Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zelený čaj Matcha: nápoj s výjimečnými vlastnostmi

Zelený čaj Matcha: nápoj s výjimečnými vlastnostmi

30.10.2012 - redakce Babinet.cz

Společnost Čajová květina přichází na český a slovenský trh se superpotravinou 21. století: zeleným čajem Matcha. Jedná se o 100% zelený čaj, který má výjimečné nutriční hodnoty: obsahuje 137krát větší množství antioxidantů než běžný zelený čaj, pomáhá při redukci váhy, působí preventivně proti hlavním civilizačním chorobám, usnadňuje zvládání stresu, zlepšuje soustředění, a díky práškové formě ho lze mnohostranně využít v gastronomii.

Termín superpotravina bývá užíván velmi široce, většinou se jedná o známý nebo exotický druh ovoce či zeleniny, u kterého byly naměřeny vysoké hodnoty živin nebo zjištěno takové chemické složení, které prospívá zdraví. V případě čaje Matcha se nejedná o novinku v pravém slova smyslu, jeho pozitivní zdravotní přínosy jsou prověřeny staletími.

Příběh čaje Matcha je fascinující a začíná před téměř 5000 lety. Byl objeven kolem roku 2500 před naším letopočtem v čínské prefektuře Yunnan. Ve středověku se rozšířil po celé Číně a to hlavně díky buddhistickým mnichům, kteří vyráběli přírodní léčiva z různých druhů rostlin v podobě prášku. Protože Matcha čaj byl v době svého objevení považován za lék, začal se zpracovávat také v podobě prášku. Ve 12. století se pití čaje přinesl zenový mistr Eisei myšlenku pití čaje Matcha do Japonska, kde ho užívali buddhističtí mniši a císařský dvůr, později též samurajové. V Asii je Matcha čaj znám také pod názvem „císařský čaj“. Po 800 letech, kdy byl Matcha čaj vyhrazen japonské vládnoucí elitě, si může jeho chuť, a především výjimečné účinky, vyzkoušet každý.

Výjimečnost čaje Matcha spočívá ve vysokém obsahu antioxidantů. Jeden šálek čaje Matcha je z hlediska nutričních hodnot stejně výživný jako 10 šálků zeleného čaje, přičemž obsahuje 137krát větší množství antioxidantů, než najdeme v běžném zeleném čaji. „Pozitivní účinky pití zeleného čaje na lidský organismus prokazují mnohé studie. Je na místě zdůraznit, že studie pracují téměř výhradně s klasickým zeleným čajem, proto si každý může odvodit, jaký efekt má pití čaje Matcha, který obsahuje mnohonásobně více antioxidantů,“ vysvětluje Petr Patočka z firmy Čajová květina, která Matcha čaj na český a slovenský trh distribuuje.

V čaji Matcha se vyskytuje antioxidant EGCG, který pomáhá při redukci váhy tím, že zrychluje metabolismus o 30 – 40%. Ačkoli šálek čaje Matcha obsahuje zhruba polovinu kofeinu než stejné množství kávy, jeho povzbuzující účinek trvá podstatně déle, asi 6 až 8 hodin. Je to způsobeno obsahem polyfenolu katechinu, který zpomaluje vstřebávání kofeinu. Díky obsahu dalších účinných látek (například L-theaninu) Matcha čaj zlepšuje soustředění a je také účinným pomocníkem při relaxaci.

Charakteristická zelená barva čaje Matcha je docílena díky pěstování na zastíněných polích, která se měsíc před sklizní zakryjí speciální stínící technikou. Protože k rostlinám v tu chvíli proniká jen zhruba 10% světla, vyrovnávají jeho nedostatek zvýšenou produkcí chlorofylu a aminokyselin. Odtud pochází jasně zelená barva čaje, která je také ukazatelem kvality: čaj žlutý nebo hnědý je méně kvalitní než smaragdově zelený.

Po sklizni, sušení a následném třídění se čajové lístky melou na žulových mlýnech na jemný prášek. Při tradičním zpracování se za hodinu semele asi 40 gramů čaje a zrníčka jsou veliká 5-10 mikronů. Díky tomu se čaj snadno rozpouští i ve studené vodě, a podoba prášku ho předurčuje k širokému využití v kuchyni. Z Matcha čaje lze například připravit koktejly, smoothie, různé cukrovinky nebo zmrzliny.

Seznam míst, kde lze koupit Matcha čaj najdete na www.matchatea.cz nebo si ho můžete vychutnat v dobrých kavárnách a restauracích.

Odkazy na studie:

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

venkovanka
31.10.2012 13:32

Dobrý den, je možné dostat zdarma vzorek čaje??

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip