Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Cestování s dětmi: jak se připravit a na co si dát pozor

Cestování s dětmi: jak se připravit a na co si dát pozor

13.7.2015 - redakce Babinet.cz

Rodiny s dětmi dnes již mohou bez obav cestovat takřka po celém světě. Není výjimkou, že vyrážejí i do vzdálených destinací, jako je Kuba nebo Srí Lanka. Dopravci i hotely většinou vyjdou maximálně vstříc. Na co si ale přece jen dát pozor?

Děti musí mít vlastní cestovní doklad

Od 27. června 2012 musejí mít všechny děti vlastní cestovní doklad. Po Evropské unii stačí občanský průkaz, který lze nyní vyřídit i pro děti mladší 15 let. Jeho vyřízení stojí na správním úřadě 50 Kč. Pro destinace mimo EU potřebuje dítě cestovní pas. Za jeho vydání zaplatíte 100 Kč. Vezměte s sebou rodný list dítěte, rodný list a občanský průkaz jednoho z rodičů (zákonných zástupců). U vyřizování musí být osobně přítomno i dítě - úředníci jej vyfotí přímo na místě.

Co ještě nezapomenout přibalit?

  • Léky, které dítě pravidelně užívá. Případně další léčiva, která by mohlo potřebovat. Poraďte se se svým lékařem může vás vybavit například balíčkem první pomoci při alergické reakci, třeba při píchnutí vosou/včelou.

  • Berete-li s sebou na palubu letadla atypická léčiva, například v injekční formě, nechte si k nim vystavit od lékaře průvodní list. Vyhnete se tak zbytečným průtahům při odbavování.

  • Poraďte se s lékařem také o dalších potvrzeních, jaká by dítě s sebou mělo mít (kartička diabetika, epileptika apod.).

  • Kvalitní cestovní pojištění, ideálně s neomezenými léčebnými výdaji na nemoc nebo úraz. Nabízí jej například pojišťovna Allianz, kde stojí pojištění dítěte méně než pro dospělé.

Cestuje vaše dítě samo? Vybavte ho souhlasem rodiče

Pokud vaše dítě vyráží do zahraničí bez vás jako rodiče, ověřte si u zastupitelského úřadu země, kam se chystá, zda nebude potřebovat souhlas rodiče (zákonného zástupce) s vycestováním. Některé země vyžadují dokonce souhlas obou rodičů. Vytištěný formulář v českém i anglickém znění pak musí vézt dítě s sebou.

Pozor na letadla zmenšuje se velikost příručního zavazadla

Jste zvyklí brát s sebou dítěti do letadla vlastní pití, omalovánky, pastelky, polštářek, deku, oblíbenou hračku apod.? Pozor, většina nízkonákladových aerolinek postupně snižuje velikost příručního zavazadla, které je možné vzít s sebou do letadla. Informujte se před odletem u dopravce, s nímž pojedete.

Akce u Allianz: přibalte si e-knihy k cestovnímu pojištění zdarma

Pojišťovny se v hlavní sezóně předhánějí se slevami a speciálními akcemi. Pokud se například rozhodnete cestovat s Allianz, získáte letos ke stažení až 7 e-knih. Volit můžete z oblíbených severských detektivek, světových bestsellerů i klasické beletrie. Vaše rodina se tak nebude nudit ani při dlouhých přesunech. Tak hurá na cestu!


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip