Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Tajemství jejich očí

Filmová recenze: Tajemství jejich očí

23.1.2016 - redakce Babinet.cz

Americký režisér a scénárista Billy Ray přichází s novým snímkem Tajemství jejich očí /Secret in Their Eyes/. Jde o stojedenáctiminutový kriminální film, kde chvílemi budete přicházet o dech, nevěřit vlastním očím, či se vám z nich budou řinout slzy. Přitom se jedná o příběh běžných lidí, kteří žijí mezi námi.

Hlavními postavami jsou vyšetřovatelé FBI Jess /Julia Roberts/, Ray /Chiwetel Ejiofor/ a státní návladní /Nicole Kidman/. Kariérně stoupají, v soukromí se jim buď víceméně daří nebo nadměrně daří.

Nový případ působí jako rozbuška do jejich relativně klidných životů. Obětí je nezletilá dcera Jess, nalezená v kontejneru na odpadky. Reakce matky na mrtvé tělo dítěte se vám dostane až pod kůži.  V tu chvíli Julia Roberts připomíná raněnou lvici, která se nekompromisním skokem dostává na dno popelnice, aby byla svému dítěti co nejblíže.

Snímek zcela přirozeně propojuje minulost s přítomností. Mezi dvěma časovými pásmy uběhlo třináct let. Dlouhých třináct let, během kterých se staly zcela nevídané události. Podezřelý byl propuštěn na svobodu z důvodu nedostatku důkazů, Jess je téměř k nepoznání, Ray procházel nespočetně databází a hledal vraha na vlastní pěst. V okamžiku nalezení nového vodítka, se do případu zakusuje jako hladový pes, který se své nové kořisti již nemíní vzdát.

Rozjíždí se boj člověka o spravedlnost. Jeho houževnatost, síla a tvrdošíjnost doslova sálají z filmového plátna. Je obdivuhodné sledovat vývoj muže, který ví, že má pravdu a stojí si za ni navzdory tomu, že jeho názor téměř nikdo další nesdílí.

Název filmu Tajemství jejich očí se vztahuje právě k tajemství tří hlavních postav.

Fascinující roli sehrála jak Julia Robert, tak její filmový kolega Chiwetel Ejiofor. Žena, kterou kdysi "stvořila" právě její jediná dcera, se její šokující ztrátou doslova proměňuje před očima. Ve chvíli, kdy má divák pocit, že se jedná o finální polohu, zcela náhle se vynoří další. Kolik tváří má člověk? Kolik tváří má žena? Kolik tváří má matka, které zavraždili dítě? Role Jess je spektrem všech lidských emocí od těch nejkrásnějších až po zcela negativní. Nečekané zvraty, rozšiřující zorničky, ještě přidávají do tajemnosti nového filmu, jako kdyby jich nebylo už dost. Chiwetel Ejiofor v roli Jessina kolegy a zároveň blízkého kamaráda, je archetypem muže, který nekompromisně bojuje za spravedlnost. Kdo by vydržel třináct let projíždět profily podezřelých pachatelů? Jenom ten, jemuž nespravedlnost a otevřené konce nedávají spát. Kdo by riskoval svoji kariéru a hlavně život v boji s větrnými mlýny? Jenom ten, který nepřipouští, aby zbytečně zmařený život člověka zůstal bez odplaty.

Nový snímek režiséra a scénáristy Billy Raye se nechal inspirovat argentinským románem a filmem, který získal Oscara pro Nejlepší cizojazyčný film. V původní verzi je postavou, která se vyrovnává s neúměrnou životní ztrátou, muž. Poté, co Julia Roberts projevila o roli zájem, z mužské role se rázem stala ženská.

Tajemství jejich očí rozhodně stojí za vidění. Sice po zcela nečekaném závěru budete mít zřejmě pocit "Komu se vlastně dá věřit?" a "Kolik tváří má pravda?", ale přesto vám nový film vřele doporučuji. Přeji vám silný divácký a lidský zážitek.

USA – 2015

Žánr: krimi

Režie: Billy Ray

Hrají: Julia Roberts, Chiwetel Ejiofor, Nicole Kidman, Michael Kelly, Dean Norris, Lyndon Smith, Joe Cole, Mark Famiglietti

V kinech od: 21.ledna 2016

Zdroj foto: http://www.bontonfilm.cz

Napsala: Hana Kasalová

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip