Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Mladí a deprese

Mladí a deprese

21.1.2016 - redakce Babinet.cz

V dnešní době jsou lidé vystavování různým tlakům, které ať už to pozitivně nebo negativně ovlivňují náš život. Postupně se u některých lidí, a to hlavně u mladých, začína projevovat deprese, jinak řečeno náhle změny nálady, společenská izolace, spánkové problémy a jiné.

Deprese působí na mladé lidí ničivě a často vede k sebevraždě. Velkou pomoci pro takové lidí mohou být jejích přátele nebo rodiče, kteří hrajou v životě svých dětí významnou rolí.

Pro některé lidí, je ale těžké uvěřit, že dospívající opravdu mohou trpět depresí, vždyť jsou to jen "děti" - mohou usuzovat dospělí. Často si myslí, že tyto "děti" vedou bezstarostný život a nemají úzkostné starosti dospělých. Faktem je, že problémy, kterým mladiství čelí, jsou mnohem intenzivnější, než si mnozí dospělí uvědomují. Přitom rozhodně nejde jen o obyčejný smutek, ale o ochromující netečnost, sklíčenost a sebeobviňování a o pocit bezbřehé beznaděje.

Věková hranice výskytu těchto depresí se neustále snižuje, protože u každé další generace je ryziko vzniku deprese vyšší než u generace jejích rodičů. Mnozí dospělí nicméně mohou namítnout, že oni prošli dospívání a to bez deprese. Rodiče by však neměli srovnávat své dospívaní s tím, co mladí lidé prožívají dnes. Navíc jednotliví lidé vnímají okolní svět různě a také na něj různě reagují. Kromně toho dnešní dospívající vyrůstají ve světě, který se značně liší od světa, v nemž vyrůstali jejich rodiče. Vzhledem k tomu nemají takový pocit bezbečí, jistoty a naděje.

Příčiny deprese jsou různé. Vinu na duševním stavu mladého člověka může mít mnoho faktorů. Například škola, rodina, ve které dochází k ostré výměně názorů mezi rodiči, nebo jeden z nich je alkoholik. Pocity dospívajícího také závisí od lidí, kteří ho obklopují a každodenně je s něma ve styku. Proto ho určitě potěší a zahřeje na srdci příjemný úsměv nějakého člověka, nebo vlídné slovo, které jako balzám léči smutnou a zraněnou duší.

autor:Ester Konderlova (reedice)

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip