Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Otevřeme dveře turistům?

Otevřeme dveře turistům?

Dáša Kapustová

V naší republice je mnoho turisticky atraktivních míst, které by zajisté přilákaly množství zahraničních turistů, jen o nich dát vědět. Vytvořit v místě patřičný servis, lokalitu zpropagovat, zkrátka se „dostat do povědomí". A kdo jiný by o zajímavých místech měl vědět, než mladí lidé, kteří v daném regionu žijí? Právě na získávání jejich nápadů a pozdější možnost jejich realizace je zaměřena nová soutěž pro školní děti TURISTÉ VÍTÁNI, kterou vyhlásila agentura Czech Tourism. Její nový projekt chce přivést novou generaci k podnikání v cestovním ruchu netradičním způsobem.

Na podzim obdržely všechny základní a střední škole propozice nové celostátní soutěže Turisté vítáni, při které děti a studenti mají sbírat informace o stavu cestovního ruchu a služeb ve svých regionech. Popsat zajímavé místo, čím by turisty mohlo přilákat, jaké služby je třeba zajistit a co pro to mohou sami udělat. Jistě nelehký úkol i pro dospělého. Děti ale mají překvapivě netradiční neomšelé nápady. Záleží jen na jejich fantazii a tvořivosti, jaké projekty na zlepšení nebo doplnění služeb souvisejících s cestováním vytvoří. Přijaté práce zhodnotí odborná komise a vybere vítěze, kteří získají hodnotné ceny. Nápady budou mít možnost využít jednotlivé kraje a obce pro vlastní rozvoj.

Jak uvádí organizátoři soutěže na svých internetových stránkách www.turistevitani.cz "...Nejzajímavější práce obdrží hodnotné ceny a budou spolu s autory představeny veřejnosti na výstavách cestovního ruchu, například na RegionTour 2006 v Brně a Holiday World 2006 v Praze, kde budou mít mladí autoři možnost svůj projekt obhájit na veřejnosti. Vítězné projekty a jejich autoři budou zveřejněni také v tisku i v dalších médiích.

Tímto projektem dáváme příležitost školám medializovat výstupy své práce. Nejzajímavější nápady z jednotlivých krajů budou zpracovány a zasílány i příslušným krajským úřadům. Zajímavé projekty může využít samospráva pro rozvoj dané turistické oblasti."

Projekt je odstupňován pro žákovské kategorie od 1. do 6. třídy, od 7. do 9 třídy základních škol a pro studenty středních škol. Pro mladší žáky je soutěž doplněna cyklem tvořivých seminářů, které probíhají na historických místech, třeba na hradech, v dobových kostýmech a dokreslují tak atmosféru místa i potřebu tvořivého přístupu. Bez něj mohou zůstat nejkrásnější místa naší země utajena. Záleží také trochu n nás, zda chceme otevřít dveře zahraniční turistům, či pouze vyvážet naše peníze za poznáváním zahraničních zajímavostí...

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip