Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak pořídit kvalitní matraci a nenaletět reklamním trikům

Jak pořídit kvalitní matraci a nenaletět reklamním trikům

15.3.2015 - redakce Babinet.cz

Kvalitní, zdravá, ergonomická. Takovými přívlastky dnes výrobci označují téměř každou matraci. Často se však jedná o pouhou reklamu. Podle čeho tedy vybrat matraci, která bude svědčit vašim zádům a zajistí komfortní spánek?

Pro výběr dobré matrace je stěžejní kvalita její pěny. Klíčovými parametry jsou objemová hmotnost pěny, její druh a tvrdost,“ vysvětluje Petr Novotný ze společnosti Postelia, která se výrobou kvalitních matrací dlouhodobě zabývá.

Druh a kvalita pěny jsou rozhodující

Pěnu obsahují všechny moderní matrace, dokonce i pružinové, v nichž tvoří horní komfortní vrstvu. Pěna je zároveň základním měřítkem kvality každé matrace, protože rozhoduje jak o trvanlivosti a odolnosti výrobku, tak také o jeho tvárnosti a prodyšnosti. Pokud tedy výrobce údaj o druhu pěny neuvádí, zamiřte raději jinam, jinak si koupíte zajíce v pytli.

obr. Matrace Avena Air Hard: děrovaná líná pěna 60kg/m3 a studená HD pěna 60kg/m3 se zvýšenou pružností, extrémně prodyšná, dokonale pružná a odolná pěna s vysokou životností (7.990,-)

Čím hustší pěna, tím déle bude matrace sloužit

Objemová hmotnost (neboli hustota či gramáž pěny) je nejdůležitějším parametrem výběru. Objemová hmotnost rozhoduje nejen o kvalitně matrace, ale také o tom, jak dlouho nám bude sloužit,“ říká Novotný. Jednotkou je kilogram na metr krychlový (kg/m3). Pro zjednodušení si představme, že pokud bychom z pěny uřízli kostku o rozměrech každé strany jeden metr, což je jeden metr krychlový, může tato krychle pěny vážit třeba 15 kg, ale klidně také 40 nebo 50 kg, u extrémně odolných pěn dokonce 60 a více kilogramů. Je logické, že pokud výrobce zvolí řidší typ pěny, tedy například 25 kg/m3, musíte se smířit s tím, že matrace bude sloužit jen velmi krátkou dobu (odhadem 1-2 roky). Doporučovanou objemovou hmotností je 40 kg/m3, zde lze očekávat životnost okolo 8 let, a pokud chcete matraci ještě odolnější, nosnější a s životností přes deset let, doporučujeme volit pěny s gramáží 50 kg/m3 a výše.

Kupujete co nejtvrdší matraci? Zbytečně, na životnost to nemá vliv

Běžní uživatelé si často pletou objemovou hmotnost pěny s tvrdostí. Odtud pochází mylné tvrzení, že čím tužší je matrace, tím déle vydrží. Tvrdost pěny lze ovlivnit chemickými procesy, např. za použití křídy. Tvrdost pěny se pohybuje od 1,5 kPa do 8 kPa, u matrací se používají tvrdosti pěn mezi 3,0 - 4,5k Pa. V praxi tedy můžeme nalézt pěnu o objemu 50 kg/m3 s tvrdostí 3,0 kPa (označení pěny HR5030), přičemž tato pěna bude měkká, naopak pěna o stejné objemové hmotnosti 50 kg/m3 s tuhostí 4,5 kPa (označení pěny HR5045) bude tvrdá. Kvalita matrace tedy není přímo úměrná s tvrdostí matrace a i měkká matrace může mít velice dlouhou životnost.

V matracích je více druhů pěn a někteří výrobci uvádějí pouze tu nejkvalitnější

Na trhu se lze setkat s velkým množstvím matrací, u kterých výrobci uvádějí pouze jejich nejkvalitnější vrstvu, zatímco ty méně kvalitní se buď snaží maskovat atraktivním obchodním názvem pěny, nebo je raději vůbec neuvádějí.Obecně platí, že kvalitní materiály vhodné do matrací jsou studená pěna, líná pěna a latex. Ostatní materiály jsou neprodyšné, vykazují kratší životnost či horší tvarovací účinky,“ uzavírá Petr Novotný.

obr. Postel Modena dub: drásaný, masiv o síle 12x8cm (26.490,-)

Slovníček pojmů:

Tepelně modifikovaná polyuretanová pěna – zkráceně též PUR, obecně známá jako molitan. Její hlavní výhody jsou nízká cena a široká využitelnost ve více oborech, nevýhoda je v nižší prodyšnosti kvůli technologii uzavřeného póru, nižší komfortnost a kratší životnost. Mnozí výrobci matrací záměrně maskují původní název za honosnější pojmenování, např. Eliocell, Durén či „vysoce komfortní elastická pěna“, ale stále jde o dobře známý molitan, který do matrací na každodenní spánek rozhodně nelze doporučit.

Studená pěna – zkráceně HR (high resilient = vysoce odolné), je pěna s otevřenými póry a vysokou prodyšností. Vzhledem velmi připomíná molitan, ale při doteku je tvárnější a příjemnější. Největšími přednostmi jsou kromě prodyšnosti také životnost, komfort a tvarovací účinky. Nejčastěji se s ní lze setkat jako s nosnou pěnou pod paměťovou pěnou, nebo jako zónovanou či profilovanou matraci.

Latex neboli kaučuk – tyto matrace vznikají kombinací přírodního latexu z tropického kaučukovníku a syntetického kaučuku. Vykazují dlouhou životnost díky velkým objemovým hmotnostem pěny (okolo 60k g/m3), a také vyšší komfort. Mezi její nevýhody patří nižší prodyšnost. U této matrace je velmi důležité použití lamelového roštu, který zvýší prodyšnost matrace. Na latex může být malé procento uživatelů alergických.

RE pěna čili recyklovaná pojená pěna – jejími výhodami jsou vysoká objemová hmotnost, cena materiálu a vysoká tuhost, naopak nevýhodou je neprodyšnost, velké množství lepidla, nízká pružnost a životnost.

Viscoelasická pěna - líná pěna s paměťovým efektem. Na vývoji této pěny se podílela americká NASA, díky otevřené buněčné struktuře se používá také ve zdravotnictví, protože nezpůsobuje proleženiny a je vhodná i pro pacienty s nemocnou páteří. Používá se také pro výrobu polštářů, které mohou zmírnit chronickou bolest krční páteře. Dnes v matracích naleznete nejčastěji takzvanou druhou generaci pěny s většími póry, zvyšující prodyšnost a odvod tepla. Výhodami materiálu jsou dokonalá tvárnost, komfort a životnost, nevýhodou je cena a u určitých typů těchto pěn i prodyšnost.

obr. Postel Gabriela buk: masiv síla 4cm, ohýbané hlavové čelo (8.990,-)


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

DankaX
28.5.2015 10:12

Super článek,díky :)Já dávám hodně na rady od známých, který už mají zkušenosti s obchodem, kde nakupují. Pak vždy mrknu na web, jaký zboží nabízí, zajdu tam a nechám si poradit. Já mám už osvědčený obchod, s kterým jsem spokojená a tam nakupuji.http://www.slumberland.cz/prodejci Jinak mám potíže s páteří, tak mám doma relaxační matraci a jsem úplně spokojena.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz