Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  V Praze začal týden pouličního divadla

V Praze začal týden pouličního divadla

14.7.2015 - redakce Babinet.cz

Divadlo v ulicích, na náměstích, rušných křižovatkách i místu, které tradičněji patří veletrhům. Festival Za dveřmi přiváží do Prahy už posedmé akrobaty, muzikanty, provazochodce a pouliční umělce. Celý tento týden až do soboty proto můžete v ulicích Prahy potkat netradiční performance, třeba lidi s obláčky na hlavách.

Pražský festival pouliční divadla Za dveřmi v týdnu od 13. do 18. července přiveze do Prahy soubory ze zahraničí i nejlepší české performery. Představení pro děti, interaktivní performance, jejichž součástí jsou sami diváci, nebo velmi netradiční činohra v šapitó. Různorodost festivalu Za dveřmi je veliká. „Jako každý rok máme rodinná představení, která budou bavit jak děti, tak dospělé. Večerní produkce bývají spíše pro dospělé, kteří se mohou zdržet po představení a užít si afterparty. Ty plánujeme každý den po poslední inscenaci v divadelním baru v holešovickém Výstavišti,“ popisuje Michaela Holbíková, dramaturgyně festivalu.

Právě letos se festival Za dveřmi rozrostl z tradičního Václavského náměstí dál. Kromě něj, Jungmannova náměstí, Můstku a ulici Na Příkopě bude také na Florenci a Andělu. Velká část festivalu se odehraje na Výstavišti Praha Holešovice. „Každý rok se chceme s festivalem posunout, i proto jsme si řekli, že letošní ročník rozšíříme o nová místa, abychom mohli pouličním divadlem oživit další prostory. Vybírali jsme z velkých křižovatek a míst, která obvykle s divadelní atmosférou nejsou spojená,“ říká Jakub Vedral, ředitel festivalu. Za dveřmi i přes rozšíření o nová místa zůstává zdarma. Výjimku tvoří pouze představení Majster a Margaréta v podání slovenského souboru Teatro Tatro. Příběh z pera ruského velikána Michaila Bulgakova ožije v divadelním šapitó na holešovickém Výstavišti ve čtvrtek a v pátek od 19.30 hodin.

A jaké další představení si nenechat ujít? „Vybrat jen některá z nich je opravdu těžké. Doporučit ale můžeme španělský soubor Companyia La Tal, který letos získal na festivalu ve Freiburgu ocenění za nejlepší pouliční představení,“ upozorňuje Michaela Holbíková. Kromě Španělů do Prahy dorazí soubor Serious Clowns s Adamem Readem, který tvořil se slavným Cirque du Soleil, a Fyodorem Makarovem, spolupracovníkem Slavy Polunina. Velké zastoupení na festivalu bude mít také polské divadlo. Ze sousední země se představí hned tři soubory. Jedním z nich bude například Teatr Delikates, který přijede s představením Z GŁOWĄ W CHMURACH. MARZYCIELE, tedy S hlavou v oblacích. Snílci. Součástí performance se tu stávají sami diváci, kteří si mohou dát doslova hlavu do oblak a poslechnout 20 minutový příběh.

Festival ale nebude hostit jen zahraniční soubory. Každý den se představí také čeští umělci. Už tradičně se můžete těšit na chůdaře Long Vehicle Circus nebo žongléry Bratři v tricku. S novou inscenací přijede z jihu Čech také Divadlo Continuo. Caravan Obscura je novocirkusové představení pro celou rodinu s loutkami a živou hudbou.

Více o programu naleznete na www.zadvermi.cz

zdroj foto: www.zadvermi.cz

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip