Babinet.cz  /  Tvůrčí dílna  /  Šperky  /  Růžičková technika

Růžičková technika

20.5.2015 - redakce Babinet.cz

Růžičkovou technikou připravujeme květy (rozkvetlá třešeň, sasanky) a podokvětní lístky (pivoňka).

  1. Na drátek navlékneme dostatečný počet korálků.
  2. Necháme volných 10 cm drátku a utvoříme 1 očko z 5 či více korálků.
  3. Utvoříme další větší očko okolo prvního, ale z většího počtu korálků tak, aby očka volně navazovala na sebe. Tímto způsobem pokračujeme až do požadované velikosti.

 

 

 

 

 

 

 

KYTIČKY V KVĚTINÁČI

Co budeme potřebovat

 

∗  bílé neprůhledné korálky

∗  žluté neprůhledné korálky

∗  žluté průhledné korálky

∗  oranžové průhledné korálky

∗  růžové průhledné korálky

∗  červené průhledné korálky

∗  zelené průhledné korálky

∗  větší perleťové korálky v barvě žluté, růžové, zelené a modré

∗  drátek o průměru 0,40 mm

∗  opěrný drátek

∗  zelenou bavlnku nebo zahradnickou pásku

∗  mech

∗  květináč

∗  na vzduchu schnoucí hmotu

Náročnost  ***

  1. Na drátek navlékneme bílé (žluté průhledné, oranžové, růžové, červené) korálky a růžičkovou technikou utvoříme pro každý květ 5 okvětních lístků: necháme asi 5 cm drátku volného, nejprve utvoříme očko ze 7 korálků a poté další očko o něco větší. Těsně vedle takto utvořeného lístku stejně připravíme další čtyři stejně veliké. Nakonec máme pět okvětních lístků, pod nimi drátky zakroutíme, takže je spojíme do kruhu. Z každé barvy si připravíme 5 květů, celkem tedy 25 květů.
  1. Středy květů uděláme tak, že na drátek navlékneme větší perleťový korálek, poté 7 menších korálků (nebo takový počet, aby vytvořily kolem většího korálku půlkruh), drátek provlékneme opět ve stejném směru větším korálkem, navlékneme dalších 7 menších korálků, opět provlékneme drátek větším korálkem a pod ním zakroutíme drátky dohromady.
    Pro bílé květy použijeme větší zelený korálek a menší neprůhledné žluté korálky, pro žluté květy větší růžový korálek a bílé menší, pro oranžové květy větší modrý korálek a menší bílé, pro růžové květy větší zelený korálek a menší bílé a pro červené květy větší žlutý korálek a menší bílé.
  1. Na drátek navlékneme zelené korálky a technikou dvojitého očka si připravíme celkem 25 listů: necháme asi 5 cm drátku volného, uděláme očko dlouhé 4 cm a přes něj druhé stejně dlouhé. Oba konce drátků zakroutíme a listy zploštíme.

  1. Středy vložíme do jednotlivých květů, drátky pod nimi zakroutíme a v délce asi 2 cm obmotáme bavlnkou nebo zahradnickou páskou. Na kratší opěrný drátek připevníme postupně všech pět květů jedné barvy a pod ně i pět listů. Připravíme si tak pět větviček s květy, které za pomoci na vzduchu schnoucí hmoty upevníme do květináče. Po zaschnutí nalepíme na hmotu mech.

Tip

Tyto květy můžeme vytvořit z jakékoliv barvy korálků, můžeme tak využít korálky, které nám zbyly při výrobě jiných květů.

..........................................................................................

Čerpáno z knihy:

Květiny a stromečky z korálků

Klára Žejdlová

Tato kniha vás naučí vytvářet z malých skleněných korálků za pomoci jen několika málo pomůcek květiny a stromečky, které vypadají téměř jako živé. Pokud jste navíc, stejně jako autorka, vyznavači Feng-shui, vaše výtvory se perfektně hodí do domácnosti – v kteroukoli roční dobu můžete mít byt ozdobený květinami, které sice nejsou živé (takže ani nezvadnou), ale nejsou ani sušené, proto nevytvářejí negativní energii.

Při pohledu na fotografie se může zdát, že jde o velice náročnou techniku, opak je ovšem pravdou. Ty nejjednodušší květiny zvládne udělat opravdu každý. Navíc je kniha rozdělena do kapitol podle technik, od nejjednodušší až po nejsložitější, u jednotlivých výrobků je označena i náročnost. Na začátku knihy jsou zařazeny jednoduché výrobky, které vám pomohou si korálky a práci s nimi „osahat“, na jejím konci najdete opravdové „perličky“, ty nejtěžší techniky určené pro opravdové odborníky a odbornice. Přehledná tabulka v úvodu knihy vám pomůže zorientovat se v použitých technikách.

Knihu zakoupíte ve vydavatelství Zoner Press - www.zonerpress.cz

 


 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další články tvůrčí dílny

Náš tip