Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Po Silvestru do voňavé koupele?

Po Silvestru do voňavé koupele?

Redakce Babinet

Blíží se bouřlivé oslavy Nového roku. A po nich si jistě každá ráda vychutnáte odpočinek v teplé, voňavé koupeli.

Zkuste si pro jednou zablokovat koupelnu sama pro sebe, a pak už si jen dokonale užívat. Jak na to, poradíme v následujících řádcích.

Vana plná jiskřivé pěny a svěží bylinné vůně vyčistí náladu i vzduch, je jemná, voňavá, konejšivá, hladivá. Bylinná koupel regeneruje celý organismus, uvolní napětí ve svalech, odplaví toxiny, povolí stres a tělo může začít účinně odpočívat. Kdy je bylinná koupel zvláště vhodná? Při únavě, vyčerpání, špatné náladě, při bolestech hlavy, zad, šíje, nohou, paží, dokonce během těhotenství. Důležité je, aby pěny, koupelové soli nebo olejíčky obsahovaly přírodní silice. „Esence obsažené v tělové a koupelové kosmetice se vstřebávají nejen inhalací, ale i kůží do krevního oběhu a dostávají se tak přímo k buňkám. Tento proces však trvá nejméně 20 minut, proto je nejúčinnější jejich použití právě v koupelových pěnách a olejích, kde navíc nehrozí případné dráždění pokožky, jako při vyšší koncentraci esence,“ říká Petra Dlouhá, brand manažerka značky Radox.

Jakou přísadou obohatíte svou lázeň, záleží pouze na tom, co od ní očekáváte. Koupel vás může uvolnit a příjemně unavit, nebo naopak osvěžit a povzbudit, odstranit stres. Voňavá lázeň nás může doprovázet při všech každodenních i zvláštních příležitostech, od milostných až po chvíle, kdy zaháníte duševní či tělesné bolesti. Při koupeli s příjemnou vůní si budete připadat skoro jako Kleopatra v její pověstné lázni. Nic nezkazíte, přidáte-li trochu mléka. Dejte si však pozor, abyste to se svou aromaterapií nepřehnala. Nevhodný výběr vůně, či její příliš velká dávka totiž může způsobit bolení hlavy nebo dokonce alergie. Vybírejte silně koncentrované kvalitní přírodní pěny a olejíčky, kterých stačí do koupele přidat minimální množství.

Bylinné maličkosti

Vybírat můžete mezi pěnami a olejíčky do koupele nebo čím dál oblíbenějšími koupelovými solemi. Každá z vůní a bylinných výtažků má na pokožku těla i psychický stav různé účinky. Záleží na Vás, jestli sáhnete po klasice nebo otestujete exotické vůně. Nemáte na sebe čas? Jste celý den v jednom kole? Vyzkoušejte zlatý koupelový olej Radox Solutions Precious Time s výtažky bergamotu a ylang-ylang. Ponořte se do bohaté pěny a relaxujte! Horká koupel a příjemná jemně kořeněná vůně Ylang Ylang dobije ztracenou energii a uklidní mysl. Užijte si na konci dlouhého dne vzácný čas, kdy konečně můžete být sama sebou. Relaxační krémová koupel se Skořicí a Akácií Radox Embrace me dokáže během několika minut zázračně povzbudit vaši mysl a zlepšit celkovou náladu. Jemně kořeněná vůně a konejšivá náruč bohaté pěny dokonale zbaví vaši mysl stresu a vaše svaly napětí.

Znáte silice používané v bylinné kosmetice?

Akátová

Tato silice má uklidňující účinky při nervozitě a strachu, je antidepresivní. Na pokožku působí uklidňující a prohřívající silou. Působí tak antispazmaticky a je vhodná při bronchitidě.

Tip: Radox Embrace Me - smetanově meruňková koupel se skořicí a akácií, 500ml, 119,- Kč

Bergamotová

Bergamotový olej měl od 16. století významné místo v italském lidovém léčitelství a používal se v evropské léčbě jako antiseptikum a lék proti horečce. Oblíbený byl také jako parfém. Díky této teplé vůni působí antidepresivně a celkově uklidňuje napětí a úzkost, snižuje hrubost a vztek, je vhodná při přecitlivělosti, frustraci, vnáší nadhled a je proto vhodná pro workholiky (!).

V kosmetice je vhodná při akné a nečisté pleti, hodí se pro mastnou pleť. Urychluje hojení oparů.

Tip: Radox Restore Me - světle fialková, s výtažky bergamotu a ylang-ylang, 500ml, 99,- Kč

Heřmánková

Heřmánek patří k historicky nejdéle využívaným bylinám. Již ve starém Egyptě jím Hippokrat zmírňoval horečky a ošetřoval ženské nemoci. Heřmánková silice výrazně snižuje stres, frustraci a deprese. Harmonizuje psychickou a fyzickou složku osobnosti, usměrňuje ego, umožňuje sebekontrolu. Po fyzické stránce hojí rány, zmírňuje otoky, je vhodný pro ošetřování popálenin, brání tvorbě jizev. Heřmánková silice zvyšuje imunitu, pomáhá při nevolnosti, zvracení, plynatosti a průjmu. Je vhodná při zánětech močového měchýře.

Tip: Radox GoodNight - relaxační koupel s vůní heřmánku a levandule, 250ml, každý z řady 149,- Kč

Jalovcová

Jalovcová silice působí proti únavě a stagnaci. Přináší úlevu nervozitě, pomáhá zbavit se starostí. Posiluje vůli a schopnost čelit problémům. Posiluje nervovou soustavu při přetížení a přepracování. Výrazně prohřívá. Podporuje odvod zplodin látkové přeměny z těla. Působí také na trávicí trakt, močové cesty a ledviny, zmírňuje menstruační bolesti. Ulevuje při bolestech a revmatismu.

Tip: Radox Relax - svěže zelená pěna s jalovcem, 500ml, 99,- Kč

Jasmínová

Jasmínová silice patří k nejdražším a můžeme ji nazvat královnou aromatických látek. K získání 1kg silice je zapotřebí 1000 kg květů, což je asi 8 milionů kvítků, které musí být sebrány v časných ranních hodinách a velice rychle zpracovány.

Jasmínová silice navozuje euforii a optimizmus, podporuje radost a tvořivost, dodává sebejistotu. Působí také jako afrodiziakum. Výrazně zmírňuje menstruační bolesti, tonizuje dělohu.

Tip: Radox Spoil Me - perleťově růžová s výtažky jasmínu a ibišku, 500ml, 119,- Kč

Levandulová

Název pochází z latinského „lavare“ = omývat se. Římané s oblibou levanduli používali do koupelí.

V Anglii svou sílu prokázala v době morových epidemií. Levandule patří k silicím s nejširším spektrem použití. Přináší pomoc při napětí, nespavosti, nervovém vyčerpání. Pomáhá ujasnit si myšlenky. Očišťuje, povznáší a občerstvuje, přináší relaxaci. Pomáhá udržet si duševní i emoční rovnováhu. Pomáhá zpracovávat emoční traumata, harmonizuje sny a reálný život, dodává vyváženost.

Velmi významné je působení levandulové silice na pokožku kterou celkově hojí a regeneruje, hojí rány - i hnisavé a mokvající - a popáleniny. Posiluje také imunitní systém.

Tip: Radox Sleep Easy - temně fialová pěna s levandulí, 500ml, 99,- Kč

Radox GoodNight s vůní levandule a heřmánku, 250ml, každý z řady 149,- Kč

Silice z máty peprné

K mátě peprné se váže celá řada starověkých mýtů a bájí. Po staletí byla užívána jako významný lék, zejména pro žaludeční obtíže. Sloužila však také například jako rituální voňavka.

Mátová silice je stimulující. Povzbuzuje mozkovou činnost při slabosti a únavě, zlepšuje koncentraci a stimuluje nervový systém. Při ošetřování kůže se uplatňuje její tonizační a osvěžující působení. Je vhodná při problémech s akné.Významně působí při žaludečních a dýchacích obtížích jako je nachlazení, provázející vysoké horečky. Ulevuje při nevolnosti, zvracení, nadýmání, průjmu. Tiší bolest hlavy, je antiseptická.

Tip: Radox Calm Me - modrá perleťová koupel s vodní mátou a mořskými řasami, 500ml, 119,- Kč

Rozmarýnová

S rozmarýnou je svázána bohatá historie. V Římě si nosili studenti větvičku ke zkouškám pro zbystření pozornosti a myšlení. Pro Řeky i Římany byla rostlinou posvátnou, symbolizovala pro ně věrnost, smrt a památku, stejně jako učenost. Ve Francii jí vykuřovali lůžka nemocných a také veřejné prostory aby zabránili šíření nemocí a moru. Ženy rozmarýnu tradičně používali jako krášlící prostředek.

Rozmarýnová silice je silně stimulující a harmonizující. Pomáhá při pocitech slabosti, napomáhá koncentraci, ulevuje při bolestech hlavy a migrénách. Je vhodná při únavě, úzkosti, rozveseluje, dodává vitalitu a nadšení. Tím působí proti depresi. Posiluje paměť a koncentraci.

Významně se uplatňuje v péči o pokožku, kterou očišťuje a regeneruje. Je hojivá a antiseptická. Pozitivně se uplatňuje při prevenci i ošetření celulitidy.

Tip: Radox Stress Relief - zeleno modrá pěna s rozmarýnou, 500ml, 99,- Kč

Skořicová

Skořice patří ke kořením, které bylo velmi vyhledáváno a za kterým se pořádaly zámořské výpravy již od 16.století. První využívání skořice je dokumentováno v čínském herbáři z let 2700 před naším letopočtem. Do Evropy skořici dovezli arabští a féničtí obchodníci již v antické době. Používání skořice dokumentují egyptské papyry i Bible.

Jedná se o silici, která velmi výrazně stimuluje a prohřívá. Skořice pomáhá při únavě a fyzickém vyčerpání, zklidňuje nervový systém, rozehřívá emoce a působí až euforizujícím dojmem.

Je silně antibakteriální antiseptická a antispazmatická. Je vhodná při nemocech z prochlazení.

Tip: Radox Embrace Me - smetanově meruňková koupel se skořicí a akácií, 500ml, 119,- Kč

Šalvějová

„Touhou šalvěje je učinit člověka nesmrtelným“, praví středověká legenda.

Šalvějová silice působí sedativně na nervový systém, může však působit až euforicky. Hřeje a harmonizuje, pročišťuje a přináší inspiraci. Čistí mysl od zbytečných myšlenek, uklidňuje, dodává jistotu, povzbuzuje smyslovost. Je vhodná při výkyvech nálad, emočním zmatku a nerozhodnosti. Je vhodná k ošetření svalových bolestí, ztuhlých svalů, křečí, na unavené svaly. Zmírňuje bolest hlavy a migrénu.

Používání šalvěje v lékařství má také dlouhou historii. Šalvěj byla proslulá jako léčivá rostlina zajišťující dlouhověkost. Omezuje pocení, podporuje dýchání, usnadňuje vykašlávání. Podporuje trávení, šalvěj působí proti nadýmání, zklidňuje křeče. Zmírňuje bolesti nohou, má antibakteriální a antimykotické působení. Lehce snižuje krevní tlak. Je výrazně dezinfekční.

Tip: Radox Muscle Soak - tyrkysová pěna s vůni šalvěje, 500ml, 99,- Kč

Silice ylang-ylangová

Název ylang-ylang znamená květina květin. V Malajsii a Indonésii se těmito květy ženy nejen krášlí a vyrábí z ní pomádu proti horečce a infekcím, ale také pro výživu a omlazení pokožky. Je to jedna z nejvýznamnějších silic pro výrobu parfémů.

Ylangová silice působí afrodiziakálně. Harmonizuje a uklidňuje nervový systém. Uvolňuje a povznáší, vnáší slunce a plynutí. Je vhodná při nervovém napětí a nespavosti. Tato silice je vhodná k ošetření všech druhů pleti a napomáhá její hydrataci. Snižuje krevní tlak, mírní střevní infekce. Je potvrzeno její působení proti malárii, tyfu a střevním infekcím. Zklidňuje bušení srdce

Tip: Radox Restore Me - světle fialková s výtažky bergamotu a ylang-ylang, 500ml, 99,- Kč.

Zpracováno s pomocí paní Barbory Novákové, předsedkyně Asociace Českých Aromaterapeutů

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip