Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Pomoc obětem sexuálního násilí – je mezinárodní projekt, který pomáhá ženám po napadení útočníkem!

Pomoc obětem sexuálního násilí – je mezinárodní projekt, který pomáhá ženám po napadení útočníkem!

2.10.2013 - redakce Babinet.cz

Podle zahraničních odhadů během svého života zažije sexuální napadení 1 ze čtyř žen a jeden z šesti mužů. Nahlášeno je však pouze minimum případů. Fakt, že téma sexuálního násilí je u nás opomíjeno a tabuizováno nejen mezi oběťmi, ale také mezi pomáhajícími profesemi potvrdily výstupy z mezinárodní konference.

Patronkou konference se stala herečka Kristýna Leichtová, která má se sexuálním násilím osobní zkušenost.  Podělila se o své zkušenosti a řekla: „Sama jsem čelila sexuálnímu napadení neznámým mužem, když mi bylo 12 let. Byla to velmi traumatická zkušenost. V té době mi moc pomohlo, že jsem měla okolo sebe lidi, se kterými jsem mohla svůj zážitek sdílet. Mnoho lidí však zůstává se svou zkušeností samo. Chtěla bych proto touto cestou podpořit ženy i muže, kteří se stali obětí sexuálního násilí, aby našli sílu a o své pocity s někým podělili. Pokud z nějakého důvodu nechtějí nebo nemohou hledat oporu v rodině či mezi blízkými, mohou se obrátit na některou z pomáhajících organizací či psychoterapeutku nebo terapeuta“. Zdůraznila, že sexuální násilí je mezi veřejností i pro oběti tabuizované téma, mnohé tíží pocity viny. „Je třeba si uvědomit, že za to, co se stalo, nenese vinu oběť, ale násilník. dodala.

Poslechněte si rozhovor s herečkou Kristýnou Leichtovou, bylo ji teprve 12 let, když byla napadena, kdo ji pomohl, co se stalo s útočníkem, jak zpětně hledí na trauma z dětství?

 

Odbornou část konference otevřel MUDr. Radim Uzel. „Znásilnění i další formy sexuálního násilí představují pro postiženou osobu hluboké zranění její integrity spojené s ponížením a často dlouhodobě přetrvávající psychickou traumatizací. Adekvátní schopnost vyrovnání se s touto situací je ovlivněna přístupem profesionálů i laiků přicházející s touto postiženou osobou do styku.“ uvedl Uzel. Oproti zažitým představám neprobíhá většina znásilnění přepadením cizí osobou na ulici či v parku, ale odehrává se v soukromí a je páchána osobou blízkou – příbuzným, manželem, druhem či parterem. Násilníkem nebývají sexuálně deviantní osoby. „Sexuálně agresivní jedinec většinou netrpí sexuální úchylkou. Často není nijak duševně chorý, dokonce nemusí být ani v životě nijak nápadný“. Upřesnil Uzel. Rozptýlil také představy o tom, že znásilnění se oběti líbí a často o něm sní „Přestože žena někdy ve snu prožívá skutečnost znásilnění dokonce i s prožitkem orgasmu, je skutečné znásilnění vždycky traumatickou zkušeností“ a dodal, že „jakýkoliv oděv nezavdává příčinu k násilnému chování. Za násilný akt nese zodpovědnost vždy sexuálně agresivní jedinec“, čímž se dotkl zažité představy, že ženy svým oblečením mohou sexuální násilí vyprovokovat.

Druhý blok konference byl věnován právním aspektům pomoci obětem sexuálního násilí, roli orgánů činných v trestním řízení v této oblasti a příkladům dobré praxe při lékařské péči o oběti. Mgr. Klára Kalibová, právnička a ředitelka In IUSTITIA, o.s. vystoupila s příspěvkem o  postavení zvláště zranitelné oběti trestného činu v trestním řízení. Zmínila i nově účinný zákon o obětech trestné činnosti. „Nový zákon o obětech trestné činnosti posiluje práva obětí v předprocesním stádiu i v rámci trestního řízení. Výslech obětí sexuálních trestných činů musí být veden citlivě a proškolenými osobami.. Oběti sexuálního násilí mají nárok na bezplatnou odbornou a právní pomoc. V průběhu trestního řízení mohou být doprovázeny důvěrníkem, který jim poskytne zejména emoční podporu.“

Pražský Ústav pro matku a dítě v Podolí spolu s pražskou policií uzavřelo dohodu o spolupráci a rozvíjí praxi ošetření obětí sexuálního násilí, které je citlivé nejen k oběti, ale také dovede zajistit důkazy nutné pro trestní řízení.

Spolupráce jednotlivých profesí navzájem je klíčová pro rychlou, profesionální, citlivě poskytnutou a především úspěšnou pomoc obětem sexuálního násilí.

Lucie Šídová, ředitelka organizace Rozkoš bez rizika se věnovala tématu sexuálního násilí páchaného na pracovnicích v sexbyznyse. Vyjádřila naději, že téma sexuálního násilí bude i nadále součástí profesionální agendy.

Jak se cítí napadená žena, komu se má svěřit, kde vyhledá odbornou pomoc, na to nám odpoví terapeutka Lucie Šídová, ředitelka organizace Rozkoš bez rizika.

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz