Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Zahlédnout hvězdy

Zahlédnout hvězdy

Šárka Junková

Odvěká touha nás, lidí, zvednout hlavu v teplém letním podvečeru a zahlédnout hvězdy. Mít při tom po boku milovanou osobu a užít si trošku romantiky, pohledů do daleké, nekonečné vesmírné dálky a vlastně tím do svého nitra. Tohle se ale hrdinovi knihy Arthura C.Clarka Alvinovi nikdy nemělo splnit. Narodil se a žil ve městě „pod poklopem“. Ve městě, kde nemusel vlastně nic dělat, jen se bavit, zabývat se tím, co ho zajímá, protože jinak vše potřebné za něj obstaraly počítače a stroje.

Fantazie, říkáte si? Jenže Alvinovi se to tak docela nelíbilo. Toužil poznat co je za zdí, co je venku. Všichni mu ale říkali, že žádné „venku“ není, že není svoboda, že je jen „zlatá klec“ města.

Arthur C. Clarke rozehrál v knize Město a hvězdy, kterou vydala nakladatelství Baronet, téměř filosofickou debatu o tom, co je lidská svoboda, touha objevovat, touha žít po svém. Naštěstí je to filosofie zcela zapadající do děje, takže neruší, jen čtenáře tak „bokem“ přinutí zamyslet se nad tím, zda by s Alvinem měnil. Já říkám - neměnila bych, ale na dovolenou bych si do města Diaspar zajela, to tedy ano!

Autor poutavé knihy z oblasti sci-fi je dnes už klasik tohoto žánru a způsobil, že sci-fi už není jen čtenářskou doménou mužů. Díky skvělému spádu vyprávění, rozebírání osobních problémů hrdinů a i praktickému pohledu na věc, přitáhl k této literatuře i ženy. A to je dobře. Obzory je třeba si rozšiřovat...a trocha „poučené fantazie“ nikomu nezaškodí.

Arthur Charles Clarke (* 1917 Minehead) je posledním žijícím autorem z hvězdného triumvirátu Asimov - Clarke - Heinlein, který vládl světové science fiction po celá dlouhá desetiletí. Jeho tvář známe také z obrazovky a myslím, že jeho pořady zaujaly i ženy. Tak proč si od něj také něco nepřečíst, že? Doporučuji knihu Město a hvězdy. Za přečtení jistě stojí.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip