Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pozor na jedy aneb 3 věci, které jste nevěděli o spodním prádle

Pozor na jedy aneb 3 věci, které jste nevěděli o spodním prádle

25.5.2014 - redakce Babinet.cz

Kvalita potravin je stále propíranějším tématem. Málokdo se však zajímá o kvalitu oblečení. V případě svrchního oblečení bychom mohli nad jakostí přimhouřit oko, ale nekvalitní spodní prádlo může při styku s intimními partiemi způsobit vážné zdravotní problémy, a tomu bychom svoji pozornost rozhodně věnovat měli. Kdyby oblečení mělo etikety jako potraviny, mnohdy by se lidé nestačili divit, co obsahuje.

Příliš vysoká daň za pestré barvy

Pokud při praní prádla sledujete, jak jednotlivé kousky pouští barvu, něco je špatně. Triko, ze kterého teče barva, můžeme přirovnat k nekvalitní shnilé potravině. Právě stálost barev je jedním z ukazatelů kvality prádla a oblečení. „Pokud vás lákají syté barvy jako temně červená, či azurově modrá vězte, že není na světě výrobce, který by je dokázal vyrobit při splnění povolených hladin mědi a těžkých kovů,“ říká Petr Laška, šéf barevny firmy Pleas, která vyrábí prádlo kompletně v ČR. Proto je např. kojenecké zboží vyráběno jen v pastelových barvách, aby splnilo přísná kritéria.

PET lahve jako materiál pro šití

Kdo šetří, má za tři. Jak jinak si lze vysvětlit, že i PET lahve mohou posloužit k výrobě spodního prádla. Ne, to není žert, ale využívaná praktika některých asijských výrobců. Problémem je jedovatá látka bisfenol A, která se uvolňuje do těla a může způsobit vážné zdravotní problémy. Hojně využívaný polykarbonát slouží k výrobě celé řady výrobků, nejen oblečení. „V březnu 2011 vstoupila v platnost směrnice Evropské unie, která zakázala používání této látky při výrobě kojeneckých lahví a od června 2011 i dovoz na zemí EU. Závažnost vlivu bisfenolu A na zdraví potvrzuje i fakt, že EFSA (European Food Safety Autority) zahájila kroky k přehodnocení této látky a rozšíření omezení na její využití ve výrobě,“ říká Petr Laška.

Proč se pere na 30 stupňů

Hlavním důvodem není ohleduplnost k životnímu prostředí. Mnohým výrobcům vyhovuje, že nemusí používat dražší barvy s větší stálostí. „Prádlo z Pleasu je uzpůsobeno na běžné praní při šedesáti stupních, což je teplota, při níž hynou i mikroorganismy, plísně a kvasinky,“ říká Petr Laška, šéf barevny značky Pleas. Pokud budeme chtít kvalitní prádlo, tak si za něj budeme muset připlatit, protože není reálné vyrobit například kvalitní teplákovou soupravu za 230 korun. Vždyť tolik stojí jen kilo příze a možná ještě zip. Je tedy na zvážení zákazníka, zda se mu laciné oblečení, které po pár vypráních vyhodí, opravdu vyplatí a zda je ochoten připlatit si za kvalitu a stálost a investovat tak i do svého zdraví. 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip