Babinet.cz  /  Tajemno  /  Kazín – sídlo bájné kněžny Kazi

Kazín – sídlo bájné kněžny Kazi

14.3.2016 - redakce Babinet.cz

Třetí dcera knížete Kroka Kazi měla mít taky svůj hrad jménem Kazín. Kronikář Kosmas se však zmiňuje pouze o sídlech Libuše a Tety, o sídle Kazi mlčí. Kde tedy stával hrad bájné kněžny Kazi? Teprve v 16. století kronikář Václav Hájek z Libočan, o němž bylo všeobecně známo, že si občas taky něco přibájil, určuje sídlo Kazi někde v okolí Zbraslavi.

Tak v 19. století mnozí národní buditelé a amatérští archeologové v okolí Zbraslavi hledali bájný Kazín.

V druhé polovině 19. století profesor Antonín Vánkomil Maloch vyslovil názor, že Kazín je výrazný skalní ostroh nad pravým břehem řeky Berounky naproti Mokropsům a Černošicím, v místě zvaném  Na hrádku. Toho hned využil podnikavý hostinský, který měl poblíže hospodu, a na skálu nechal vápnem napsat nápis Kazín. Svoji hospodu pak nazval „Přemyslovka pod Kazínem.“ Tato hospoda už sice dávno nestojí, ale nápis Kazín se stále znovu obnovuje a tak se zachoval dodnes. Pod Kazínem se dnes nachází chatová osada.

Na kazínské skále stojí skromné zbytky středověké tvrze Bluk ze 14. století, která byla v držení vladyků z Bluku a v 15. století zanikla. Taky se zde zachovalo část valů prastarého sídliště z mladší doby kamenné, doby bronzové a železné. Tyto valy byly národními buditeli považovány za Kazinu mohylu. Dnes se již hledáním skutečného sídla kněžny Kazi nikdo vážně nezabývá. Z Kazína je pěkný výhled do údolí řeky Berounky.

Jiří Glet

Související:

Tetín – sídlo bájné kněžny Tety

Libušín – sídlo bájné kněžny Libuše

 

FOTO: Autor: cs:User:ŠJů – vlastní fotografie, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2531576


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip