejší vzduch koncentraci ozonu na úrovni asi 0,015 ppm, což se rovná 30 µg/m3 vzduchu. Toto je množství ozonu v člověkem takřka nedotčené oblasti.

Takových míst ale na světě moc není, pokud žijete v západním civilizovaném světě, dýcháte ozonu několikanásobně více. Obecně se uvádí, že v české krajině je ozon v koncentraci asi 0,06 ppm, tedy 120 µg/m3.

I to je ale pořád dobré. Např. Americká agentura na ochranu životního prostředí stanovila americkou národní hranici čistého vzduchu na hodnotu 0,08 ppm. To znamená, že v USA je koncentrace ozonu na úrovni 160 µg/m3 stále považována za čistý a zdravý vzduch.

Jak je to u čističek?

Teď čtěte pozorně. Současná legislativa v Evropě pro čističky vzduchu stanovuje maximální přípustný limit ozonu 0,05 ppm, tedy 100 µg/m3. V České republice tento limit upravuje norma ČSN EN 60335-2-65 ED.2 (361045). Pakliže vaše čistička tuto normu splňuje, znamená to, že u sebe doma dýcháte ještě méně ozonu, než kdybyste vyrazili ven do lesa.

Problém s čističkami nebudou mít ani osoby na ozon zvláště citlivé – např. alergici nebo astmatici. Podle světové zdravotnické organizace WHO pociťují i ti nejcitlivější astmatici dýchací potíže teprve ve chvíli, kdy množství ozonu překročí limit 160 µg/m3.

A ještě jedna poznámka k čističkám. Řada dnešních výrobců vyrábí přístroje, u kterých ionizátor nebo uhlíkový filtr (tedy části, které jsou za produkci ozonu zodpovědné) vůbec nenajdete, případně je můžete jednoduše vypnout.

Pokud byste tedy navzdory všemu měli z ozonu obavu, prostě si kupte čističku s HEPA filtrem bez přidaných funkcí, nebo tyto potenciálně „rizikové“ funkce vypínejte. Spoustu takových přístrojů pořídíte třeba na gavri.cz.

Není se čeho obávat

Některé čističky vzduchu produkují ozon, o tom není sporu. Jeho množství je ale tak malé, že neexistuje jediný důvod, abyste se kvůli němu obávali o své zdraví. Nevěřte zkrátka všemu, co se píše na internetu – čističky vzduchu jsou naprosto bezpečné. Tedy alespoň za předpokladu, že si koupíte přístroj od prověřeného prodejce respektujícího platnou legislativu.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip