Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak na slehnutí hlavičky u miminek

Jak na slehnutí hlavičky u miminek

15.12.2015 - redakce Babinet.cz

Dokonale symetrickou hlavu nemá nikdo na světě. Věděli jste ale, že tvar hlavy u miminek lze do jisté míry ovlivnit? Některé z nich v prvních týdnech po narození upřednostňují vleže jednu stranu hlavičky a snadno tak dojde k její asymetrii. Jak tento jev zmírnit anebo mu dokonce zabránit?

Pokud miminko stáčí hlavičku ke straně nebo vleže preferuje pouze jednu stranu, může hlavička oploštět. To může být způsobeno také vrozeným zkrácením svalů krku nebo jejich poraněním při porodu. Samotná deformace nemá vliv na růst mozku, na inteligenci ani na motorický vývoj jedince, ale z kosmetického hlediska dítě v pozdějším věku trpí.

Co způsobuje asymetrii dětské hlavičky?

Zvýšený výskyt plagiocefalie, jak se oploštění nazývá odborně, je také u předčasně narozených dětí. Jejich kosti ještě nejsou zcela osifikované, jsou měkčí, proto k deformitám hlavičky dochází častěji. Navíc hmotnost i velikost hlavičky bývá vzhledem k poměru těla větší, než je tomu u dětí s normální porodní váhou.

Někdy miminka upřednostňují jednu pozici hlavičky, protože veškeré  podněty - hlasy, zvuky nebo světlo, přicházejí k miminku dlouhodobě pouze z jedné strany. Varovným znakem může být kulatá lysinka vzadu na temeni hlavy. „Snažte se proto polohu dítěte v postýlce volit tak, aby přístup světla, ale i hraček, které sleduje, byl střídavě zprava a střídavě zleva. Měňte také místa, ze kterých na něj mluvíte. Dítě tak bude nucené aktivně otáčet hlavičkou a sledovat vás“, radí fyzioterapeutka Mgr. Martina Karasová. Pokud toto kolem třetího měsíce ještě nedokáže, poraďte se pediatrem.

Prevence slehnutí dětské hlavičky

„V průběhu dne v době bdělosti by mělo miminko střídat polohy a nevyhýbat se ani poloze na bříšku. V této poloze zkouší zvedat a přetáčet hlavičku a zapojovat šíjové svaly, což je pro další vývoj pohybu nesmírně důležitý“, vysvětluje Mgr. Karasová.

Snížit pravděpodobnost slehnutí hlavičky pomáhá i nošení dítěte v šátku nebo v ergonomickém nosítku. Navíc tak podpoříte i správný psychický, motorický a sociální vývoj dítěte.

Vhodnou prevencí slehnutí hlavičky je používání podhlavníčku. Měkký, ergonomicky tvarovaný podhlavníček Lovenest od Babymoov má tvar srdíčka a fixuje hlavičku děťátka ve správné poloze, čímž zamezuje zploštění hlavičky. Podhlavníček je vyroben z prodyšného materiálu, je hypoalergenní a lze jej prát na 60°C.

Pokud přetrvává asymetrie hlavičky i po třetím měsíci věku dítěte, pravděpodobně se již pouhým polohováním nevyřeš. Toto dítě by měl vyšetřit dětský neurolog a fyzioterapeut a navrhnout vhodnou léčbu. Ve většině případů pomůže rehabilitace, nejčastěji Vojtovou metodou, ve výjimečných případech je nutné operační povolení zkráceného svalu.

Více informací o podhlavníčku Lovenest najdete na stránkách www.babymoov.cz.


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip