Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Manželství není hřiště, ale...

Manželství není hřiště, ale...

Jarka Týnková

Znám jen velmi málo lidí, kteří si libují v hádkách, a už vůbec ne po dvaceti letech manželství. Jak stárneme, smiřujeme se s nedostatky toho druhého a už nás nerozčílí, protože moc dobře víme, že křik to nezmění. Dáváme tedy raději přednost klidu a pohodlí.

Bohužel se ale přesto občas stane, že nás někdo naštve, vyprovokuje a pak podlehneme klamnému dojmu, že když křičí on, můžu si zakřičet já. A už nás ani nenapadne zamyslet se nad tím, že netrápíme zbytečně jen sebe, ale že ubližujeme i svým dospívajícím dětem, protože na naše hlučné výměny názorů mají svůj, a mnohdy střízlivější názor a hlavně, že oba rodiče mají stejně rády a v takovém případě nevědí koho dřív bránit. Takže pak se nějak nemůžeme divit, že 15. letá dcera odmítne „skvělou“ dovolenou s rodiči, když dva dny před odjezdem si vyslechne hádku takřka „na nože“.

Bohužel mluvím zcela z vlastní zkušenosti. A protože jsme oba moc stáli o to, aby s námi dcera jela, napadlo mě, z čirého zoufalství, řešení.

Nenechám se vyprovokovat!

Ale jak na to?

A pak to přišlo...nápad!!! Ačkoli můj muž není příliš sportovec a i na utkání v televizi se dívá jen sporadicky, ví, co znamená žlutá a červená karta. Spolčila jsem se tedy s naší dcerou, která naopak fotbal miluje, a ta mi takové karty vyrobila. Pak už stačilo jen koupit píšťalku. Náhodou i ona zářila červeno-žlutou barvou. Původně jsem plánovala „léčbu šokem“ a chtěla s tím vším vyrukovat až při konfliktu, ale pak jsem si řekla, že čím dřív, tím líp. Jednodušší to být nemůže, na křik a hádku budu reagovat pískáním!

Manžel zprvu nechápal, nebo možná jen nevěřil, že bych byla takové šílenosti schopná, ale hned v autě jsem mu předvedla, jak vážně to myslím.

Dva dny jsem pak ještě pro jistotu nosila píšťalku na krku. Asi tomu nebudete věřit, ale fungovalo to! A nejen na manžela! Co si budeme povídat, znáte to jistě taky. Ráno špatně vstanete z postele a nemáte náladu se ani podívat do zrcadla, natož poslouchat něčí rádoby vtipné poznámky. A tak jste protivnější a protivnější. A tu vás naopak ten druhý upozorní, třeba i jemně prostřednictvím dítěte, na žlutou a červenou kartu ve vaší kabelce a píšťalku a vám nezbude, než se i sama nad sebou zamyslet a ubrat.

Není to určitě universální řešení manželských hádek, ale pro klidnou dovolenou to stojí za to risknout.

Máte podobnou zkušenost? Chcete se podělit o svůj zážitek s ostatními? Napište nám do redakce na info@babinet.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip