Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nenechte se zmást prvními jarními paprsky. Pozor na jarní virózy!

Nenechte se zmást prvními jarními paprsky. Pozor na jarní virózy!

3.4.2015 - redakce Babinet.cz

S ústupem zimy nás příslib sluníčka, delších dnů a probouzející se přírody startuje k optimističtější náladě. Nenechme se ale prvními jarními paprsky zmást. Přebytek nadšení a neklid se dostavují vlivem souboru psychických a psychologických příznaků souvisejících s prodlužujícími se dny. Nicméně v poměrně chladných měsících na přelomu zimy a jara je náš imunitní systém po zimě oslaben a tělo snadněji podléhá útoku řady virů, které se v přechodovém počasí rychleji šíří.

Tyto viry pak nejčastěji způsobují opakované záněty horních cest dýchacích v důsledku přepínání sil a vlivem nedoléčených zimních viróz.

Nepřepínejte své síly

Emočně nám sice začátek jara přináší touhu po aktivitách a změnách, fyzicky je ale naše tělo pod náporem únavy a rychle se množících virů. Organismus má za sebou zimní období, které znamenalo menší přísun vitamínů, větší množství těžkých jídel, nedostatek světla a omezený pobyt na čerstvém vzduchu. Výsledkem je oslabený imunitní systém, který lehce podléhá jarním virózám. I banální nachlazení může organismus značně vyčerpat a způsobit přetrvávající únavu.

Nedoléčit virózu se nevyplácí

Jarní viróza může být také důsledkem špatně léčené virózy v minulém období. Přecházení viróz totiž vede k oslabování imunitního systému a k jejich opakování. Nejčastěji se vyskytují opakované záněty dýchacích cest, které patří mezi nejčetnější onemocnění prakticky na celém světě. V ČR bývá v průběhu celého roku hlášeno 5-6 miliónů těchto onemocnění. Dospělý člověk infekcí dýchacích cest onemocní v průměru 2x za rok, dítě v předškolním věku dokonce 45x ročně. Tyto infekce se šíří nejvíce právě na jaře a na podzim, tedy v přechodových obdobích.

Účinná léčba virových respiračních onemocnění prakticky neexistuje. Pro urychlení průběhu nemoci se doporučuje klid na lůžku, pít horké nápoje (například čaje) a tlumit příznaky. Horečku a bolest tlumíme volně prodejnými antipyretiky, například osvědčeným Paralenem 500, který zmírní i nepříjemné bolesti hlavy provázející chřipku a nachlazení. U dětí tlumíme příznaky stejnou účinnou látkou v podobě tablet, suspenze či čípků (záleží především na věku dítěte).

Pozor na vrcholící chřipkovou epidemii

I přes to, že chřipková sezona začíná každoročně na podzim, epidemie chřipky obvykle vrcholí právě až v období před příchodem jara. V České republice se chřipkou ročně nakazí statisíce obyvatel a na následky s ní spojené u nás zemře každý rok okolo 2 000 lidí. Na rozdíl od nachlazení se chřipka projevuje například vysokou horečku, bolestí svalů a kloubů, mnohdy suchým dráždivým kašlem a celkovou silnou únavou. Na konci zimy, když je naše tělo nejunavenější, mají chřipkové viry živnou půdu ke svému šíření. Pokud se u vás příznaky chřipky objeví, nepokoušejte se ji přecházet. Na trhu jsou dostupné i kombinované přípravky tlumící několik příznaků najednou, například Paralen Grip horký nápoj, který zmírňuje bolesti svalů a kloubů, snižuje horečku a současně uvolňuje ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny.

Jak se účinně jarní viróze bránit?

Nejlepší obranou zůstává prevence - pečlivá hygiena a vyhýbání se přelidněným místům v období chřipek. Vždy platí zásada: nepřepínejte své síly a virózy nepřecházejte. Také nepřeceňujte sílu prvních jarních paprsků a neunáhlete se při odkládání zimního oblečení. Pokud vás viróza napadne, vyhýbejte se fyzicky i psychicky namáhavé činnosti, odpočívejte a nechoďte mezi lidi, abyste nákazu dál nešířili.


 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip