Babinet.cz  /  Tvůrčí dílna  /  Video inspirace  /  VIDEO : Op-art

VIDEO : Op-art

10.3.2019 - AndreaP.

Cože se to skrývá pod celkem záhadným názvem?

Op-art (zkráceně z anglického "optical art" optické umění) je směr výtvarného umění, jenž se začal rozvíjet koncem 50. a počátkem 60. let 20. století. Autoři op-artových děl využívají poznatky z geometrie, fyziognomie a optiky. Snaží se pomocí většinou černobílých geometrických obrazců, rastrů a vzájemně se překrývajících lineárních a plošných útvarů dosáhnou optické iluze pohybu, nestability.

Ano, je to přesně tak, jak praví poučka výše, skutečně jen pomocí čar, linií či křivek lze vytvořit jednoduchým způsobem netypický abstraktní obraz, který si pohraje s našim okem a rozvlní se či zhmotní. Je to skvělá relaxace a leckdy vznikne i zajímavý obrazový doplněk do bytu. V případě zvolených jednodušších linií tuto kresbu hravě zvládnou i děti.

A co k tomu budeme potřebovat?

  • výkres
  • tužku či černý fix
  • případně pastelky (fixy) na dobarvení - nemusí ale být
  • pravítko
  • chuť si hrát

Chcete si udělat malou zkoušku, než přistoupíme k samotnému videu? Pojďme si hned teď udělat první op-art obrázek. Vemte výkres, položte na ní svou ruku a tužkou jí obkreslete. Teď vemte pravítko a celý výkres v pravidelných intervalech nalinkujte - všude, jen prostor ruky vynechejte. Nemusí to být tak nahuštěno, jak na obrázku, můžete klidně dělat širší mezery. Máte hotovo? A teď se zaměříme na ruku. Jakoby jí taky nalinkujte ve stejných rozestupech jako okolí ruky, ale zde nedělejte rovnou čáru podle pravítka, ale rukou jeďte mírně do obloučku. Vidíte to? Ano .... ruka vám jakoby z obrázku vystupuje. Jen pomocí čar jste zmátli oko :-) Ideální pro děti.

V níže uvedeném videu, které je sice v angličtině, ale dle velmi podrobného názorného postupu ihned pochopí princip i neangličtináři, si ukážeme takový ten základní způsob, jak si vytvořit op-artový obraz. Variant, jak pracovat s liniemi, je pochopitelně mnohem více. Nebojte se popustit uzdu své fantazii a nechte se nést na vlnách linií :-)

 

Zdroj : YouTube Liz Kiggins  * ukázkové fotografie Pinterest

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další články tvůrčí dílny

Náš tip