Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Proč muži nepomůžou, i když můžou 13. díl

Proč muži nepomůžou, i když můžou 13. díl

Hana Formánková

13.

Před Vánoci vám přínášíme 13.díl seriálu Láska očima vědy. Jeho autorku Hanku Formánkovou možná znáte z Doteků Múzy. Dnes se zamýšlí nad tím, proč muži neradi projevují své city a proč si neradi přiznávají chybu... Brzy se můžete těšit na jeho další pokračování.

Ženské signály vysílané k muži

neprojdou jeho hroší kůží,

proto musí žena přeladit svou frekvenci

na vlny zacílené na loveckou potenci.

V závěru minulého dílu jsme narazili na nejvznětlivější problém, který je klasickou rozbuškou partnerských explozí. Zrovna tak jako estrogenové cítění ochránkyň hnízda představuje pro testosteronovou logiku lovců nepochopitelný hlavolam, tak pro ženy představuje lovecká logika tvrdý oříšek, imunní vůči jejich citům. Komunikační prostor mezi touto protipólovou mentalitou se stává minovým polem, v němž si partneři slepě nabíhají na miny. Oba však mohou procházet minovým polem i bez zbytečných výbuchů, pokud se seznámí s minovou strategií opačného pohlaví a vyšlapou si cestičku, po které lze vznětlivá místa obejít.

Výchozím bodem pro ženy je pochopení loveckého dědictví mužů, které je směřuje k sebestřednosti. Lovec, zvyklý starat se sám o sebe, jde za svou kořistí s cílem vítězit. Pro tento úkol je vybaven hroší kůží nejen na těle, ale i na srdci, proto má omezenou schopnost vcítit se do potřeb druhých či vnímat neverbální projevy, obzvláště řeč ženského těla.

Muži mohou za výchozí bod použít protipól svého já, poněvadž ženy představují pravý opak jejich hroší kůže. Mateřskými city jsou zaúkolovány přírodou do péče o druhé a pro komunikaci s nemluvňaty mají speciální anténu na příjem neverbálních signálů. V důsledku výše uvedených kontrastů dochází k častým výbuchům, neboť Eva čeká od Adama, že mu dojdou její SOS signály, vůči nimž je on imunní. Adam zas očekává od Evy, že ho o pomoc požádá přímo. Není totiž zvyklý nabízet pomoc sám od sebe, protože si vždycky poradí sám, a potřebuje-li pomoc, požádá o ni přímo. Z tohoto začarovaného kruhu se zrodila stará, známá fáma, označující muže za necitlivé sobce a ženy za rozmarná stvoření, která nevědí, co chtějí. Jenomže ony vědí, co chtějí, jen svá přání neumí vyjádřit přímou řečí. Ani muži nejsou takoví sobci, jak o nich fáma tvrdí, ale zkrátka nevlastní čip na příjem ženských signálů.

Proto, milé dámy, spláčete nad výdělkem, jestliže v krizové situaci (například když chystáte rodinnou oslavu) očekáváte, že váš drahý, uložený s denním tiskem na sedačce, okolo nějž lítáte s luxem a mezitím si odskakujete do kuchyně ke sporáku, zvedne svůj zrak od novin a zeptá se:“Nechceš s něčím pomoct?“ Místo toho se vás totiž zeptá: „Musíš tady luxovat zrovna teď?“ čímž vám jasně naznačí, abyste ho nerušily z jeho siesty, což vyvolá ve vašem zchváceném těle s estrogenovým cítěním výbuch hněvu nad jeho nehorázným sobectvím.

Jenomže on nechápe, proč se rozčilujete. Za prvé žije v domnění, že kdybyste chtěla pomoc, tak si o ni řeknete. Za druhé považuje domácí práce za vašeho koníčka. Vždyť přece ženské pokolení si odmalička s chlapečky nejraději hraje na maminku a na tatínka, a proto rádo tajtrdlikuje okolo panenek, dětské kuchyňky i tatínka. Tudíž se mu zdá krajně nevhodné, abyste ho svou hrou rušila při jeho odpočinku po těžké práci. Chcete-li, milé dámy, přimět svého muže k činu, musíte s ním jednat po lovecku. Oznámit mu včas a přímo, kdy a jak od něj budete chtít pomoc. Nejlépe den předem, jedná-li se o větší úkony jako např. mytí oken nebo malování, zvolte delší časový úsek - týden až měsíc dopředu. Občas mu svou prosbu šetrně připomeňte, aby se stačil na daný úkol zaměřit a připravit. Při určování časového předstihu, se kterým máte přednést svou prosbu, vezměte v potaz, že některým mužům nestačí ani doba devíti měsíců, aby se připravili na roli otce. Ke své prosbě přidejte laskavý úsměv. Podpořte ji také větičkou, v níž mu dáte najevo, jak moc je pro vás jeho pomoc důležitá a nepostradatelná. Plácání po ramenech nepodceňujte, neboť polaskání jeho ega činí mnohdy zázraky, motivuje ho totiž k aktivitě a ochotě při plnění daného cíle. Pokud vaši žádost přijme s brumláním, neberte jeho brumlací fázi jako odmítnutí, je to jen jeho způsob, jak strávit daný problém. Tato strategie ve většině případů funguje, ale pozor, je účinná pouze ve standardní míře.

Jestliže trpíte mánií neustále v bytě něco přestavovat nebo kupovat nový nábytek či koberce, anebo 1x do roka malovat, narazíte na tuhý odpor, poněvadž většinu mužů práce spojené s úpravami bytu nebaví a vyhýbají se jim jako čert kříži. A tak muži, jejichž ženy trpí manévrovací mánií, zaujímají obrannou pozici mrtvého brouka – nevidí, neslyší, anebo ze sebe dělají absolutní nemehlo. Pokud je přeci jen donutíte k nějaké činnosti, rozbíjí vám vaši nejmilejší vázu po babičce či zraní zcela nepochopitelný způsobem vás, sebe i děti čímkoliv, co je po ruce. Dráždí vaše nervy tak dlouho, dokud je od práce nevyženete. Existují však mužské exempláře, které obrannou taktiku používají i při standardní míře vašich žádostí, v tomto případě je lepší se obrátit se žádostí o pomoc rovnou na šikovného souseda. Ve většině případů však uspějete s výše zmíněnou strategií.

Mám pro vás ještě jednu dobrou zprávu. Muži jsou schopni a někdy dokonce i ochotni naučit se přijímat vaše neverbální signály. Jenom jim musíte své komunikační prostředky přeložit do loveckého jazyka a nějaký čas jim je pravidelně opakovat, aby si je zapamatovali. Výuku musíte provádět trpělivě a šetrně, nikoliv násilím, křikem či výčitkami. Dodržíte-li správný postup, budete po čase sklízet sladké ovoce. Váš partner nejenže si začne všímat vaší práce, ale dokonce vám začne nabízet pomoc sám od sebe, avšak nezapomeňte ho za jeho úsilí patřičně slovně ocenit. Nejlepší chválící metodou je udělat z něj hrdinu okamžiku a přidat sladkou odměnu. Mám na mysli polibek, nikoli moučník, ale vy asi víte samy nejlépe, jaká sladká odměna je pro vašeho drahého ta pravá. Mladé slečny mají ještě šanci narazit i na exponát, jenž bude v tomto oboru již vyučen od své matky.

Pány si dovolím upozornit na několik drobností, které by měly být pro ně signálem, aby přidali ruku k dílu.

Když pračka mele svou monotónní písničku, z hrnců na sporáku stoupá pára, trouba vydává libou vůni, koš na žehlení se prohýbá pod tíhou vypraného prádla, koš na odpadky má plnou nádrž, hučí lux a do toho žena láteří nebo lamentuje, že má moc práce, nastává ten pravý okamžik, abyste se zachovali jako muži činu. Avšak chcete-li pánové opravdu pomoci, nezkoušejte své osvědčené triky, jimiž se vyhýbáte práci, která vás nebaví, a markýrujete přitom snahu pomoci. Vašimi triky, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, jen způsobíte více škody, než užitku. Nedrážděte svou ženu, poletující mezi sporákem, pračkou a luxem tím,že začnete nad dřezem plným neumytého nádobí opravovat kapající kohoutek, jehož kapaní vás přes půl roku nechávalo v blaženém klidu. Chcete-li se opravdu stát hrdiny v očích své drahé, zeptejte se jí s čím chce pomoci, a obětujte pár minut práci s luxem nebo špinavému nádobí. Uvidíte, že vás to nezabije a vaši ženu posílí, večer totiž nebude tak unavená a možná ji nebude ani bolet hlava.

(Předcházející díl seriálu najdete ZDE)

Foto - Redakce Babinet

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz