Babinet.cz  /  Tajemno  /  Filmová recenze: Ouija

Filmová recenze: Ouija

2.12.2014 - redakce Babinet.cz

Mluvit s mrtvými – to chce kuráž. Ve filmu Ouija, najdeme takových postav, které se nebojí „klást otázky“ těm, co nás navždy opustili hned několik. Zatímco oni prožívají nové a neobyčejné dobrodružství, divák se docela nudí.  Nejde rozhodně o žádný filmový odvaz.

Zvláštní název nového hororu, který se právě dostává do našich kin, je vlastně názvem pro dřevěnou desku, používanou ve filmu při vyvolávání mrtvých duší. Právě jednu takovou objeví ve svém domě mladá studentka Debbie. Je sama, na duchy nevěří, tak proč nezkusit jednu z těch „dětských“ her? Chopí se tedy desky a začne se ptát. Jenže ouha. Mladé slečně se opravdu povede probudit v domě temné síly a ty ji nakonec donutí spáchat sebevraždu. Avšak Debbiina nejlepší kamarádka Laine nevěří tomu, že by ji spáchala z vlastní vůle a tak se rozhodne, že celé záhadě přijde na kloub. Pomoci jí k tomu má nejen parta kamarádů, ale také dřevěná deska, která vše způsobila.

Film je u filmových fanoušků srovnáván především s nedávným hororem Annabelle. Ač ne úplně stejná hororová dobrodružství, mají pár věcí společných. Hlavním bodem pro oba horory je jejich neskutečná předvídatelnost. Ani jeden z filmů nemá nikterak ucházející herce a ani jeden není nic, z čeho by si náročný divák měl, jak se říká „sednout na zadek“. V případě Annabelle jsme psali, že neurazí, ani nenadchne. Totéž můžeme tvrdit i o Ouije. Jenomže první jmenovaný film diváka dokázal chvílemi opravdu vyděsit. Ouije se za celou dobu povede zaděsit zhruba dvakrát. Samé náznaky a pak? Lehce odhadnete, co se stane, což vám prozradí opravdu až moc okatě kamera i hudba.

Když k tomu všemu připočtete poměrně fádní příběh, nevýrazné herce a minimum režijních nápadů – co vám zbude? Dějové zvraty na konci filmu působí směšně a závěrečný boj s „temnou silou“ nenadchne, ani nevystraší.

Ouije se klidně může zařadit do kategorie těch, co za pár let budou vysílány komerčními televizemi někdy kolem půlnoci, aby „pobavily“ ty, co ještě nechtějí jít spát. Neoriginální, nudný a co je nejhorší – není děsivý. Bohužel.

USA, 2014

Režie: Stiles White

Scénář: Juliet Snowden, Stiles White

Kamera: David Emmerichs

Hudba: Anton Sanko

Hrají: Olivia Cooke, Ana Coto, Daren

Kagasoff, Bianca A. Santos
Přístupnost: mládeži do 15 let nepřístupný

 

V kinech od: 27. 11. 2014

 

Zdroj foto: www.cinemart.cz

 

Napsal. Jiří Frydlewicz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip