Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Ač jsme národ kutilů, dobré řemeslníky nám doporučují známí.

Ač jsme národ kutilů, dobré řemeslníky nám doporučují známí.

28.11.2014 - redakce Babinet.cz

Každý druhý Čech raději přizve k náročnější rekonstrukci řemeslníky. Ty nejlepší si necháme doporučit od známých. Pro muže jsou při úpravě bydlení největším zdrojem inspirace vlastní zkušenosti, zatímco ženy čerpají nápady hlavně na návštěvách u přátel a známých. Velké oblibě se u nás také těší televizní či internetové pořady o bydlení, které pravidelně sledují až tři čtvrtiny respondentů. Vyplynulo to z ankety Raiffeisen stavební spořitelny týkající se našeho přístupu k rekonstrukcím bydlení.

Obtížnější práce necháváme na odbornících

Každý druhý z nás přizve na náročnější rekonstrukce raději profesionály, lehčí práce však zvládneme sami. 30 % Čechů nechce nic řešit a nechává všechno kompletně na řemeslnících. Průběžně ale kontroluje, jakou práci odvádějí. Mezi námi je  i 15 % kutilů, kteří se nebojí „vyhrnout si rukávy“ a většinu úprav si zvládnou udělat vlastními silami. Výsledek však ne vždy odpovídá prvotním představám. To potvrzuje i zkušený řemeslník, Miroslav Lážnovský: "Domácí kutilové občas napáchají víc škody než užitku, protože přecení své síly. Výsledek pak vůbec neodpovídá původnímu záměru. Z toho důvodu by si lidé raději měli pozvat někoho, kdo oboru opravdu rozumí.“

Graf č. 1: Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna, anketa o rekonstrukcích (vzorek 206 lidí)

A jak si vybíráme řemeslníka? Na osvědčené pracanty nedáme dopustit

Oslovit své známé, kteří jsou z oboru, neváhá 10 % z nás. Pokud opravdu nevíme, koho si domů pozvat, hledáme pomoc na internetu. Pětina dotázaných si pročítá diskuze, srovnává nabídky nebo rovnou sama zadává poptávku. Téměř třetina respondentů znovu kontaktuje řemeslníky, kteří se již v minulosti osvědčili. Nejčastěji (41 %) nám dobré řemeslníky doporučují známí, ale objednat si někoho naslepo si netroufá nikdo. Doporučení od našich blízkých vidí jako nejlepší variantu i Miroslav Lážnovský: „Požádejte známé, ať vám ukážou, jakou práci pro ně řemeslník vykonal a jaká s ním byla domluva. Neostýchejte se zeptat přímo fachmana, dobrou prací se rád pochlubí. Informujte se také, jaká je záruka na dílo."

Graf č. 2: Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna, anketa o rekonstrukcích (vzorek 206 lidí)

Konzultace s bytovým designérem se vyplatí

Bezmála třetina z nás konzultuje s bytovými architekty a designéry prvotní návrhy modernizací, nebo rovnou celé rekonstrukce od A do Z. „Konzultace s odborníky jsou často k nezaplacení. Schopný architekt nebo designér dokáže díky svým zkušenostem klientovi poradit i s detaily, které zvyšují praktičnost a dotvářejí celkový dojem. Investice do služeb specialistů se tak rozhodně vyplatí. Navíc je lze v rámci rekonstrukce financovat z úvěru od stavební spořitelny,“ zmiňuje benefity práce s profesionály Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny. Pět procent respondentů zpětně lituje, že se předem neporadilo s bytovým architektem, či designérem.

Kde hledáme inspiraci?

Zatímco pro muže jsou největším zdrojem inspirace vlastní zkušenosti, u žen převládají pořady o bydlení v televizi a na internetu a kromě toho i návštěvy u přátel či známých. Pro obě pohlaví jsou stejně důležité katalogy prodejců, lifestylové magazíny a weby.

Graf č.3. Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna, anketa o rekonstrukcích (vzorek 206 lidí)

Kolik do rekonstrukcí investujeme? Kuchyň i za čtvrt milionu!

Do rekonstrukce kuchyní a koupelen jsou někteří z nás ochotni investovat i 250 tisíc korun. Nejčastěji však počítáme s částkou mezi 50 a 100 tisíci korunami. Nejskromnější jsme pak při rekonstrukcích ložnic. „Přestože většinu života trávíme v ložnici, do její modernizace jsme ochotni vložit maximálně 25 tisíc korun. Základem zdravého spánku je však nejen kvalitní postel, ale i celkově harmonické a klidné prostředí pokoje. Na modernizaci a vybavení bychom proto v tomto případě rozhodně šetřit neměli,“ zdůrazňuje Jitka Jechová.

Dražší nemovitost se vším všudy se zdá jako lepší investice

Přestože rekonstrukce bydlení podle vlastních představ je nenahraditelná a dodává našemu domovu osobitost a punc výjimečnosti, tak většina z nás (57 %) by spíše koupila nemovitost, která nevyžaduje rekonstrukci a další stavební úpravy. Vyšší cena není překážkou, přednost má bezstarostné bydlení. Naopak 43 % dotázaných by se nebálo investovat do nemovitosti, kterou je potřeba kompletně zrekonstruovat. Vidina nižších nákladů a možnosti zařídit si bydlení podle vlastních představ u nich hraje prim.

-------------------------------------------------------------------------------------

O anketě

Internetovou anketu realizovala Raiffeisen stavební spořitelna koncem října 2014. Účastnilo se jí 206 respondentů starších 18 let, z nichž 140 v posledních pěti letech rekonstruovalo nebo modernizovalo své bydlení. Sběr dat probíhal prostřednictvím internetového dotazníku (CAWI).

O Raiffeisen stavební spořitelně

Raiffeisen stavební spořitelna poskytuje v České republice stavební spoření a výhodné úvěry na rekonstrukce, modernizace i pořízení bydlení. Na český trh vstoupila v roce 1993 jako první stavební spořitelna, ještě pod jménem AR stavební spořitelna a.s. Je součástí Raiffeisen, největší soukromé finanční skupiny působící na rakouském trhu, jejíž tradice sahá až do roku 1862.

Provozuje širokou síť poradenských míst na území celé České republiky a je spolehlivým partnerem pro řešení nejen bytových potřeb. Mezi produkty stavebního spoření nabízí také výhodné úvěry na bydlení. Její finanční poradci klientům poskytují komplexní finanční poradenství v otázkách bydlení, zajištění života, majetku, rodiny i zabezpečení na stáří.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz