Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Tip na dovolenou: Pohádkové léto pod hradem uprostřed přírody Chřibů

Tip na dovolenou: Pohádkové léto pod hradem uprostřed přírody Chřibů

27.4.2015 - redakce Babinet.cz

Poznejte pozoruhodnou krásu Chřibů, magické místo v samém středu Moravy, které nenechá chladného žádného milovníka historie, pověstí a tajemství.

Návštěvy hradů a zámků, skvělé podmínky pro pěší turistiku, cykloturistiku, koupání či rybaření anebo výlet na koních. To vše můžete zažít v létě ve Chřibech.

Chřiby jsou neprávem opomíjenou částí jižní Moravy. Přírodní park, kterému ale místní neřeknou nijak jinak než Buchlovské hory, je nevelké zalesněné pohoří s krásnými bukovými lesy, které nabízí romantická lesní zákoutí, bizarní pískovcová skaliska, studánky, potoky, hluboká údolí i místa s dalekým rozhledem. Mnohé z nich jsou opředeny zajímavými pověstmi.

Mýty opředené chřibské lesy nabízí řadu možností, jak aktivně strávit volný čas. Celá oblast je doslova prošpikována sítí turistických a cyklistických tras. Chřiby zahrnují celkem 12 maloplošných chráněných území a 2 národní parky, a tak je tu skutečně co vidět. Na kole, koni či pěšky lze v nenáročném terénu podnikat výlety k mystickým památkám z dob Velkomoravské říše, přírodním zajímavostem i skalním masivům.

Středověká a novověká historie zde zanechala velké množství památek, mezi nimiž vévodí několik hradů a zámků, z nichž nejslavnější je hrad Buchlov a zámek Buchlovice nebo pověstmi opředená zřícenina hradu Cimburk.


Pohádkové prázdniny v podhradí


Výhled na malebné pahorky Chřibů, sklenička lahodného vína a subtilní světlo svíček na terase – to zní jako vysněný plán na léto. Odtrhněte se od každodenních povinností a vydejte se na stylovou cestu za krásami této kouzelné krajiny.

K nejvýraznějším dominantám chřibských kopců i celého Slovácka patří bezesporu mystický hrad Buchlov. Jako strážný obranný hrad byl vystavěn již ve 13. století a váže se k němu nespočet legend a báchorek. Jeho historie spadá až do počátku dob Velké Moravy. Z Buchlova je nádherný výhled na celé Slovácko.

Kouzelná krajina Buchlovských kopců je jako stvořená pro trávení letní rodinné dovolené a romantické místo přímo pod majestátným hradem Buchlov dvojnásob. Najdete zde velmi bohaté vyžití pro aktivní sportovce, turisty či cykloturisty, milovníky památek, kultury i dobrého jídla nebo vína.

Zázemí Hotelu Buchlov s bazénem, uzavřeným nádvořím, loukami, nádherným výhledem a v neposlední řadě kvalitními službami, poskytuje záruku Vaší plné spokojenosti a relaxace. Část hotelových pokojů je přestavěna ze stodoly nebo stáje, čímž získávají své charakteristické kouzlo.

V restauraci Pod Hradem můžete ochutnat dobroty z kuchyně hradních a pánů - dle starobylých receptur - a k tomu skvělé pivo z nového Kyjovského pivovaru. Relaxace, odpočinek a masáže  v příjemném prostředí Wellness Spa jsou ideálním doplňkem a oázou pro Vaši duši i tělo. Z Hotelu Buchlov můžete vyrážet do všech světových stran skrze krásnou chráněnou krajinu Chřibů, a to jak pěšky, tak na kole.

Vydejte se po stopách historie

Nedaleko od hradu byl postaven zámek Buchlovice, který je považován za jedno z nejvýznamnějších barokních šlechtických sídel na území České republiky. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký park, kde můžete strávit nejedno odpoledne. Na území Chřibů lze také navštívit tři hradní zříceniny: Cimburk, Střílky a Ranšperk.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. Je zaměřené především na etnografii moravského folkloru.

Klášter Velehrad a bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje – jedno z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě, spojované se sídlem moravských panovníků a s místem, odkud se po vzoru Cyrila a Metoděje šířilo křesťanství.

Archeoskanzen v Modré představuje ideální podobu slovanského sídliště z dob 9. století.

Kaple sv. Barbory (Barborka) sloužila jako rodinná hrobka posledních majitelů panství Buchlova – hraběcího rodu Berchtoldů. Hrobka leží 2,5 km od hotelu na vrchu Modla.

Hora sv. Klimenta (Klimentek) je významným poutním a duchovním místem hluboce spjatým s historií Moravy. V 9. stol. tuto horu údajně věnoval velkomoravský kníže sv. Rostislav sv. Konstantinu a Metodějovi, kteří zde zřídili středisko osvěty a výchovy. Z této doby se mj. dochovaly pozůstatky augustiniánského kláštera. Dnes tu stojí dřevěná kaplička, zvonice sv. Gorazda a pod úpatím hory se nachází Zeyerova studánka - národní kulturní památka.

Všechny tyto zajímavosti naleznete v blízkosti hotelu do 15 km.

Na území severovýchodní a střední Moravy (a tedy i v podhůří Chřibů) bylo v 14. – 19. stol. postaveno nejvíce větrných mlýnů v rámci českých zemí – doloženo jich je několik set! Mlýny primárně sloužily k mletí obilí a produkci mouky. Během návštěvy Chřibů si lze několik zrekonstruovaných větrných mlýnů prohlédnout.

Více o buchlovském regionu a možnostech ubytování zjistíte na webových stránkách Hotelu Buchlov.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip