Babinet.cz  /  Tvůrčí dílna  /  Ostatní  /  Odtokový žlábek na zarosená okna - čtenářský námět číslo 33

Odtokový žlábek na zarosená okna - čtenářský námět číslo 33

7.10.2015 - AndreaP.

 

Máte doma plné parapety květin a s nastávajícím podzimem a chladnými dny řešíte zarosená okna, stékající vodu a hlavně to, jak to vše setřít, abyste nemuseli vždy všechny květiny stěhovat? Tak právě o tomto bude další z námětů vás čtenářů.

Samotná autorka námětu píše ...

"Kdo má v bytě na oknech plno květin a rosí se mu v zimě okna ví, kolik práce dá stále utírat parapety a nebo když na několik dní člověk odjede a voda je pak i na zemi. Poradila jsem si s tím takto, viz foto. 100% to není, někdy steče voda i po listě květiny, nebo lišta nedoléhá zcela k rámu, ale přesto mi tento nápad již několik let hodně ulehčuje práci. Ideální by byla možnost koupit si okna již s lištami od výrobce.Vodu z oken stěrkou setřu, nechám stéct na lištu a konec lišty stlačím, aby vytekla voda i z lišty. Potom si lišty podložím a vodu z misky vyleji do kyblíku, nebo do květináče."


Co k tomu potřebujete:

  • krycí lišta z elektrikářské lišty - šířka buď 2,5 cm, nebo lépe 3 cm.
  • plastové podložky na podepření lišty. Použít můžete třeba tuby od vitamínů nebo léků.
  • nízká hranatá miska na sběr vody
  • metr
  • pilka s jemnými zuby (dobrý vroubkovaný nůž)
  • pilníček na začištění hran, případně protiskluzová podložka
  • silnější jehla
  • kleště
  • zapalovač či svíčka na nahřátí jehly
  • tenký nerezový drátek nebo vlasec (umělá šňůrka) k přivázání podložky k liště

 

Elektrikářská lišta - obr. č.1

Prodává se v délce 2 metry. Potřebnou délku naměřte podle šířky okna. Lišta musí těsně přiléhat k rámu okna, proto její délku řežte přesně na šířku krycí lišty rámu okna, aby se voda stékající po okně shromažďovala v liště a odtékala do připravené misky.

 

1 dílné okno (šířka lišty 3 cm) - obr. č.2

Lišta musí mít přiměřený sklon, aby voda odtékala do misky, čím více vody na okně kondenzuje, tím je lepší použít větší sklon, aby voda v liště při malém sklonu nepřetékala. Aby se lišta po délce neprohýbala a voda odtékala až do sběrné misky, je potřeba lištu při větší šířce okna podložit. K tomu můžete použít vhodný plastový materiál (nenasákavý), kterým lištu podepřete, např. tuby od vitamínů, nebo léků.

 

2 dílné okno (šířka lišty 2,5 cm) - obr. č.3

U širokého dvojdílného okna můžete lištu uprostřed ohnout a upravit sklon od středu okna na obě strany. V takovém případě budete potřebovat dvě sběrné misky na vodu, na každou stranu okna jednu.

 

 

Námět nám zaslala paní Jaroslava Kurtinová z Vizovic. Děkujeme !

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tvůrčí dílny

Náš tip