Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Jubilejní desáté Dračí slavnosti: Tradice i zajímavá zpestření

Jubilejní desáté Dračí slavnosti: Tradice i zajímavá zpestření

13.4.2015 - redakce Babinet.cz

Trutnovský drak se znovu dočká svých oslav. Tradiční každoroční slavnostní akce, při níž je symbol města zavěšen na věž Staré radnice na Krakonošově náměstí, se koná již podesáté. „Letošní ročník je věnovaný tomu nejlepšímu, co mohli návštěvníci Dračích slavností vidět v předchozích letech,“ zve na akci Už ho nesou! Ivan Adamec, starosta města Trutnova, který upozorňuje, že drak bude mít opět po celou letní sezónu na radnici své čestné místo.

Jedna z největších a nejoblíbenějších trutnovských akcí proběhne druhý květnový víkend. Již v pátek 8. května projde městem odpolední průvod drakobijců s jejich dračí trofejí. „Celý průvod povedou obří čtyřmetrové loutky sv. Jiří, sv. Michala, rytíře Bruncvíka a Sv. Markéty,“ přibližuje zahájení slavností Otto Štemberka z pořádajícího spolku Trutnov – město draka, který vyzývá především děti, aby si do průvodu připravily kostýmy rytířů a princezen.

Páteční odpolední program pak odstartuje více jak desetičlenná kapela Asonance, která patří k absolutní špičce v interpretaci irské a skotské lidové hudby v Čechách. „Po úvodním koncertu vystoupí v několikahodinové strhující show Malý taneční orchestr divadla Sklep,“ láká Štemberka.

Na celý sobotní den je pak pro malé i velké připraven tradiční i netradiční program. „Návštěvníci se mohou těšit na zrození draka z dračího vejce, které v prvních ročnících slavilo velký úspěch, stavbu Trautenbergovy tvrze na travnatém palouku pod muzeem nebo na obrovské množství rukodělných dílen, stejně jako na prezentaci starých řemesel a stánků s výrobky lidové tvorby. A chybět nebude ani dětmi i dospělými oblíbená kuličková dráha,“ říká Štemberka. Doprovodný program se odehraje na třech plnohodnotných scénách, ale k vidění bude i nespočet pouličních vystoupení.

Novinkou pak bude nahrazení tradičního sobotního prologu pokusem o rekord ve tvorbě nejdelší dominodráhy, která bude mít tvar velkého draka, nebo scéna cyklokuriozit. „Na nábřeží Úpy bude vystavený i oceňovaný 80 metrů dlouhý model řeky Úpy ze Základní školy V Domcích, který bude zapsán do České knihy rekordů. A hned vedle se budou vyrábět vodní mlýny, které se roztočí v umělém korytu řeky,“ uvádí Štemberka s tím, že večerní průvod Už ho nesou! bude zakončený dobovým ohňostrojem.

„Předchozí ročníky byly vždy věnovány vybrané části z pověstí o založení města Trutnova, které do sbírky sepsal trutnovský kronikář Simon Hüttel v 16. století. Letošní ročník nazvaný Všechny potřebné věci byly vykonány však vybírá ze všech minulých let ten nejlepší program,“ uzavírá Štemberka.


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip