Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Vědecké putování do nitra naší duše

Vědecké putování do nitra naší duše

Renáta Řeháková

Každý jsme navenek jiný, ale uvnitř během svého života řešíme někdy stejné duševní problémy. Ať už jde o otázky podstaty bytí či nebytí, štěstí a neštěstí či lásky a nenávisti. Několik takových životních příběhů o vnitřním světě najdete v knize z oblasti psychoterapie s názvem: Nepřítel v mém pokoji, která vyšla před časem v nakladatelství PORTÁL. Jejím autorem je Yoram Yovell.

Kniha se kromě jiného také dotýká psychologických problémů vztahujících se ke specifické situaci Izraele: traumat, různých druhů strachu, smrti mladých lidí, utrpení rodičů nad ztrátou dětí a hledání identity. Nenajdete v ní jen teoretická pojednání. Je to vyprávění o lidech, pacientech i o autorovi samotném, který jen občas do příběhů vplétá svá teoretická vysvětlení a někdy text opatřuje poznámkami s relevantním teoretickým materiálem.

Ne všichni jsme schopni se poprat se všemi stavy naší duše sami. A tak přicházejí na řadu odborníci a terapeutická sezení. Pomáhají nám najít cestu zpět z naší domnělé slepé uličky.

Publikace je psána pro čtenáře se zájmem o beletristické zpracování příběhů o psychoterapii, ale bude přínosná i pro odborníky z oboru psychologie a psychoterapie jako doplňková četba k odborné literatuře.

O autorovi:

Yoram Yovell se narodil v Jeruzalémě, vystudoval medicínu na Hebrew University v Jeruzalémě a doktorát z neurobiologie získal na Weizmannově institutu v Rehovotu(Izrael). Jako doktorand působil u prof. Ericha Kandela, v jehož laboratořích se věnoval výzkumu molekulárních mechanismů v učebních a paměťových procesech lidského mozku. Psychiatrickou praxi získal na Columbia University v New Yorku, kde dokončil psychoanalytická studia. V současné době je ředitelem traumatologického centra na School of Social Work na Haifa University a docentem na Hebrew University Hadassah Medical School v Jeruzalémě.

Ukázka z knihy:

Odkud se vlastně bere smysl života? Vychází vždy z našeho nitra, z naší duše. Každý člověk ho musí nalézt sám pro sebe a smysl života se v jeho průběhu mění. Nemůžeme-li dát svému životu žádný smysl, pak nám připadá prázdný. Místo aby byl hledáním naplňujících prožitků, stává se pouhou řadou obtížných úkolů. A tehdy se štěstí vytrácí.

Co však našemu životu propůjčuje význam? Mnozí lidé vidí smysl svého života ve vztahu k milovanému člověku. Snad proto přijímáme fenomén smutku. Po smrti milovaného blízkého člověka nejsme schopni vést takový život jako doposud a propadáme na čas žalu. K normálnímu životu se navracíme jen pomalu a postupně.

Jiní lidé nacházejí smysl života (a smrti) ve vztahu k Bohu; proto ve všech náboženstvích hraje otázka smyslu života důležitou úlohu. V každém případě si však tuto existenciálně základní otázku musí zodpovědět každý sám za sebe.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz