Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Máte doma malého alergika? Jak zařídit jeho dětský pokoj?

Máte doma malého alergika? Jak zařídit jeho dětský pokoj?

10.11.2015 - redakce Babinet.cz

Slovo "alergie" se stalo součástí každodenního slovníku mnoha z nás. Předpokládá se, že v České republice žije v populaci 25 % alergiků (2,5 milionu obyvatel), 16 % lidí trpí alergickou rýmou (1,6 milionu obyvatel), ekzematiků je v populaci 10 % a astmatiků 8 %, přičemž u některých osob se uvedená onemocnění mohou vyskytovat současně. U dítěte, jehož oba rodiče trpí alergií, je riziko vzniku tohoto onemocnění až 60 procent. Život s alergií je protkán množstvím drobných, ale i větších obtíží a problémů. Mezi ty podstatné patří zařizování dětského pokoje a jeho následný úklid. Jak by měl vypadat dětský pokoj malého alergika?

Nejhorší je situace u dětí

Alergická onemocnění jsou momentálně jednou z největších epidemií v Evropě. Více než 150 milionů Evropanů. MUDr. Eva Kovaříková z pražské alergologie Třeboňská to konkrétně doplňuje: „V České republice trpí nějakým typem alergie přibližně 35 % dětské populace, přičemž nejčastěji je zastoupen atopický ekzém a alergická rýma, s tím, že ekzém je častější v nižších věkových skupinách – u kojenců a batolat. Asthma bronchiale má až 15 % dětské populace. Trend je přitom stále vzrůstající. Během posledních dvou dekád se vzrůst odhaduje až o 20 %. Projevy alergie nejsou již omezeny na specifickou sezonu např. jarních pylů nebo určité prostředí. Čím dál více způsobují problémy celoročně působící alergeny. Je patrný vliv výživy, celkové změny životního stylu, špatná kvalita venkovního ovzduší ve velkých městských aglomeracích. Jednoznačně byl prokázán vztah alergických onemocnění s expozicí alergenů vnitřního prostředí, tj. zplodin hoření, dále vliv roztočů a plísní, vliv domácích zvířat a tabákový kouř. Negativně se rovněž podílejí změny klimatu - oteplení a tím prodloužení jarní pylové sezony.“

Při zařizování dětského pokoje musíte brát ohled na vašeho malého alergika. Podle doktorky Kovaříkové by měl být zařízen tak, aby se v něm dítě cítilo dobře, aby mělo své oblíbené hračky a aby se mu dobře usínalo v pohodlné postýlce. Současně ale by měl být upraven tak, aby měl omyvatelné povrchy, byl dobře provětratelný, aby měl lůžkoviny, které se dají dobře prát, matraci, která se dá vyluxovat, hračky, které se dají omýt nebo vyprat. To platí i pro nábytek – měl by být s omyvatelnými povrchy, nejlépe dřevěný, bez přísad agresivních chemických látek a lepidel (formaldehyd),

Pozor na textilie!

Textilie, které nechybí v žádné domácnosti, jsou velkým pohlcovačem prachu. Prach je však rájem pro roztoče, jejichž výměšky bývají nepříjemným spouštěčem alergických reakcí. Mnoho dětí je dnes alergických právě na prach a roztoče, které v něm přebývají. Roztočům se daří zejména v kobercích, záclonách, závěsech, polštářích a peřinách.

(Ne) žádoucí závěsy

Rodiče by si měli velmi dobře promyslet umístění záclon nebo závěsů do dětského pokoje. Na záclonách a závěsech se kromě prachu a roztočů usazují pyly, které při větrání pronikají dovnitř. Lepší alternativou jsou žaluzie. V případě, že nechcete záclony z dětského pokoje odstranit úplně, perte je alespoň jednou za 2 měsíce na vyšší teplotu, doporučuje se 60 stupňů. Pokud si vyberete žaluzie, nezapomínejte je pravidelně otírat, aby se na nich netvořila vrstva prachu. Jak dodává doktorka Kovaříková: „Pořiďte si buď omyvatelné žaluzie, nebo raději nic.“

Koberec versus jiný druh podlahové krytiny

Toto dilema zažívají při zařizování dětského pokoje všichni rodiče. „Hlavní zásadou je nemít celoplošný koberec, množství dekoračních textilií, ve kterých se drží prach a tím roztočové alergeny,“ říká nekompromisně doktorka Kovaříková. Ačkoli koberce chrání děti před prochladnutím od nohou, v případě, že máte doma alergika, si vyberte raději jiný druh podlahové krytiny. Koberce jsou totiž živnou půdou pro prach a roztoče, které mohou spustit nepříjemnou alergickou reakci. Podlaha dětského pokoje musí být komfortní, příjemně teplá a snadno omyvatelná. Dobrou variantou je měkké linoleum nebo korek. Oba materiály jsou ideální pro malé děti a dobře poslouží i při prvních krůčcích vašeho zlatíčka.

Jak si usteleš, tak budeš spát

Velkou pozornost by měli rodiče věnovat i dětské postýlce. Matrace a ložní prádlo se rychle stávají královstvím roztočů. Chcete-li ochránit svou ratolest, hledejte matrace pokryté ochrannou vrstvou nebo potahem. Polštáře a přikrývky by měly být antialergické nebo z dutého vlákna. „Postel by měla mít nohy, aby se pod ní dalo vytírat a matrace by měly být s povlakem z netkané textilie, která brání průniku roztočů. Lůžkoviny pak z umělé střiže, kterou bude možné prát při teplotě nad 60°C,“ upřesňuje alergoložka Eva Kovaříková.  Ložní prádlo nezapomeňte vyměňovat jednou za 7 až 10 dní, přičemž i přikrývka a polštář by se měly vyprat alespoň jednou za tři měsíce.

Čištění a dezinfekce hraček

Hračky jsou neodmyslitelnou součástí každého dětského pokoje. Pro malého alergika mohou být ale zdrojem problémů, protože v některých typech hraček se hromadí prach a roztoče. Týká se to zejména plyšových a textilních hraček. Pokud je vám líto vyhodit oblíbené hračky vašeho dítěte, stačí o ně správně pečovat. Ty, se kterými se vaše dítě nehraje pravidelně, odložte do uzavíratelné nádoby, skříně nebo zásuvky na hračky, aby se ně neprášilo. Hračky, se kterými si hraje rádo, musíte pravidelně prát při vysoké teplotě. Pokud má vaše dítě zálibu v gumových hračkách a plastových hračkách, omývejte je v nádobě s vodou s kvalitním desinfekčním přípravkem. Pro tento účel je dokonalým pomocníkem nové Savo Na podlahy bez chlóru, který si poradí nejen s bakteriemi, ale také s prachem, pylem a alergeny po domácích mazlíčcích v celém bytě. Použít je můžete i přímo na houbičku nebo využít víceúčelovou, rovněž bezchlorovou“ variantu ve spreji.

Tři zásady na konec

Výše uvedené podmínky jsou podle paní doktorky Evy Kovaříkové výrazem ideálního stavu. V praxi to samozřejmě tak nebývá. „Pro běžný život s malými i velkými alergiky v domácnosti je dobré mít na paměti tři zásady: omyvatelné plochy, dobrý vysavač a nekuřácké prostředí,“ říká závěrem MUDr. Kovaříková.


 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz