Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Přijď a vyprovoď mne...

Přijď a vyprovoď mne...

Janka Tichá

Naše populace stárne. Nevím, jestli si všichni uvědomujeme, co to znamená. Mnohem rychleji přibývá lidí v důchodovém věku (stárnou silné ročníky), než kolik nových človíčků se rodí. Samozřejmě, dnes je jiná doba, dřív byl padesátník kmetem, dnes se třeba podruhé žení s dívkou, co by mohla být jeho vnučkou a já mu to přeji. Díky za zdraví lidu. Ale zestárnout jednou stejně musíme, staneme se závislí na pomoci druhých, i když na to nechceme myslet, jednou budeme muset z tohoto světa i odejít.

Říkám si: jen aby to byl důstojný odchod.

Docházím jako dobrovolnice ke starým lidem. Hlavně k těm, kteří už nemají nikoho jiného, jsou na světě sami. Mám je ráda, staré lidi, jsou svým způsobem krásní, laskaví a moudří. Také jsou vděčni za každé milé slovo. A pak, vím, že i já jednou zestárnu...

Jedou mne zavolali, že „moje babička“ (není ve skutečnosti moje babička, poznala jsem ji až v nemocnici) umírá. Už dřív jsem jí slíbila, že s ní v ty chvíle budu, tak jsem za ní spěchala. Vím, že zdravotní sestry nemají čas sedět u umírajících, musí se starat o ty, co mají šanci na uzdravení, ale také vím, že většina lidí nechce být v posledních okamžicích sama.

Ležela tam, takový bělavý něžný věchýtek a jen spala. Měla jsem pocit, jako by říkala :nebudeš se zlobit, když už to vzdám? Nemám dost sil, víš...

Nemohla jsem se zlobit, bylo jí 92 a umírala stářím, zjevně bez bolestí, ve spánku. Držela jsem ji tři hodiny za ruku, než přišel lékař a konstatoval smrt.

Byla jsem ráda, že jsem mohla splnit slib. Babička zemřela a na vrásčité tváři měla cosi jako lehký úsměv smíření. Plakala jsem, ale necítila jsem paradoxně nijak velký smutek. Ona zemřela smířená, vím to.

Když jsem odcházela, jedna z babiček na chodbě mne chytila za ruku a zašeptala: Až přijde můj čas, přijď prosím a vyprovoď i mne.

Od té doby mám svou novou babičku. Doufám, že ji budu ještě dlouho navštěvovat, brát na procházky do parku a povídat si s ní, doufám, že se od ní hodně naučím, ale také vím, že až přijde její čas, ráda a s pokorou ji vyprovodím.

Prosím vás, vyprovázejte své umírající blízké s láskou, zaslouží si to!

Navštivte stránky hospice.cz.

(Máte téma, které chcete zveřejnit Pod lupou? Zašlete na info@babinet.cz Stanoviska zde uvedená nemusí vyjadřovat názor Babinet.cz)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip