Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nukleotidy – seznamte se

Nukleotidy – seznamte se

2.11.2015 - redakce Babinet.cz

Pokud čtete nebo uslyšíte slovo nukleotidy poprvé, zbystřete! S těmito zajímavými sloučeninami se určitě budete setkávat častěji. Nadměrná únava, oslabená funkce imunity nebo pomalé hojení a regenerace, toto při současném životním stylu trápí většinu z nás. Tyto obtíže se stávají bohužel nedílnou součástí našeho života, protože si ani neuvědomujeme jejich příčiny, natož abychom se jim uměli vyhnout nebo je řešit. A právě nukleotidy od nich mohou odpomoci. Pro své základní vlastnosti dokážou s naším organismem hotové zázraky.

Co jsou nukleotidy?

Nukleotidy jsou obsaženy v buňkách všech živých organismů. Zajišťují ty nejzákladnější životní procesy a správné fungování všech tkání a orgánů. Nukleotidy jsou základní stavební kameny deoxynukleové kyseliny (DNA), která nese genetickou informaci, a kyseliny ribonukleové (RNA). Jsou rovněž součástí řady důležitých enzymů, nezbytných látkovou výměnu. Nukleotidy jsou přirozené látky, se kterými náš organismus umí efektivně nakládat a využít je právě tam, kde je jich nejvíce zapotřebí. Přední český imunolog z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, RNDr. Petr Šíma, CSc. dodává: „Nukleotidy – tedy nukleové kyseliny a enzymy jíme v jakékoliv živočišné či rostlinné stravě. Takže když jíme jakoukoliv potravinu, tak vlastně jíme buňky, které jsou v nich obsaženy, tudíž jíme i buněčná jádra, v nichž je nejvíc nukleotidů ve formě nukleových kyselin. Výzkumy, které byly prováděny od 80. let minulého století, prokázaly, že náš organismus umí nukleotidy využívat přímo a nemusí je energeticky náročně syntetizovat z jednotlivých prvků. Využívá je hlavně pro regeneraci všech buněk v našem těle. Nejvíce je jich zapotřebí pro obnovu střevní sliznice, plic a kůže, a hlavně pro imunitní systém. Zvýšené nároky na příjem nukleotidů jsou kladeny zejména v průběhu celého těhotenství, kdy jsou potřebné pro růst všech tkání plodu, tvorbu krve, pro vývoj zejména centrální nervové soustavy - mozku, a plně funkčního imunitního systému.“

Nukleotidy – kaviár pro vaši lepší regeneraci

Nukleotidy představují základní přirozenou složku naší potravy podobně jako bílkoviny, tuky a sacharidy. Postupně v průběhu minulého století byly objevovány a určovány další látky, které jsou pro organismus nezbytné, jako vitaminy, flavonoidy a stopové prvky, a jako poslední, nukleotidy. Množství nukleoidů obsahuje také kaviár, morek, játra, krev, ale i kvasinky a luštěniny. Co se u nás přece odjakživa vaří nemocným? Hovězí vývar. Nebo tradičně v Rusku se jim podává kaviár. Obě jídla jsou nukleotidů plná a obě podporují regeneraci v průběhu nemoci i rekonvalescenci pacienta.

Buďte zdraví a silní jako Masajové

Proč je kmen Masajů tak zdravý, urostlý a silný? Tuto otázku si vědci v minulosti často kladli a předpokládali, že jedním z vysvětlení může být jejich strava bohatá na nukleotidy. Bojovníci tohoto afrického kmene tradičně pijí čerstvou dobytčí krev, která je bohatým zdrojem nukleotidů. Může být v této souvislosti zajímavé, že v  minulosti si je nechal jeden pražský lékárník patentovat přípravek právě z hovězí krve.

Proč tedy nukleotidy jako doplněk stravy

Náš typ stravy nukleotidy také obsahuje, ale často ne v dostačujícím množství. Nedostatečný přísun ze stravy se může projevit v oslabení činnosti řady orgánů, především jater, srdce a střevního traktu, ale hlavně rozkolísáním řady imunitních funkcí, což se odrazí na našem zdravotním stavu. U nás zvyk pít krev není, ale máme možnost si nukleotidy doplnit jinak. Je prokázáno, a to na základě nesčetných experimentálních prací a doloženo klinickými studiemi, že pravidelný přísun nukleotidů potravinovými doplňky (např. Imuregen), má kladné účinky na celý organismus. „Nukleotidy se do těla přirozeně dostávají potravou živočišného i rostlinného původu, ale mohou být dodány také ve formě potravinových doplňků, které je obsahují v lehce vstřebatelné formě. To zvláště důležité v období těhotenství a v průběhu kojení, protože běžná strava matky nemusí vždy zajistit dostatek nukleotidů potřebných pro růst a vývoj plodu a kojence“, doporučuje Petr Šíma.

Patero nejdůležitějších užití nukleotidů

-při celkově oslabené imunitě a při léčbě únavového syndromu

-pro zvýšení pohotovosti antiinfekční imunity před nástupem období chřipek a nachlazení

-pro urychlení rekonvalescence po nejrůznějších onemocněních a hojení po úrazech

-pro zmírnění vedlejších účinků antibiotik a jiných léků

-při jakémkoliv akutním či chronickém oslabení organismu

 

Pro více informací navštivte www.imuregen.cz nebo www.nukleotidy.cz

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip