Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak správně zabalit lékárničku?

Jak správně zabalit lékárničku?

19.5.2015 - redakce Babinet.cz

Pokud při cestování nechcete získat zkušenost s místním zdravotním systémem, je lepší se předem dobře připravit. Vašim pomocníkem může být v případě zdravotních obtíží vhodně sestavená lékárnička. A protože často bojujeme v zavazadle o každý centimetr a gram váhy, výhodou je poskládat si lékárničku tak, aby léky zabíraly na více potíží a jejich účinky se vzájemně sčítaly. Přitom však musíme dávat pozor na jejich vhodnou kombinaci a fototoxické reakce od sluníčka.

Zásada je jednoduchá – nekombinovat vzájemně léčivé látky, a naopak využít jejich synergického efektu. Pokud si například vymknete kotník na horské túře, je vhodné ošetřit místo analgetickým krémem a zároveň zmírnit bolest orálním podáním léku. Z analgetik jsou v tomto ohledu výhodné přípravky s účinnou látkou ibuprofen, neboť se vyskytují v různých formách. Účinná látka ibuprofen nejen tlumí bolest, ale působí i protizánětlivě a zároveň se nemusíte bát fototoxické či fotoalergické  reakce na sluníčko. Např. kombinace krému Ibalgin Duo Effect na pohmožděniny s tabletkami Ibalgin 400 pomůže lépe bolest potlačit, což potvrzuje i praktický lékař MUDr. Michal Lazák: „Lze kombinovat lokální a perorální podání (mast + tableta) a to pro silnější analgetický účinek takovéto kombinace. Tím dojde k rychlejší úlevě od bolesti a současně se i zkrátí doba potřebná k hojení.“ Mast využijete na úrazy typu podvrtnutí, pádu při sportu, na zhmožděniny, podlitiny či krevní výrony, podvrtnutí kloubu, otoky či poranění měkkých částí kloubů, ale také na bolesti zad. Tabletky využijete na bolesti hlavy, zubů, při bolestivé menstruaci, bolestech zad, svalů a kloubů. Pokud by vás na cestách zastihla zvýšená teplota, pomůže osvědčený Paralen a dostatečný přísun tekutin.

Základ lékárničky je spolehlivě připraven, stačí přibalit jen léky podle místa, kam jedete: proti nevolnosti, na zažívací potíže, alergii, popáleniny, poštípání. Nezapomeňte také na léky, které dlouhodobě užíváte.

Čtyři pravidla jak zacházet s léky na cestách:

  • Zabezpečte lékárničku před sluncem, vlhkem a mrazem.

  • Léky mějte vždy u sebe, aby byly snadno dostupné, ideálně v příručním zavazadle.

  • Léky uchovávejte vždy v originálním balení - hrozí nebezpeční záměny i riziko podezření z převážení narkotik.

  • Pokud se chystáte léky kombinovat, upřednostňujte léky se stejnou kombinací účinných látek.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip