Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Tip na dovolenou: 3 důvody, proč strávit prázdniny na Slovácku

Tip na dovolenou: 3 důvody, proč strávit prázdniny na Slovácku

26.4.2015 - redakce Babinet.cz

Poznejte krásu kraje, který láká fotografy z celého světa

Slovácko je jedinečným krajem, nejen díky krásným vinicím a pěstování révy vinné, ale i pro svou pestrost v nabízených zážitcích a vlídnou pohostinnost místních lidí. Nechte se zlákat ušlechtilým nápojem a pochoutkami krajové kuchyně. Zažijte tradice na vlastní kůži a nasajte atmosféru při zpěvu folklórních písní. Vydejte se za jedinečnými památkami lidové architektury a krásami zdejší přírody. Tato nádherná oblast nápadně připomíná toskánskou krajinu, tolik vyhledávanou krajinářskými fotografy z celého světa. Početné fotografické výpravy se sem sjíždějí v každém ročním období a čekají, až se paprsky ranního slunce proderou mezi mraky a rozzáří nádherné scenérie. Díky zvlněným polím se střídajícími se zelenými a hnědými pruhy je zdejší oblast právem nazývána českým Toskánskem. Křivky jižní Moravy se svými lužními lesy, vinicemi, ovocnými sady a úrodnými políčky jsou doslova fotografickým rájem.

Nudit se určitě nebudete

Oblast vinohradů a starodávných poutních míst je jedinečná svým folklorem. Nelákají Vás slavnosti, festivaly a gastronomické speciality? Pak se můžete plavit po Baťově kanálu, obdivovat zdejší hrady a zámky, vydat se na toulky po rozhlednách nebo za vínem do vinic, vinných sklepů a uliček.

Na kole nejen za vínem

Skvělým tipem pro ty, kdo rádi jezdí na kole, jsou Moravské vinařské stezky s celkovou délkou přes 1 200 km. Slovácko je stejně pestré jako zdejší kroje, tradice a vína. Bezpečná jízda po klidných cestách a cyklostezkách je tu odpočinkem, radostí i cestou za poznáním. Přehledně značená síť cyklistických tras Vás povede tichými meandry řeky Moravy, rušnými středověkými městečky, malebnými vesničkami a areály vinných sklípků. Vinařské cyklostezky nabízí deset dobře značených okruhů pro cykloturistiku, které Vás provedou deseti vinařskými oblastmi jižní Moravy. Stezky vedou většinou po rovině, do pedálů je nutné trochu šlápnout v podhůří Bílých Karpat. Místem, kde se povinně musí zastavit všichni milovníci vína, je malebný areál bíle a modře omítnutých historických vinných sklepů Plže v Petrově. Sklepy jsou stále plné vína a určitě odchytíte některého z vinařů, u kterého je možné "pokoštovat" a vyprávět.  Nepropásněte ani vinné sklípky v Šidlenách u Milotic nebo Vlkošské búdy.

Cestování po řece Moravě - Baťův kanál

Slovácko se pyšní unikátní vodní cestou - Baťovým kanálem, který je splavný od Otrokovic až k historické Strážnici a nabízí tak atraktivní a netradiční možnost, jak poznat Slovácko. Od května do září můžete využít skupinové rekreační plavby kanálem, doplněné poznávacími a gastronomickými programy, nebo si můžete vypůjčit loď a zvolit vlastní program. Vezměte si sebou také kolo a zvolte kombinovanou plavbu s cyklistikou. Svůj pobyt tak můžete doplnit cyklistickým výletem do Bílých Karpat nebo Chřibů a návštěvou chráněných přírodních lokalit.

Proplujte romantickou lužní přírodou a poznejte ptačí rezervace, slovácké víno, vinné sklepy i historická města. Čeká na Vás objevování nádherné přírody prostřednictvím naučných stezek i ojedinělých technických památek. Zajeďte si i k souboru vinných sklepů v Petrově. Zastavte se také ve Veselí nad Moravou, kde najdete turistický areál s možností zapůjčení motorových lodí, kánoí i kol. Dětem udělá radost projížďka na drezínách po zrušené železniční trati v Ratíškovicích nebo návštěva Zoologické zahrady v Hodoníně. Malebná obec Vlkoš nabízí unikátní vojenské Muzeum generála Ingra. Na starém hradišti v Mikulčicích zase zjistíte, jak se žilo našim předkům v době Velkomoravské říše. Přitažlivým cílem je i malý skanzen se salaší a rozhlednou na Travičné. Památky lidové architektury jsou rozesety po celém Slovácku. Se všemi národopisnými oblastmi Slovácka se můžete seznámit ve strážnickém skanzenu, kde je kromě lidové architektury k vidění komplex lisoven s ukázkovým vinohradem.  Strážnice je zároveň folklorním srdcem moravského Slovácka díky mezinárodnímu festivalu, který se koná každoročně na konci června.

Za vidění určitě stojí zámek v Buchlovicích i majestátní a tajemný hrad Buchlov. V Miloticích pak máte jedinečnou příležitost navštívit zámek, který si vysloužil přezdívku „perla jihovýchodní Moravy“. Unikátní architektonický celek s francouzskou barokní zahradou, bažantnicí, oranžérií, jízdárnou a konírnou, který jste mohli zahlédnout v nejedné filmové pohádce, jednoduše nadchne.

Můžete zakusit komfort hotelu, kde se budete připadat jako na prázdninách u babičky

Perfektní možností ubytování je Hotel Bukovanský mlýn, který se nachází přímo v centru Slovácka -  vše tu máte doslova na dosah, pár zašlápnutí na kole! Celý areál je vystavěný v tradičním stylu moravského Slovácka. Útulné chaloupky i samotné mlynářské stavení navozují opravdu kouzelnou atmosféru.

V Mlynářské restauraci můžete ochutnat nejrůznější speciality tradiční slovácké a staročeské kuchyně. Dejte si tu konfitované kachní stehýnko se zelím anebo kančí kýtu se šípkovou omáčkou. A k tomu samozřejmě pohárek dobrého vínka. Budete se olizovat až za ušima. Na letní zahrádce si můžete dát pivko a grilovanou specialitku a při tom vychutnávání se zároveň kochat krásným výhledem do okolní krajiny Slovácka a na kopec Babí lom.

Přímo pod lopatkami Bukovanského mlýna si dejte turnaj v minigolfu a po náročném sportovním výkonu se můžete ovlažit ve venkovním bazénu. Potřebujete zabavit ratolesti? Vypusťte je na hřiště s pískovištěm, skluzavkou a houpačkami – samozřejmě vše pod Vaším přímým dohledem ze zahrádky. Na velkém travnatém hřišti se již meze nekladou. Je libo míč, pálky na badminton, ping pong nebo pétanque? Pro všechny malé gumídky je tu trampolína, kde můžou hopsat od rána do večera. Samozřejmě s přestávkou, kdy můžou zavítat k ohrádce s  domácími zvířátky (kozy, ovečky) nebo se podívat do stájí s rozvernými poníky, na kterých se můžou i projet. Večer si opečte špekáček u táboráku a šup do hajan, protože ráno Vás čeká další dobrodružství.

Přijeďte si odpočinout na Bukovanský mlýn, objevovat krásy okolní krajiny a hlavně si užít léto! Nebudete litovat a Vaše děti se sem budou chtít přestěhovat. Více o slováckém regionu a možnostech ubytování zjistíte na webových stránkách Hotelu Bukovanský mlýn.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip