Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Národní muzeum připravilo při příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války zajímavý program

Národní muzeum připravilo při příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války zajímavý program

1.5.2015 - redakce Babinet.cz

Národní muzeum připomíná 70. výročí ukončení 2. světové války a pro své návštěvníky připravilo k této příležitosti bohatý doprovodný program. V Národním památníku na Vítkově je nově k vidění menší výstava Společnost na přelomu. Konec 2. světové války a české země, která představí mimo jiné i pero, jímž byla podepsána kapitulace německých vojsk v Praze 8. května 1945. Návštěvníci si mohou vybrat také z široké nabídky komentovaných prohlídek o osudu Památníku v průběhu válečných let, workshopů a filmových představení a těšit se mohou i na unikátní prezentaci pojízdné techniky a dobového vojenského tábora.

Národní muzeum přichystalo k příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války zajímavý program ve svém Národním památníku na Vítkově. I tam totiž zanechala tato válka, která patří k nejhorším válečným konfliktům vůbec a významně ovlivnila také naše dějiny, výraznou stopu. Architekt Jan Zázvorka navrhl novou část Památníku, která měla symbolizovat druhý protifašistický odboj. Do Památníku byl umístěn hrob neznámého vojína od Dukly. Válkou se nechali inspirovat i umělci, kteří vytvořili unikátní výzdobu Památníku.

Na všechna tato témata se zaměří speciální program, který Národní muzeum připravilo od dubna do června 2015 pro všechny skupiny návštěvníků.

Výstavka Společnost na přelomu. Konec 2. světové války a české země představí i pero, kterým byla podepsána kapitulace německých vojsk v Praze 8. května 1945

Nová menší výstava, která je v Národním památníku na Vítkově k vidění do 28. června 2015, připomíná konec největšího konfliktu v dějinách Evropy, jehož poslední výstřely padly na území dnešní České republiky. Seznamuje návštěvníky s významem této události pro české země, potažmo celé Československo. Výstava se věnuje tématům jako osvobození Československa, Pražské povstání a podepsání příměří, vznik tzv. třetí republiky, návrat perzekuovaných z věznic a koncentračních táborů, vyrovnání se s kolaboranty a válečnými zločinci, odsun Němců apod. K vidění jsou mimo jiné pero, kterým generál Rudolf Toussaint 8. května 1945 v 16.00 hod. podepsal kapitulaci Německých vojsk v Praze, přilba barikádníka, jenž zemřel na následky střelného zranění hlavy, pancéřová pěst z Pražského povstání nebo blůza příslušníka ruské osvobozenecké armády.

Komentované prohlídky, přehlídka pojízdné techniky a vojenský tábor i výzva ke sběru vzpomínek

Návštěvníci se mohou těšit také na komentované prohlídky Památníkem, zaměřené na jeho osud v průběhu 2. světové války a uměleckou výzdobu. Pro milovníky vojenské techniky a výstroje je pak připravena v rámci Pražské muzejní noci na 13. června 2015 od 10.00 do 01.00 hod. vzpomínková akce u příležitosti 70. výročí návratu Československé samostatné obrněné brigády do osvobozené vlasti v květnu 1945. Unikátní prezentace pojízdné techniky a dobového tábora připomene činnosti naší pozemní armády na západním bojišti u severofrancouzského města Dunkerque.

Při příležitosti výročí konce války vyzývá Národní muzeum veřejnost, aby se podělila o své vzpomínky na toto období. Vlastní paměti i příběhy vyprávěné rodiči nebo prarodiči a naskenované fotografie mohou zájemci posílat na adresu nm@nm.cz. Vybrané příspěvky se stanou součástí výstavy Společnost na přelomu. Konec 2. světové války a české země.

Speciální programy určené pro rodiny s dětmi a školní skupiny

Národní muzeum připravilo k výročí konce 2. světové války také program pro rodiny s dětmi a školní skupiny. Dne 23. května 2015 od 13.00 do 17.00 hod. proběhne v Národním památníku na Vítkově další akce z cyklu Aspoň na víkend, tentokrát zaměřená na jeden z největších válečných konfliktů.  Malí návštěvníci a jejich doprovod se setkají s vojáky v dobových uniformách, kteří je seznámí nejen se svou výstrojí, poznají historii budovy a její výzdobu a nebude chybět ani oblíbená výtvarná dílna.

Vzdělávací program Od Mnichova k osvobození určený školním skupinám provede studenty československými dějinami let 1938 – 1947. Po projekci filmů s tématikou 2. světové války bude následovat prohlídka expozicí Křižovatky české a československé státnosti se zaměřením na mnichovské události a atentát na Heydricha a výstavou Společnost na přelomu. Konec 2. světové války a české země. Program je zakončen setkáním a vyprávěním vojáků z Československé obce legionářské.

Program Národního muzea k 70. výročí ukončení 2. světové války:

Výstava Společnost na přelomu. Konec 2. světové války a české země:

22. dubna – 28. června 2015

Komentované prohlídky Národním památníkem na Vítkově:

8. května 2015 od 15.00 hod., 16. května 2015 od 15.00 hod., 30. května 2015 od 15.00 hod. (Komentovaná prohlídka je v rámci běžného vstupného do objektu.)

Akce pro rodiny s dětmi Aspoň na víkend s námi oslav konec 2. světové války

23. května 2015 od 13.00 do 17.00 hod.

(Vstupné na akci je v ceně běžné vstupenky do muzea.)

Československá obrněná brigáda – přehlídka vojenské techniky a dobový tábor

13. června 2015 od 10.00 do 01.00 hod.


Více informací k programu naleznete na stránkách Národního muzea www.nm.cz.

zdroj foto: www.nm.cz

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz